Az év elejétől előnyére változott a lakástakarékpénztár felhasználási lehetősége.
A lakástakarékpénztár eddig felhasználható volt lakásvásárlásra, meglévő lakás felújítására, bővítésére, illetve lakáshitel törlesztésére.
A törvényi változás után már lakáslízing törlesztésére is felhasználható a lakástakarékpénztárban felhalmozott tőke, illetve ha kiváltottad a lakáshiteledet másik szabadfelhasználású hitellel, akkor is beletörlesztheted a hitelbe az LTP-det. Két feltétele van: csak lakáshitel kiváltására felvett hitelbe lehet előtörleszteni (vagyis ha már kiváltottad a kiváltó hiteledet is, már kiestél a körből), illetve nem lehet nagyobb az előtörlesztés, mint a valaha kiváltott hitel lakáshitel-tartalma. (Tehát ha kiváltottál egy kétmilliós lakáshitelt úgy, hogy még felvettél hozzá másik ötmilliót, akkor csak a kétmilliós részre kérheted a betörlesztést, nem a teljes hétmilliós tartozásra.)
Ez utóbbi azért fontos változás, mert a legtöbb bank a lakáshitelt mindig szabadfelhasználású hitellel váltja ki. Eddig sokan azért nem váltották ki az egyébként rossz lakáshitelüket, hogy legyen hová betörleszteni a lakástakarékot, ha majd lejár. (Lakáshitel: lakásvásárlásra, vagy felújításra, korszerűsítésre felvett hitel. Szabadfelhasználású hitel: nincs meghatározva, mire fordíthatod a felvett hitelt.)
Nos, mostantól ez már ne tartson vissza a hitelkiváltástól. Ebben a cikkben is leírtam, mennyit buksz, ha nem nézeted át a hiteledet és ezért akár csak 1-2%-kal többet fizetsz a hiteledre évente.
A lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény új pontja a következő:
8. § (1) E törvény alkalmazásában lakáscélú felhasználásnak minősül:
d) az a)-c) pontban meghatározott célok finanszírozására pénzügyi intézménytől vagy biztosítóintézettől
felvett kölcsön, pénzügyi intézménytől igénybe vett pénzügyi lízing, vagy ilyen kölcsönhöz vagy lízinghez
kapcsolódó, külön törvényben meghatározott gyűjtőszámlahitel, valamint a hitelintézet által folyósított
és igazolt célra felhasznált munkáltatói, illetve települési önkormányzat által nyújtott kölcsön teljes vagy
részleges kiváltása,
e) az a)-c) pontban meghatározott célok finanszírozására felvett kölcsön kiváltására felhasznált, a
hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 2012. január 1-jén hatályos
200/B. § szerinti végtörlesztés keretében nyújtott kölcsön teljes vagy részleges kiváltás,
f) a d) pontban meghatározott feltételeknek megfelelő kölcsön, gyűjtőszámlahitel kiváltására felhasznált,
pénzügyi intézménytől vagy biztosítóintézettől felvett kölcsön teljes vagy részleges kiváltása.”
Amennyiben a d.) pontban szabályozott feltételeknek megfelel a kölcsön, az lakáscélúnak minősül. Amennyiben azt váltja ki az ügyfél pü-i intézmény vagy biztosítóintézet nyújtotta kölcsönnel, akkor az utóbbi is lakáscélúnak tekintendő az Ltp. tv. vonatkozásában, ez utóbbit engedi kiváltani 2014.01.01-től az új, f. pont.
Vagyis a kiváltó hitel elfogadható, kiváltható ltp-ből, azonban csak az eredeti szerződésből eredő tartozás erejéig, vagyis az a része, melyet az ügyfél az eredeti kölcsön kiváltására használt fel. Amennyiben a hitelszerződésből nem derül ki vlsz. be kell mutatni az eredeti hitelszerződést.
olyat lehet csinalni, hogy a gyermekemre kotok LTP-t, es ha lejart, akkor azt a szulok lakashitelebe elo lehet torleszteni?
A gyerek az elotorlesztes idejen 5 ev koruli lesz.
Jànos! Igen. Én ezért kötöttem mindkettő gyermekemre, sőt még babák voltak :). Többször is rákérdeztem és lehet. Aktuális jovore lesz illetve megvan a formája de lehet ez a lényeg.
A lényeg valami olyasmi hogy a kedvezményezett egyenesági nyilatkozhat a részéről a javadra. Mivel a gyermeked "gyermek" te nyilatkozol mint gyám. De majd pontosít aki már csinált ilyet.
Ha már LTP, van valakinek tapasztalata lakásbérletre történő felhasználással? Ez sem túl régi lehetőség, és egész jól hangzik, de ha a tulaj eleve csak készpénzes bérleti díj fizetést enged, gyanús, hogy a tulajdoni lapra sem engedi bejegyeztetni a bérleti jogot.
A Lakástakarékpénztár lejárta után a gyerekét fel lehet használni, a szülők lakáshitelének kiváltására. De, mégegyszer De : szükséges a GYÁMHATÓSÁG engedélye, ha még a lejáratkor kiskorú! Sőt akár elő is írhatják azt is, hogy a gyerekre rá kell íratni a lakásból tulajdoni hányadot. Azt majd megmondják, mennyit tartanak elfogadhatónak.
törpike,
Biztos a gyámhatósági rész? Én úgy tudom csak akkor jönnek képbe ha ne adj isten valami egyéb probléma áll fent veled mint szülővel szemben (feljelentés, gyermekbántalmazás..stb akkor van az, hogy közbeavatkozhatnak)
@torpike:
ezt tapasztalatbol tudod? Arrol van valakinek tapasztalata, hogy ilyenkor mit mond a gyamhatosag?
Mi van akkor, ha a hitelt nem tudjuk teljesen kifizetni a gyermek LTP-jevel? Akkor ha jol tudom a penzintezet engedelye is kell ahoz, hogy a gyermek is tulajdonos legyen.
Mindenki bánjon óvatosan a gyermek nevére kötött LTP-vel!
Ebben a kérdésben nem egységes a pénztárak állásfoglalása (még). A Fundamenta pl. úgy rendelkezik, hogy kiskorú kedvezményezett esetén a törvényes képviselő dönthet a lakáscélú felhasználásról, de pl az ERSTE és az OTP kéri a Gyámhatóság hozzájárulását. A Fundamenta esetén akkor lehet majd probléma egy lakáshitel előtörlesztésénél, ha a bank nem fogadja be az olyan LTP megtakarítást előtörlesztés címén, amiben kiskorú kedvezményezett.
Én úgy vélem, jogilag az a tiszta, ha kiskorú kedvezményezett esetén a kiskorú lakáscéljára, az ő javára történik a felhasználás , de azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy hozzátartozója hitelének előtörlesztésére - még ha az a szülője is - a Gyámügy rábólint...
Ez szép. Szeretem az ilyen "nem egységes állásfoglalást". Tehát akkor végül is a lehetőség megvan csak bank függő. Anno az első gyerekre a bank közvetítésével kötöttem meg. AKkor ennek a banknak ilyen biztos nem kellett, persze ez volt 3 éve...
AMúgy elég ostoba lenne a gyámügy -olyan esetben ha kellene a jóváhagyásuk - ha nem mennének bele ebbe. Főleg hogy még tizenx év múlva lesz 18 tehát jó esélyel egy háztartásban lakunk. Illetve start számlája is van, tehát az ő jövőjére is eleve gondoltunk. Különben is nonszensz egy 3 -4 évesnek tulajdonjogot ingatlanba amire aztán fizesse az illetéket vagy esetleg ingatlanadót ő is!?!? Vagy pont ez a célja a gyámügynek?
Tényleg jó lenne ha valaki aki végigcsinált egy ilyet jelentkezne, ha ugyanis sz@r@kodni kell a gyámüggyel akkor át kell szabni a családi portfóliót asap. Mivan a szülőkkel? Mi rájuk is kötöttünk saját célra. 🙂 Ott mi a trükk?
A szulokkel biztos, hogy nincsen gond, ok mar remelhetoleg nagykoruak:) Igy ok odaadhatjak. Illetve naluk akkor lehet gond, ha nem beszamithatoak, es ezert gyamsag alatt allnak.
Az szerintem is butasag lenne a gyamugytol, ha a szulok nem hasznalhatnak fel. Vegulis mi fizettuk, es a gyereknek is jobb, ha alacsonyabb a hiteltorlesztunk ( gyugodtabb, boldogabb legkor ).
Szerintem az lesz, hogy irok a gyamugynek ezugyben, hogy nekik mi errol a velemenyuk.
Kedves Kiszámoló,
nekem olyan kérdésem lenne, hogy az lehetséges-e, hogy én kötök egy minimális havi összegre lakástakarék számlát (4 éveset) és mielőtt letelne, az utolós hónapokban ráutalok egy nagyobb összeget (milliós nagyságrend) és amikor 1-2 hónap múlva letelik a 4 év, akkor előtörlesztem a hitelemet az LTP-ről? LTP-ről elvileg ingyenes az előtörlesztés, így meg lehetne spórolni az előtörlesztési díjat.
János, ha kapsz vmit a gyámügytől megosztod majd?
Köszi előre is.
A lakáshitelt végtörlesztettem LTP-ből(áthidaló hitel+LTP hitel). Az ily módon felvett LTP hitel-t szerettem volna további(késöbbi) LTP megtakarításból végtörleszteni, de azt mondták akkor (1-2 éve), hogy nem lehetséges, mert a lakáscélt már a hitelkiváltásnál elsütöttem.
Akkor ha jól értem, most az módosult, amit anno én kérdeztem, tehát a hitellel kiváltott lakáshitelre is lehet LTP-t felhasználni? Az én esetemben is (LTP-s hitel)?
Az igazi fejlemény a szabad felhasználás bevezetése lenne, de sajnost azt eltörölték kb 4 éve, nem tudom pontosan, de legalább ennyi ideje nincs.
Azt meg tudná valaki mondani, hogy megelőlegező kölcsönbe (szocpol) betörleszthető-e az LTP?
"Az szerintem is butasag lenne a gyamugytol, ha a szulok nem hasznalhatnak fel. Vegulis mi fizettuk, es a gyereknek is jobb, ha alacsonyabb a hiteltorlesztunk ( gyugodtabb, boldogabb legkor )."
Szerintem viszont sokkal inkább jogi, mint érzelmi döntést hoz a Gyámhatóság ilyen ügyekben. Kiskorú kedvezményezett esetén a Gyámügy kifejezetten figyel arra, hogy konkrétan a kiskorú javára legyen fordítva a megtakarítás. A szülő hitelének elő és végtörlesztésével egy gyermek vagyona nem gyarapodik, így én nem hinném, hogy ehhez a Gyámügy hozzájárul. Itt vannak pl a biztosítások, ahol ha kiskorú a kedvezményezett egy olyan szerződésben, ahol a szülő a szerződő, akkor is nagykorúságig a Gyámügy zárolja a pénzt.
Ti mit tennétek olyan helyzetben, ha van egy 2006-ban felvett CHF alapú lakáshiteletek, ami jelenleg árfolyamrögzített, továbbá van LTP-tek és annyi pénzetek, hogy az egészet hitelt ki tudnátok fizetni?
@Hitel :
Elmentunk a gyamugyhoz, es megkerdeztuk. A jelek szerint minden az ugyintezo jogertelmezesen mulik. A jo hir az, hogy ha veletlenul neked kedvez az ugyintezo, es kesobb kiderul, hogy nem kellett volna, akkor se lesz ebbol bajod.
Akkor az ertelmezesek:
- Volt aki szerint ebbe nincs beleszolasa a gyamugynek, es ugy hasznalod fel ahogy szeretned.
- Van aki szerint a gyereket aranyosan ra kell vezetni a tulajdonlapra, de amugy nem szolnak bele a felhasznalasba.
- A legrosszabb eset az, ha emiatt eseti ugyvedet rendelnek ki az ugyhoz(30e ftodba kerul majd), es neki kell megmagyarazni, hogy a felhasznalas a gyermek erdekeit szolgalja.
Mi ennek tudataban ugy dontottunk, hogy megkotjuk a lakastakarekot.
Igen, mindenki ezt mondja, hogy attól függ, az ügyintéző mit fog mondani. HA mákod van, engedi, ha nem, megszívtad.
Azért ez elég nagy rizikó 4-5 év távlatában.
En is azon gondolkozom, hogy ezt a problemat hogyan lehet megoldani.
- Ha nem mond jot az ugyintezo, akkor atjelentkezunk a szuleimhez, hatha ott mazlink lesz. Vagy megprobaljuk ugyanott tobbszor, hatha masik ugyintezohoz kerulunk, es o jobbat mond.
- A felujitast talan elfogadjak jo megoldasnak, az a gyermeknek is erdeke. Ugy keszulunk, hogy legyen mit felujitani.
- Veszunk belole egy nyaralot ( bar ez csak akkor jo, ha amugyis szeretnenk nyaralot venni )
Az a kérdésem,ha 2011 augusztusában kötöttem LTP-t,akkor van-e lehetőségünk kiváltani a szabad felhasználású svájci frankos hitelt,amit 2007 szeptemberében vettünk fel?Akkor az ügyintéző hölgy azt mondta,hogy ki lehet váltani vele!!!
Anikó, csak akkor, ha a szabfel hitel azért lett felvéve, hogy egy lakáscélú hitel legyen kiváltva. Egyébként nem lehet rá felhasználni, hacsak nem csalnak vele valahogy.
Kedves Kiszámoló!
Olyan kérdésem lenne, hogy az ltp-t vállalkozás nyitására megvásárolt ingatlanra is költhetem?
Csak a te nevedre vagy közvetlen rokonod nevére szóló ingatlanra. Ennyi erővel a szomszéd házára is költhetnéd.