Hogyan ne spórolj?
Az anyagi sikerességnek nagyon egyszerű titka van: többet keresel, mint amennyit elköltesz. Ideális esetben a jövedelmed bőven több, mint a havi költésed. Azonban van, amikor azért kell sokat keresned, mert túl sok felesleges dologra túl sok pénzed megy el.
Sokan azért dolgoznak egy gyűlölt, stresszes munkahelyen, mert olyan sok a havi kiadásuk, hogy kisebb jövedelem mellett már nem tudnák fedezni azt. Pedig sokkal jobban járnának, ha a kiadásaikat visszavágnák és megengedhetnék azt a luxust, hogy olyan munkát végezzenek, amit kedvelnek.
Ezért fontos, hogy a költekezéseidben is legyél tudatos és minden kiadás előtt végiggondold, nem kerül-e többe az adott termék, mint amennyit ér a számodra.
Azonban nagyon sokan rosszul spórolnak. Van olyan, aki képes kerülni 10 kilométert csak azért, hogy olcsóbban tankoljon abba az autóba, aminek a hitelére kifizet százezer forintot havonta.
Spórol a bevásárláson, csak akciós dolgokat vesz, miközben a pénze a bankban vagy le sincs kötve, vagy nagyon rossz kamatozás mellett, amin többet bukik, mint amennyit összesen a bevásárláson spórol évente.
Egy drága bérlakásban, vagy túl nagy házban lakik, amire százezrek mennek el havonta pluszban, miközben a telefonáláson akar spórolni ezer forintot havonta. (Cikk: Nagyot veszíteni nagy dolgokon lehet)
Erre mondja azt az angol, hogy penny-wise and pound-foolish, vagyis miközben valaki a filléreket energiát nem kímélve meg akarja spórolni, a nagy pénzeken rengeteget bukik.
Néhány tipp, hogyan spórolj okosan:
Mennyibe kerül egy alkalommal a használat: Bármit venni akarsz, gondold végig, mennyibe fog kerülni egy-egy használat. Ha veszel egy számítógépet 200 ezer forintért, amit naponta használsz öt éven át, mielőtt végleg az enyészetté válik, akkor egy-egy (napi) használat 109 forintba fog kerülni. Ez egy vállalható és arányos összeg.
Ha veszel egy konyhai gépet 30 ezer forintért, amit összesen tízszer fogsz elővenni az életben, akkor az biztos nem éri meg a kiadást.
Egy hetvenezres ruhaköltemény, amit összesen ötször veszel fel, szintén felesleges kiadásnak tűnik. (Természetesen nem az esküvői ruhádról vagy az érettségi öltönyödről van szó.)
Tehát nézd meg, a vásárolni kívánt dolgod hányszor fogod használni a következő években és meglátod, megéri-e kiadni rá annyi pénzt.
Ugyanígy, amit sokat használsz, vegyél drágábbat, vagy kényelmesebbet, amit keveset, azon spórolj jobban.
Ha te számítógép előtt ülsz egész nap és te veszed magadnak, vegyél egy jobb, ergonomikusabb, használhatóbb modellt drágábban, hiszen a napi munkádat teszed ezzel könnyebbé. Inkább spórold meg ezt a plusz kiadást a fűnyírón, amit kéthetente veszel elő fél órára, azt is csak az év felében és igazából mindegy is, mennyire sikerült egyenletesen levágnod a füvet a hátsó kertben.
Inkább költs pénzt arra a székre, amiben egész nap dolgozol, mintsem az autódba sokzónás automata klímát vegyél a normál helyett, amit egy évben 30 napot használsz. Ha viszont egész nap úton vagy az autódban, akkor természetesen csináld fordítva.
Szabadítsd fel az energiád: Sok nagy ember még a ruhatárát is leegyszerűsíti, hogy ne kelljen reggelente arra energiát fecsérelnie, hogy melyik öltönyt melyik inggel és nyakkendővel veheti fel. Még Obama elnök is csak kétféle színű öltönyt tartott éppen ezért, de Mark Zuckerberget is kevesen látták másban, mint szürke pólóban és kék farmerben az elmúlt 10 évben.
A pénzügyekben is ez a helyzet. Automatizáld a kis dolgokat, hogy legyen energiád a nagy döntésekre figyelni. Ne fecséreld el a figyelmed arra, hogy hol olcsóbb most 40 forinttal a Domestos, amiből három havonta használsz el egy flakonnal, mert ennek az lesz az ára, hogy a végén a komoly kérdésekben nem tudsz megfelelő döntéseket hozni.
Ha meg akarsz spórolni havi ötvenezer forintot, válaszd a legegyszerűbb módját: még a fizetés napján utald el egy külön számlára. Akkor nem kell majd naponta hússzor azon gondolkodnod, min tudnál újabb ötven forintot megspórolni, hogy megmaradjon a hónap végén ötvenezer forint.
Amikor pedig spórolni akarsz, először a nagy dolgokon és az állandó kiadásokon kezdd el a spórolást. Nézd át a lakáshiteledet, a biztosításaidat, keress lényegesen olcsóbb bérlakást. Gondold végig, kell-e ilyen drága autó, egyáltalán tényleg szükséged van-e autóra és a többi. (Cikk: Az élet autó nélkül)
Amíg a nagy dolgokban nincs rend a pénzügyeidben, felesleges a reggeliden megspórolni azt a napi hetven forintot.
A spórolásnál a megtakarított összeg számít, ez az, amit a legtöbb ember mindig figyelmen kívül hagy. Erről írtam egy jó cikket itt, olvasd el. A legtöbb ember képes utazni, hogy egy 15 ezres porszívón megspóroljon 3 ezer forintot, ugyanezek az emberek egy 250 ezres tévénél már nem utaznának 10 ezer forintos megtakarításért. Pedig azon háromszor annyit nyernének ugyanannyi időráfordítással.
S végezetül: meggyőződésem, hogy a legtöbb alacsony keresetű ember könnyebben tudna akár 100 ezer forinttal többet keresni havonta, mint visszavágni a költéseit 30 ezer forinttal. Annak az energiának a felét, amit arra szánsz, hogyan költs kevesebbet, fordítsd arra, hogyan tudnál többet keresni. A lehetőségek széles skálán mozognak, az egyszerű munkahely-váltástól kezdve az önképzésig, a tanulástól a vállalkozásig, vagy hétvégi másodállásig.
Igaz a mondás, hogy az el nem költött pénzt nem kell megkeresned, de fordítva is igaz: a megkeresett plusz pénzt nem kell esetleg erődön felül megspórolnod.
Amikor kell valami, amiből jobbat szeretnék, rendszeresen találok egy kihasználatlanság miatt jó állapotú eladót. Laptop-ot, mosógépet, iPhone-t is vettem már, nagyon jó vételek voltak, és elég jelentős tételt hoztam velük. Persze kockázat van azért benne.
A gyerekdolgokban (nem ruha) viszont az a tapasztalatom, hogy nem éri meg használtat venni, mert meglepően tartják az árukat, talán nagy a kereslet a használtra.
Megfigyelésem szerint az értékesebb használt dolgok (pl. babakocsi, hordozó, légzésfigyelő, bébiőr stb.) újszerű állapotban jó ha 20%-kal olcsóbb, a nagyrészüket újként vehetem egészségpénztári számlával (-15-20%) és fizethetem hitelkártyával (-1-4%), így ha 20%-kal olcsóbban adom el később, akkor kb. ingyen használtam az új terméket.
Vannak persze 50%-kal olcsóbban is ilyenek, de azok már elég viharvert darabok.
kb. 800m2 nyírok 7-10 naponta. Egyrészt nem elég 2 hetente, mert akkor tovább tart mert túl nagyra nő. Másrészt, egy drágább benzines fűnyíróval bő 1 óra a nyírás.
Ha olcsóbb fűnyírót vettem volna, akkor tovább tartana (pl. mert keskenyebb a gép és kisebb a fűgyűjtő, gyakrabban kell megállni üríteni).
Szóval olcsóbb fűnyíróval heti 2 órát nyírnék füvet nem egyet, így a drágábbal szabadidőt vásároltam magamnak.
Ezen kívül fémházas és minőségi motor van rajta, ez az 5. nyár, hogy használom, minden tavasszal néhány rántásra indul, ha egy olcsót vettem volna – a szomszédoknál látom – akkor tavasszal elmenne fél napom arra, hogy beindítsam valahogy, és talán hamarabb lenne javíthatatlan.
Szívem szerint elektromost vennék, de nem létezik elég nagy teljesítményű (3 fázisú motorral érthetően nem gyártanak)
Egyébként a cikk arról szól, hogyan ne spórolj, nem arról, hogyan igen.
vacsi új bringát is lehet igen nagy kedvezményekkel kapni ősz/tél környékén, igaz akkor nem a legújabb “jövő évi” modellt kapod, “csak” a tavalyit (ami sok esetben jobban felszerelt mint az új)…
járulékos előny: egy kattintás és házhoz is hozzák, nem kell ide/oda utazgatnod…
Nekem inkább olyan cikkek kellenének, hogy hol lehet olcsón zsömlét venni, mert én azon tudnék spórolni.
800 m2-t, 7 naponta nyírok és hasonló megfontolásból ruháztam be drágább, elektromos, akkumulátoros gépre. Majdnem három éve gond nélkül teljesíti a feladatát. Eddig nyírásonként kb. 1.600,- Ft-ba került a gép. További szabadidőt és stresszmentes használatot jelent az, hogy bármilyen géppel kapcsolatos ügyintézést, tapasztalatom szerint, nagyobb összegű termék esetében a magyar ügyfélszolgálatok is hatékonyabban és ügyfél-barátabban kezelnek. A vásárlás előtt kb. 10%-ot tudtam alkudni az árból és további kedvezményeket kértem a kiegészítőkből is.
Nagyon könnyű, robbanómotoroshoz képest szinte hangtalan, tavasszal egy gombnyomásra indul… 🙂
E-mailben szívesen elküldöm a pontos típust és a gép részleteit.
Üdvözlettel: neptun
“Ha 10%-al többet akarsz keresni, dolgozz keményebben. Ha tízszer annyit, csinálj valamit teljesen másképp.”
Szóval a gondolkodás módot kell tudatosan formálni.
Amit igazából hozzá akartam fűzni, hogy ez a jelenség igaz a munkára, pénzkeresésre is.
Régebben már volt róla szó és valaki írta is,hogy mi a neve annak a jelenségnek, ha az üzleti életben leépítjük azokat az ügyfeleket, akik nem hoznak sosem pénzt vagy csak nagyon elenyésző összegbe, ellenben mindig sok velük a baj. Én többek között ezt olvastam ki Miklós soraiból. Sokszor pitiáner kis haszonnal kecsegtető munkákat bevállal az ember, ezzel elmegy az ideje, energiája, kedve és szinte semmi haszon belőle, így viszont megoszlik a figyelem.
Sajnos egy plusz százast nem olyan könnyű keresni, nem ilyen egyértelmű a munkahelyváltás sokszor, a vállalkozás és a tanulás pedig pénzbe kerül. Sikerülhet, de nem tömegeknek és nem mindenhol.
Szerintem meg nem az összeg hanem az akarat kérdése a spórolás.
Ha meg a saját lakásából elmegy albérletbe akkor a különbözetet elviszi a bérleti díj. Az, hogy pl. Borsodban vagy Nógrádban eladom a házam és Budapesten vagy Győrben veszek az árából egy másikat szintén megoldhatatlan.
Nagy teruletet nyirsz, gyakran >> megfontolando egy minosegi eszkoz vasarlasa, akar dragabban.
Ebbe még nem is számoltuk bele, hogy mennyivel szebb lesz a fű (állandóan rövid; a levágott darabok trágyázzák a meglévő füvet).
Amit en meg hozzatennek a DIY hozzallas erositese. Olajcsere, kerekcsere, egyszerubb javitasok a haz korul, stb… Persze a magyaroknak ez szokott menni, de ha az ember meg ra is fekszik a dologra es probal minel tobb dolgot megtanulni, amivel elkerulheto a szakember kihivasa az sok penzt otthon tud tartani.
Koszonom!
Nem írja felül a vésztartalék mértékét egy előtörlesztés!
Én ha a hitelem kamatánál nem tudok jobb befektetést, akkor előtörlesztek. Ha tudok, és likvid a befektetés, akkor csak buksz azon, ha előtörlesztesz.
Nekünk most a hitelünk kb. fele már megvan különböző megtakarítási formákban, de mivel mindnek a hozama többszöröse a hitelünk kamatának, így előtörlesztés nyista.
Párom minden évben több tanfolyamon/továbbképzésen vesz rész, most végezte az IFRS képzést, ami azért nem 200 ezer forint.. Otthon is dolgozott, meg a főállásában. Eljött az idő: vagy ez, vagy az. Mivel szereti a főállását is, bement megbeszélni a főnökséggel a dolgot, mert ha maradna, akkor kérne fizetésemelést (messze van ő a 200k nettótól is!). A főnökök tudják, hogy kvázi nélkülözhetetlen a cégnél a munkája, majd rövid gondolkodás után közölték:
– nem adnak 1 forintot se, menjen, úgyse megy!
– miért akar nekik(!) rosszat azzal, hogy felmond?
– nem gondolt bele, hogy évek alatt sem lehetne pótolni a munkáját?
Ennyike.
Jah, és körbenézve a keleti megyékben (Borsod-Szabolcs-Hajdú) ezzel a képesítéssel (könyvvizsgálói kivételével minden pénzügyi/könyvelői) és tapasztalattal(17 év) ami neki van sehol nem talált még 200k nettó fizetésű melót sem. Így otthon próbálkozik majd.
Véleményem szerint 6 havi vésztartalék legyen meg, a többit pedig törlesztésbe tolni.
A robotfűnyíró eszembe jutott, de két okból vetettem el:
1. A robotporszívó nálam csúnyán leszerepelt (nem a munkája minősége, hanem a tartóssága), pedig nem egy olcsó noname darab volt, így az 5-10x annyiba kerülő robotfűnyíró beszerzését egyelőre elvetettem.
2. A robot nem gyűjti a füvet, nekem viszont szükségem van rá, azzal takarom a veteményest a növények között, így ott az 1 órás fűnyírás eredményeképp sok óra gyomlálást és öntözést takarítok meg.
Gáz egy munkáltató, érvelésből legalábbis egyes. Lehet, hogy jobban jár párod az otthoni munkával – bővítve az ügyfélkört.
Végül felmondott a párod?
“Régebben már volt róla szó és valaki írta is,hogy mi a neve annak a jelenségnek, ha az üzleti életben leépítjük azokat az ügyfeleket, akik nem hoznak sosem pénzt vagy csak nagyon elenyésző összegbe, ellenben mindig sok velük a baj.”
Timothy Ferriss 4 órás munkahét c. könyvében írt erről. Az a könyv remek példa arra, hogy hogy spóroljunk az időnkkel. Bár az inkább vállalkozókra vonatkozik, nem egy átlagos irodai munkásra.
2017-06-16 at 15:55
Nem tudom merre lakik de én nagyon szívesen felajánlanám a heti 4-5 talicskányi nyírott füvet :))
És ha már fűnyírás: youtu.be/3g89TatXhh0
Például otthagyhatja a hétköznapi munkáját és csinálhatja helyette a hétvégit, és akkor a napi 15-20e Ft * 20 nap az havi 300-400e Ft-ot jelent.
Ez van, ez egy ilyen munkahely, de a X sugarú környezetünkben messze nem a legrosszabb (mostanában már ritkábban üvöltenek a dolgozókkal). És igen, felmondott. Tartalék van az elinduláshoz, és meglássuk mire jutunk.
@Tinaturner:
Bankszektor teljesen más szakterület, de van az ismerősi körünkben 3-4 banki ügyintéző mind más bankból, akik 10+ éve ülnek már ott, és a heti 50-60 óra munkáért kapják meg a 200k nettó körüli bért. Az se jobb. Természetesen továbbra is kelet-Mo amiről beszélek.
Amúgy annyira más országban élünk mi itt keleten: ha elvégzi a párom az IFRS képzést is, akkor Pesten csak 1 keresőbe beírva kidob 90+ álláshirdetést igen durva nemzetközileg is elismert cégeknél, míg amikor legutóbb néztem a Dunától keletre összesen 2 ilyen állást hirdettek 😮 Szóval ha nem sikerül ez az év, akkor irány minimum Pestig ha neki találunk állást. Csak szeretünk itt élni.
Ennek a cégnek úgysincs nagy jövője, ha ilyen mókusok irányítják, jobb mielőbb továbbállni.
A másik fontos probléma, hogy egy teljesen új generáció alakult ki, a társadalomból. Még 15-20 éve is a munkás- munkásruhában járt, haza a munkából, az irodai dolgozok, ing öltöny… Jelenleg meg azt látom, hogy a takarítónőtől a 0 IQ-s karosszérialakatosig, mindenki a brandiségnek él
Köszönöm a választ. Rosszul fogalmaztam. Mi van ha hitel van, de nincs vésztartalék? Kifizetem a közelező minimum törlesztés? A maradék vésztartalék? És ha már megvan a v.t. – és megéri – akkor törlesztek elő?
ilyet:
Nekem is van hitelem. Ugyanígy dilemma a helyes arányok megtalálása, hogy minél többet előtörlesszek, de elegendő tartalék is maradjon. Ráadásul tavaly több háztartási készülékünk tönkrement, melyet folyamatosan pótoltunk és még sok más váratlan kiadás is közbejött. Én 2 megtakarítási számlán gyűjtök. Egyiken hosszú távra amelyet folyamatosan növelek. A másikon rövid távra – a havi költségvetés feletti nagyobb kiadásokra.
Attól is függ, hogy milyen hiteled van. Lakáshitel vagy egyéb? Milyen kamatozású? Segíthet-e egy jó kiváltó hitel? Nekem sok hitelem volt (személyi kölcsönök, hitelkártyák és folyószámla -hitelkeret) és az adósságkiváltó hitel lecsökkentette a havi törlesztőmet.