Most volt egy ügyfél, aki egy cégtől vagyonkezelést akart kérni egy úgymond befektetési cégtől, aki sokat reklámozza magát. Az alábbi ajánlatot és portfoliót kapta:
Most hagyjuk a portfolió minőségét, mert az igazi vakmajom választás, a "privátbankár" vagy ki rábökött négy ETF-re, teljesen random módon és már kész is volt az ajánlat. Nagyon szívesen meghallgattam volna, hogy miért pont ezt a négy alapot (illetve hármat) választotta és miért gondolta azt, hogy ez jó lesz az ügyfélnek? (Beszéltem vele több mint egy órát, nem lenne jó neki.)
Legalább ennyire durva a költségek oszlop. 5% vételi díj, de csak most, csak neki 1,9-2,1% százalékra csökkentik a vételi költséget. Erre már csak további néhány száz eurót kell rárakni (plusz áfa természetesen) és kijön, hogy akciósan csak 527 euró lesz a befektetés költsége az első negyedévben (!!). Mindezt egy 12.500 eurós befektetésnél, vagyis az első negyedév költsége 4,2%, akciósan. Utána évi 1% plusz áfa a privátbankári díj, 44 euró a számlavezetés, csoffadt 60 euró a letétvezetés(??? Ilyen költséget az alapkezelők szoktak fizetni, nem a befektetők) és ki tudja, hogy a 29,12 eurót milyen sűrűn számolják fel, mint "idegen költségek".
Na de ki áll ez az ajánlat mögött egyáltalán, kire bízod a pénzed? A 20% áfából már látható, hogy nem magyar cég ez, hanem a jóhírű Partnerbank.
Komolyan? Az emberek tényleg képesek ilyen ajánlatokat elfogadni?
Az ajánlott portfoliót akár egy ötéves gyerek is összerakhatta volna, mert még olvasni sem kell tudni hozzá, rá lett bökve négy találomra kiválasztott értékpapírra, jó lesz az.
A költségek eszetlen nagyok, a semmiért fizetsz százezreket. Ha szerinted ezeket a papírokat tényleg érdemes megvenni, nyiss egy számlát egy normális brókercégnél (IBKR, Erste, K&H) és vedd meg magadnak ezeket a papírokat 0,2-0,3%-os vételi költség mellett, évi egy-két tized százalék számlavezetési költséggel. Egy jónevű, ismert brókercégnél.
Miért fizettek a semmiért vagyonokat? Számlát nyitni ma már online is lehet percek alatt komoly cégeknél, befektetési tanácsot pedig csak olyantól fogadj el, akiről elhiszed, hogy tényleg olyat ajánl, ami jó neked. S akkor se fizess neki évente újra és újra, ráadásul százalékos költséget. (De a legjobb lenne, ha te egy kicsit utána olvasnál a dolgoknak és olyan alapokat vennél, amiről tudod, hogy miért vetted és milyen alap.)
Tudod, ne légy balek.
Méghogy véletlenszerűen? Ezek az alapok egész jól teljesítettek az elmúlt években. Meg különben is, akkora jutalékot kap értük a privát bankár, hogy nem lehetnek rosszak.
Mihez képest teljesítettek egész jól?
szerintem ironizált
Így történt.
"álltalány díja" - azért ez így leírva számomra egyértelműen egy nagy fed flag. Ha magyar anyanyelvű illető küldte akkor azért, ha pedig olyan aki nem ért magyarul, akkor azért mert nem olyan nyelven (pl angol) kommunikálnak, ahol mindkét fél szabatosan tudja magát kifejezni.
Szóval "magyar" szövegben olyan kifejezéseket használsz, hogy "red flag", de (egyébként jogosan) felrovod neki a kétséges színvonalú közlést? Akkor most melyik legyen? 🙂
De ő kommentelt, nem befektetési tanácsot adott ötmillára.
A "red flag" elég új kifejezés ahhoz, hogy ne legyen még a jelentését pontosan átadó magyar fordítása, egyelőre - tudtommal - csak körülírni tudjuk. Kifejezetten idiótán nézne ki, ha azt írná, hogy ez egy nagy piros zászló... Jelen esetben szerintem abszolút helytálló kifejezés így, angolul.
Plusz valóban, mint ahogy az előttem szóló is írta, ez csupán egy komment. (Akarom mondani hozzászólás XD )
A "figyelemztetés", "intő jel", esetleg a kettő kombinációja: "figyelmeztető jel" is annyira új szavak és kifejezések a magyarban, hogy még meg kell honosodniuk a "red flag" helyett.
Értem én, hogy "hosssszú" szavak, a red flag csak 7 betű, a figyelmeztető jel meg sok, sokáig tart leírni, különösen ha már valaki leírt 40-50 betűt.
Intő jel. Nagyon szívesen. Nehogy már az angol nyelv találja itt fel a spanyolviaszt.
Egyébként valóban sokkal igényesebb lett volna azt írni red flag helyett, hogy intő jel. Néha olyan érzésem van, hogy sok honfitársam elfelejtett magyarul, legalábbis néhány közismert kifejezést biztosan.
OFF: Jó régen (talán >5 év) volt egyetlenegy nagyon szókimondó bejegyzés arról, hogy olyan fiatalok, akiknek van némi fölöslege és pénzügyeikben már tudatosabbak, gyakran esnek a csapdába, hogy adottnak veszik: a "fejlett" világban a gazdaság és az életszínvonal (rosszabb esetben: a saját helyzetem is) már csak emelkedhet, na jó, néhány éves visszaesésektől eltekintve, és a döntéseiket is erre alapozzák - és hogy ez mennyire alaptalan feltételezés.
Most, mikor T-vel kezdődő családnevű szövetségi elnök talán maga sem érti, mekkora károkat okoz a megszólalásaival és senki által végig nem gondolt döntéseivel, gyakran jut eszembe az az írás. @Kiszamolo vagy más, be tudnátok-e linkelni, mert semmi konkrét kifejezésre nem emlékszem belőle, amire rá tudnék keresni. Köszönöm.
https://kiszamolo.hu/miert-nem-tesznek-felre-az-emberek/
erre gondolsz?
Úgy emlékszem, ennél hosszabban ki volt fejtve, illetve nem feltétlen csak világháború súlyú eseményekre utalt, hanem olyanokra is (amit szintén nem tudunk elképzelni), hogy esetleg nem lesz munkád, meg másnak sem, vagy csak képzettségeteken aluli, alulfizetett.
Szovetsegi elnok? Erdekes titulust talaltal neki.
Ha eposzi jelzos szerkezeteket akartok: a narancskiraly, a szoke mandarin, az elitelt elnok, diktator Don, a (new york-i) ingatlanmogul elvtars, az onimado bojar, a csalo milliardos, a megvalasztott alhirgenerator, a hivatalba levo kem ...
(Angolul ezeket epithet-nek hivjak, ha esetleg a ChatGPT-tol akartok kerni egy ujabb tizes listat. Termeszetesen a narancskiraly, king in orange a legjobb, ez John Greer szemelyes alkotasa, akinek nyilvan minden konyvet olvastatok. Ezzel szemben a "szoke Torgyan" nem jo, mert mig Torgyan egy pojaca volt, azonban az atlagnal kevesbe korrupt es jovialisabb figura volt, ezzel szemben az elnok ur inkabb a "mikor elolvasom, hogy mit muvelt tegnap, akaratlanul is nevetnem kell, de aztan eszembe jut, hogy az amerikai tortenelem tele van olyan emberekkel, akik pontosan annyira voltak tomeggyilkosok, mint amennyire rohejesek" vonalat koveti.)
És esetleg arról a cikkről tudsz valamit?
Nem tudom, miért az USA-ra mutogat mindenki. Az EU vezetői és külön-külön is az országainak vezetői is olyanokat hordanak össze manapság, hogy az ember szeme kettéáll. Mint egy szilveszteri kabaréban, csak ezek komolyan gondolják. Közben meg a tényleges nagyhatalmak újra felosztják maguk között a világot.
Talàn mert a jelenlegi US elnök örökölt egy mesebeli gazdaságot, alacsony inflációt, és pár hét után ott tartunk hogy Bessent szerint is recesszió lesz. Európa sebezhető volt energetikailag, mert túlságosan az orosz energiára épült az ipara, emiatt történt az elmúlt 3 év, de az USA-nak semmi oka nem volt arra hogy szétszedjék magukat. A narancsidiótának persze sikerült, úgy látom ebben van közös bennük és bennünk.
Melyik az a befektetesi ceg? Az Inwestmentors nevut tudom, hogy ok a Partnerbankkal partnerek.
Annyiszor olvasom, hogy csak attól fogadj el tanácsot aki nem kér érte pénzt, de most értettem meg (bocsi, lassú a felfogásom): egy ilyen egyszerű dologért mint 2-5db ETF kiválasztása valóban nem szabadna pénzt kérni. Egy buszmegállóban elmesélem neki, mit és miért. Mintha 10e Ft-ba kerülne, hogy elmondom a zöld-sárga vezeték a földelés.
Fordítva: olyantól NE fogadj el pénzügyi tanácsot konkrét befektetésre, aki azt állítja, hogy ingyen adja, mert az csak a saját termékeit fogja neked ajánlani, amin ő maga profitál. Valószínűleg itt a cikkben látható tanács is ingyen volt. "Gyere el, csak hallgasd meg, semmi kötelezettség, ez ingyen van." Csak épp ha elfogadot ezt a "remek" ajánlatot, buksz rajta rajta rengeteg pénzt (amiket a cikk is tartalmaz).
Ez mondjuk így nem igaz, én szívesen segítek valakinek ETF-et választani 🙂
Tudd, hogy miért fizetsz és mennyit.
Te se meséled el az századik embernek ingyen a buszmegállóban, hogy a "zöld-sárga a földelés". (ami a 10millió mekkmester és gyakran kőkorszaki megoldások országában amúgy sem életbiztosítás)
Pláne nem, ha a nevedet is kell adnod hozzá és felelősséget vállalnod.
Ha pedig valaki azt mondja, én adok neked pénzügyi tanácsot, ennyibe kerül, az lehet, hogy egy hasznos tanács lesz neked, és nem csak konkrét ügyleteket akar rádtukmálni, ami az ő biznisze. Nyilvánvalóan ingyen senki nem fog neked hasznos tanácsot adni, a kérdés, hogy az egy korrekt ajánlat, és valóban független, NEKED hasznos tanács, vagy a saját zsebére játszik.
(Hogy valaki erre képes legyen, az már rengeteg időt, pénzt és energiát belefektetett a tudásába, ne várd el, hogy ezt ingyen odaadja neked.)
Horvát céges bankszámláról mikor lesz cikk?
mikor írsz? 🙂
ügyes, de kimaradt a lèlegzetvèteli dij 🙂
Kedves Kiszámoló! Jaj, de kár,hogy 2017-ben még nem olvastalak - volt akkoriban ezzel a céggel egy röpke kalandom annó... Négy hónapba telt, mire rájöttem arra, amit itt leírtál, de általánosan egyéb cikkeidből is levezethető (lett volna). Belekerült néhány száz Eurómba a lecke, amit itt ingyen megkaptam volna.
"álltalány díja" engem nagyjából ennél a résznél vesztettek volna el, és a számokat már át se néztem volna. Aki ennyire igénytelen, hogy egy ilyet kiad a kezéből, azzal nekem nincs dolgom.