Napi ábra: vásárlóerő Európában

2023-08-02
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A GDP egy közkedvelt mérőszám, elvileg mutatja, mennyivel nő (vagy csökken) egy ország gazdasága és hogyan áll az ország más országokhoz képest.

Bővebben a GDP-ről:

Miért nő folyamatosan a GDP?

Csak hát őszintén a kutyát nem érdekli, hogy az ország gazdasága mennyivel nő, az embereket az érdekli, hogy a saját vásárlóerejük mennyivel nő. Mert hiába van tele autógyárral és akkumulátorgyárral egy ország, ha az emberek éhbérért kénytelenek robotolni ezekben a gyárakban és fordítva, kit érdekel, mennyi a GDP, mennyivel nő a milliárdos cégtulajdonosok vagyona, ha a kisember jól keres és jól él?

Ezért van egy másik mutató, ami pontosan azt mutatja meg, hogyan élnek az emberek, mennyi elkölthető jövedelmük van, mennyit fogyasztanak. Ezt a mutatót korrigálni szokták a helyi költségekkel, hiszen nem mindegy, hogy egy budapesti vagy egy luxemburgi albérleti díjat, egy bukaresti vagy berlini fodrászt kell kifizetned a helyi fizetésedből. Ha ezeket a kiadásokat a helyi árszintnek megfelelően korrigáljuk, már láthatjuk, hogy mennyi pénzt költ egy-egy ország lakója átlagosan az Unió átlagához képest.

Nemrég tette közzé az EU statisztikai hivatala a tavaly év végi állapotot. Ime, így állnak az országok (lakosai) az általuk elköltött jövedelemmel (A képek kattintásra nagyobbak lesznek, mint máskor is.):

Érdemes még megfigyelni a balkáni, nem uniós országok vásárlóerejét. Uniós tagság nélkül Magyarország is valahol ott tartana, ahol most Szerbia. Mert van élet az Unión kívül is, csak sokkal rosszabb.

Egy ország fejlődését önmagában nincs értelme vizsgálni, hiszen rengeteg külső gazdasági befolyás ér egy országot, főleg egy kicsi kelet-európai országot. Azonban ha a fejlődést a többi, hasonló országhoz mérjük, amiket ugyanazok a pozitív vagy negatív befolyások érnek, már látható, hogy melyik ország (kormány) hogyan teljesített a többi hasonló országhoz képest.

A fenti mutató így alakult a környező országokban és Magyarországon 2011 és 2022 között:

Érdemes megnézni, melyik ország mennyivel került közelebb az uniós átlaghoz az elmúlt 12 évben. (Szlovákia az egyetlen, aki csak egy százalékpontot tudott javítani tíz év alatt. Ennek ugyanaz az oka, amiért minket is lehagyott mindenki más a növekedésben: autóipari összeszerelőüzemet csináltak a szlovákok is az országukból, ami rosszul fizetett gyári szalagmunkát jelent. Most már látszik, hogy miért volt ez nagy hiba.)

(Update: hiányoltátok Horvátországot. 2011-ben három százalékponttal mögöttünk volt, most három százalékponttal elénk került. Észtország, Lettország és Litvánia 63, 54 és 55%-on állt, a mostani helyezésüket látjátok az első ábrán, 79 és 95% közötti értékekkel. További országok 2011-es helyezése a linken található meg, a jelenlegi állapotuk pedig az első ábrán.)

Egy két és fél éves cikk a kelet-európai mutatók összehasonlításáról:

Kelet-európai statisztikák

Ezekkel az adatokkal már lehet dolgozni, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogyan teljesített a lengyel, román vagy a magyar kormány az elmúlt tizenpár évben.

Hozzászólások:

264 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ha dicső 'ártunk és 'ormányunk keményen dolgozik, akkor még van esélyünk Bulgáriát is magunk mögé utasítani

Pont kérni akartam egy vásárlóerővel foglalkozó cikket, mert kíváncsi voltam rá és nem találtam ilyen röviden, de velősen sehol sem. Köszönjük! 🙂

Szlovákia érdekelne, hogy ott mi romlott el!
2012-ben éltem ott fél évet, szabad szemmel is láthatóan iszonyú hitelalapú fogyasztási és ingatlanboom volt az euróbevezetés után. Lehet, hogy túl korán lett eurójuk, bár 2008-09-ben biztos nagyon jó ötletnek tűnt?

Van esetleg olyan tanulmany vagy valami hasonlo ami megnezi, hogy ha megfelelo hozzaertes es hozzaallas lenne akkor hol tarthatna az orszag? Mi lett volna az a szint ami "realisan" elerheto lett volna? Nyilvan nehez norveg szintet hozni nyersanyagok hianyaban, de biztos vagyok benne hogy ok sem hoztak ki magukbol a maximumot.

Atyaég, a szlovénon nem csodálkoztam, ők a szláv osztrákok gyakorlatilag, de a román! Kész, lehagytak minket és robognak előre.

E@tumpara En mar evidenciakent kezelem, hogy a romanok legyorsultak minket a kanyarban. Es ahogy 20-30 eve meg a romanokkal peldaloztunk a viccekben, ha a szegenyseget kellett illusztralni, azota ok valoszinuleg magyaroznak, ha a luzereken viccelodnek.

De az igazan durva az, hogy a 80%-os inflacioval szakadekba menetelo illiberalis torokok is megeloznek minket.

Az azért durva, hogy az ábra szerint a románok jobban élnek mint az írek. Baráti körömben inkább úgy látom, hogy Romániából költöznek Írországba és nem fordítva.

@oisin 1. a különbség nem akkora, 2. ez egy átlag, és Románia nagyon nem homogén, Bukarestből aligha költöznek annyian, mint az elhanyagolt erdélyi régiókból, 3. a gazdasági migráció az országok közötti árfolyamkülönbségre épít (kint spórolunk, amiből "otthon" jól élünk vagy kitörünk), ami ezen az ábrán nem látszik, 4. kulturális hatások is vannak a migrációban, lásd pl.
transtelex.ro/best-of/2023/02/22/avasujfalu-certeze-kulfoldi-vendegmunkas-gazdag-avasi-palotak

EU + Laura Kövesi = sikeres felzárkózás.

Itt egy másik vásárlóerőparitásos statisztika, eszerint még nem hagytak le a Románok. Sőt mi jobbak vagyunk mint pl. Csehország, Szlovákia, Finnország, de Szlovéniával és a balti államokkal is felvesszük a versenyt.
3. kép ( Net average monthly salary (adjusted for living costs in PPP) )
en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

Van egy lista európai városokról, az is beszédes:
novekedes.hu/elemzesek/budapest-lepipalta-becset-es-berlint-is

Ahogy lehet látni, ezekből a statisztikákból sok mindent ki lehet hozni. Mindenki eszerint értékelje őket.

És valószínűleg a bolgár előzés idén meg is történik a szipiszupi gazdaságpolitikánknak köszönhető infláció eredményeként. Az utána következő stabil utolsó helyünket pedig már csak a bolgárok elhamarkodott euró bevezetése veszélyezteti.

@Kiszamolo Távol álljon tőlem a kormány védelme, de sajnos hazánk potenciális fejlődési képessége a legalacsonyabb az EU-ban, így a Románokkal való összehasonlítás nem fair. Nem véletlenül vannak ott a határok, ahova húzták őket anno: Románia sokkal jobban 'összerakott' ország, tele hegyekkel, ásványkincsekkel, rengeteg energiahordozóval, tengeri kijárattal stb., igaz 40 évet éltek egy Rákosi-érához tartozó diktatúrában, de azóta mennek ezerrel felfelé, bár iszonyat mélyről indultak, komoly esélyük van, hogy az EU keleti felén meghatározók legyenek a következő évtizedben. Nekünk ezzel szemben csak egy elsivatagosodó agráriumunk van, meg a kereskedelmi potenciál, amit nagyrészt tönkretett a háború. Szóval nagyon okosan kéne manőverezni, hogy 2030-ra ne mi legyünk az EU legszegényebbjei - de mi még rá is erősítünk a negatívumokra.

ha havonta keresek 10m-t és annak 83%-át befektetem, akkor a maradék elköltése után havi 1.7m vagy 10m lesz a tényleges “actual individual consumption”. Mert a @Kiszamolo fordítása magyarul egy kicsit mást mond.

Mert az a 0,1%, amelyik többet tesz félre, mint amit elkölt, érdemben borítja a statisztikát és mindjárt mindent megmagyaráz, hogy lassan miért nálunk költhetnek legkevesebbet az emberek.

Ez az a statisztika amit a fidesztálibok

- látni sem akarnak
- ha látják sem akarják elhinni/megérteni
- ha meg is értik, akkor elkezdenek valami más, a témához egyáltalán nem kapcsolódó dologról hadoválni és megy ezerrel a whataboutism.

@Kiszamolo
"Mindkettő tragédia ránk nézve."

Hát még Spanyolországra, Észtországra vagy Írországra nézve mekkora tragédia, hogy beelőzte őket Románia ebben a statisztikában.

Mindenesetre azért úgy látszik nem autóra költik a nagy vásárlóerejüket a Románok:

best-selling-cars.com/europe/2022-full-year-europe-car-sales-per-eu-uk-and-efta-country/
acea.auto/figure/per-capita-new-car-registrations-by-eu-country/

@Kiszamolo
Igen, pont ezt magyaraztam valakinek, hogy az Ir GDP/capita hiaba negyszerese a Magyarnak, az emberek nem elnek sokkal jobban. Egy bevasarlas kb ugyanannyiba kerul mint otthon, de a szolgaltatasok ara logikusan aranyos a fizetesekkel. Allami korhazban 90 euro napi dijat kell fizetni (evi max 900 euro, utana "ingyen" van). Egy haziorvos latogatas atlag 60 euro. Ingatlan arak kb. 3-as szorzo, de nincs eleg. Azt meg hagyjuk is, hogy milyen szigeteletlen szutykokra licitalnak ra sulyos penzeket. A demokracia meg relativ, de hat nyilvan jobb a helyzet.

Tök jó, hogy egy bérelt garzonban több Big Mac-et tudsz vásárolni, de ez még mindig nem ad létbiztonságot, szabadságérzetet.

@nyomd-a-gazt kétlem hogy kiszámolható lenne, amire kíváncsi vagy
én leegyszerűsíteném a kérdést: van-e bármi oka, hogy nem olyan ütemben fejlődött magyarország, mint Ausztria? ugyanonnan indult anno a két ország (szó szerint), most pedig két külön világ

szóval "Mi lett volna az a szint ami “realisan” elerheto lett volna?"
én azt állítom, hogy Ausztria ez a szint
ami -ha megnézzük a számokat- gyakorlatilag azt jelenti, hogy a legtöbb nyugati európai országgal megegyező szint (németország, hollandia, svájc, belgium, dánia, franciaország mind 10 ponton belül vannak)
mint ahogy ezek az országok láthatóan nagyon hasonlóan haladnak vásárlóerőben, magyarországnak is ott illene lennie velük

Ebben a lakhatási költségek benne vannak?
Németországban élek és dolgozom, és ennek alapján nem tudom egyértelműen megerősíteni, hogy ott összességében jobb lenne, mint amit a statisztika egyébként - ugye - mutat.
Magyarországon jóval kedvezőbbnek tűnik még mindig lakást venni vagy bérelni, a fizetésekhez képest is (nézzen körül valaki Berlinben de akár München, Frankfurt, stb. hogy ott milyen árak vannak).
Sokkal fontosabb szempont szerintem minthogy mennyi tejet tudok venni a fizetésemből.
A másik szempont hogy Mo-on az emberek "zsebbe kapják" a fizetésük minimum felét, ez nem hiszem hogy az uniós statisztikából látszik mint elkölthető penz.

@che "Azt meg hagyjuk is, hogy milyen szigeteletlen szutykokra licitalnak ra sulyos penzeket"
láttál már te magyar ingatlan állapotokat? 🙂 nem csak burokban, hanem mondjuk kistelepülésen? (ptsdm van a mozgóurnázástól röszkén)
bár írországban keveset jártam vidéken, dubliban éltem, és igen drága volt, de az épületek állapota sokkal sokkal jobb volt mint fidesztánban

"A demokracia meg relativ"
hátö azért ezt így ne fogadjuk már el 🙂 mi lenne ha nem relatív lenne, hanem mondjuk.... létező magyarországon? az durva lenne
már a görögök is tök jól definiálták a demokráciát, azóta nem kell semmivel összehasonlítani, csak csinálni kell(ene)

"Allami korhazban 90 euro napi dijat kell fizetni (evi max 900 euro, utana “ingyen” van)"
viszont kapsz időpontot meg normális ellátást, plusz olyan fizetést, amiből évi 900 euró nem vág földhöz

@Kiszamolo a lakosok 0.1% nem fogja a statisztikát érdemben módosítani, de az országonkénti kulturális különbségekből származó átlag megtakarítási ráta már igencsak torzít. Több tíz százalékos eltérések vannak országonként a megtakarítási rátában.

Ugyancsak torzít az hogy országonként másképpen alakul a GDP arányos adóság. Ha az egyik ország tíz év alatt 10% rontott, az egy teljesen más fázisban van mint az az ország amely mondjuk javított.

Túlzottan nagy hangsúlyt teszel a fogyasztásnak. Nem csak ebből áll a kép.

Távol álljon tőlem a fidesz védelme, de: 62%-ról feljöttünk 72%-ra 10 év alatt. Nem a legacélosabb, meg valószínüleg nem is miattuk sikerült, hanem a konjuktúra miatt de legalább volt valami felzárkózás, a szlovák 0-hoz képest. Ha jövőbe mutató tervei(tudás alapú társadalom, fenntartható gazdaság, rule of law etc) lennének a magyar kormánynak és csak 10%-ot tudnának javítani az EU átlaghoz képest 10 év alatt, egy szavam nem lenne rájuk.

A brutális román felzárkózás mellé hoznék egy valós okot: a román állam tudatosan támogatja évtizedek óta olyan vehemenciával az IT-t, mint a magyar kormányok az autógyártást/mostanság aksi gyárakat. Az egyik kicsit nagyobb hozzáadott értékű. Illetve az átlag román sokkal több nyelvet beszél, már a latin anyanyelv miatt kifejezetten nagyon könnyen megtanul olaszul/franciául, emiatt nagyon erősök a gazdasági kapcsolatok azokkal az országokkal.

@Kiszamolo Ez abszolúte így van, de ebből a statisztikából(főleg a deltás tábálazatból) pont azt lehet mutogatni, hogy csak átlagos pártunk és kormányunk teljesítménye, nem az hogy borzalmas valamint azt, hogy a román és a lengyel gazdaság kifejezetten jól tette a dolgát. Hisz az egyszeri ember rámutathat, hogy hát a csehek is csak 10%ot tudtak javítani, a szlovákok meg egy helyben toporognak etc(más kérdés, hogy egyre nehezebb dolga van a gazdaságoknak javulni, ahogy az EU átlag felé érkezik, mivel ott a növekedéshez már tényleg nagyon magas hozzáadott értékű termékeket és szolgáltatásokat kell előállítani, szóval ezért a cseh 10%ot sokkal impresszívebbnek gondolom ,mint a magyar).

@szabolcs Szlovákiában nem sok minden változott azóta, talán annyi hogy még jobban hitel alapú a fogyasztás.Szinte nincs olyan kollégám, ismerősöm akinek nincs adóssága

Hú, azért egy ennyire látványos témát is sikerül megmagyarázni itt egyes kommentmunkásoknak. Elmondom miket látok a kommentekben: 1. "Én Írországban / Németországban élek, itt nagyon szar, otthon sokkal jobb!" - őőő... Kognitív disszonancia? Talán költözz haza? Utána mondhatod, hogy milyen fasza itt minden. 2. "A demokrácia relatív" - végülis... Azért a magántulajdon szentsége és köztulajdon védelme igencsak megvan a nyugati társadalmakban, itthon igen régóta nincs (magánnyugdíj, MNB-ből kilopott vagyon). 3. "2010 óta a kormányaink" - biztos kell oda az a többesszám? Tudom, hogy a demokrácia relatív, de azért nem kéne annak a látszatát kelteni, hogy az első kétharmad óta ne kézivezérlés lenne. 4. Külföldön bigmac jut a bérleményben, de nem leszel szabad és nincs biztonság. - miért, itthon csak úgy előrántasz a zsebedből min. 30-60 milliót? Itthon szabad vagy biztonságban? Tanárok, KATA?

@Kiszamolo
Igen, ez megvan.

@ngergo
Lehet, hogy el vagyok kalibralodva.

Ami az egeszsegugyet illeti, nyilvan jobb a helyzet. Ha valoban nagy a szar akkor tenyleg ellatnak, de amugy igen hosszuak a varolistak. Bizonyos szakorvosra maganban is min. egy evet mondtak itt, vegul otthon maganban inteztem el par heten belul - lehet egyedi eset. De mondjuk GP-t sem konnyu talalni.

A politikusok mindenhol politikusok.
A demokracia egy utopia, mint a kommunizmus - szerintem.
Kisebb rossz van, jo nincs.
Pick your poison.

Nem tudom, ki hogy van vele, én se Romániát, se Bulgáriát nem irigylem azért, mert ott talán több a fogyasztás, főleg élni nem akarnék ott. Aki járt már arrafelé, tudja miért. Hovatovább Írországot sem irigylem a szar időjárásuk, a ronda nők és a kajájuk miatt. Miért kell annyit elégedetlenkedni folyton Magyarország miatt? Miért kell folyton más népekkel összehasonlítani magunkat? De ha már összehasonlítás: a nagy magyar átlag lusta. irigy, igénytelen, nem szeret dolgozni és még a saját fészkébe is szarik. Ez a helyzet. Tessék csak megnézni a közterületeket. Szemét, méteres gaz, kosz, graffiti, igénytelenség mindenütt. Ha nem dobálnák el a szemetet, a csikkeket és picit rendet tenne mindenki a saját háza előtt, már sokkal jobb volna a közérzetünk.

Nekem egy ismerős közgazdász mesélte, hogy Ausztriában nagyon komplex tervek alapján használták fel az Uniós pénzeket. Megvizsgálták a vidéki régiókat, az eredmény alapján fejlesztettek.. Felismerték, hogy a vidéket kell "felhúzni" de nagyon ahhoz, hogy helyben maradjanak az emberek, legyen értelme vállalkozni, ott is kell fizetőképes kereslet, hogy megérje a lakosságnak. Így helyben kell városi szintű infrastruktúra, oktatás, eü ellátás stb. Ott az önkormányzat partner nem ellenfél. Így jutottak el idáig, hogy tudták a vidék ha "leszakad" akkor az emberek elmennek és akkor már nem lehet visszacsinálni. Ha átmész egy településen autóval látod, hogy van bolt, fodrász, pék, virágarus, stb,stb .....Na ott arra használták fel amiért kapták az EU-tól...

@ngergo "ugyanonnan indult anno a két ország (szó szerint), most pedig két külön világ"

A mondat elso fele nem igaz. Ha csak azt nezzuk, hogy a vilaghaboruk leamortizaltak a 2 orszagot, abban a tekintetben valoban. De a 2 nep gondolkodasmodja kozott eg es fold van, ezert nem fogjuk soha utolerni oket. Az elmult 30 ev, azt hiszem, eleg bizonyitek, hogy a magyar nep menthetetlen.

A Románoknak könnyű. Trianonban direkt úgy húztak meg a határokat, hogy az összes stadion határon túlra került. Így nem volt mit tenni, ezer milliárdokat kellett költenünk stadionokra és TAO támogatásokra. Kisvasútra és lombkorona sétányra így csak a maradék aprót tudtuk felhasználni.

Ha nem lennének éhbérért dolgoztató autógyáraink, akkor az ottani munkások amúgy mit csinálnának? Elmennének agykutatónak vagy rakéta mérnöknek? Tényleg érdekel.

A balti államokban azért ebben benne van az a pár (tíz?) ezer orosz oligarcha- és gengszter családtag, akik ott élnek (papíron legalábbis) és "valamivel" többet fogyasztanak, mint egy átlagos litván vízveztetékszerelő.
Van egy réteg, akik Oroszországban még kis halnak számítanak, ezért a famíliát szívesebben tudják külföldön, de azért Londonhoz/Miami-hez még nem elég gazdagok. Ők jellemzően a balti országokban intéznek a családnak állampolgárságot/letelepedési engedélyt.

Azt is érdemes látni, hogy ez a térkép a 2022-es adatokból készült, azóta minden EU tagállamban fele/harmada/negyede az infláció a magyar inflációnak. Logikusnak tűnik, hogy az idei év végére még rosszabb helyzetbe kerülünk a többiekhez képest.

@manager "Ha nem lennének éhbérért dolgoztató autógyáraink, akkor az ottani munkások amúgy mit csinálnának? Elmennének agykutatónak vagy rakéta mérnöknek?"

A jo kis osszeszerelo uzemekben mar evtizedek ota kulfoldi vendegmunkasok hada dolgozik. Eloszor romanok jottek, majd szlovakok (ok azota visszamentek, illetve ausztriaba mentek), majd ukranok, mongolok, fulop-szigetiek. Igy alapbol nem kell ennyi osszeszerelo uzem a magyaroknak, mert ezek nagy resze penzmosoda (lasd munkaerokozvetito cegek). Nem kell nekik mernoknek lenniuk, legtobbjuknek van tisztesseges szakmaja, de inkabb robotolnak minthogy a burokracia szetszivassa oket ha vallalkoznak. De ha csak egyet lepnenk elore, nem autoalkatreszt gyartanank, hanem azokat a gepeket amikkel az alkatreszeket gyartjak, mar sokkal elorebb lennenk. Vannak ilyen cegek is idehaza es latszik a nagy kulonbseg is, de nagyon keves ilyen van. Folyt.

@manager "Ha nem lennének éhbérért dolgoztató autógyáraink, akkor az ottani munkások amúgy mit csinálnának?"

Ezt jövő időben kell mondani. Nem lesznek robbanómotoros autókat gyártó gyáraink, és az ott dolgozókat át kell terelni az akksigyárakba, mert különben felkopik az álluk, az meg csúnya szavazatvesztést okozna. Pontosan ezért engedi a kínaiaknak a terjeszkedést Orbán. (és Tusványoson le is gyártotta hozzá az ideológiát, de azt ő se hiszi el, az csak duma)

@manager Folyt.:
De ha esetleg tovabb megyunk es mondjuk magasan kepzett munkahelyeket teremtunk es nem kivandorolnak a mernokeink vagy epp csak Budapesten tomorulnek, hanem videken is el tudnak helyezkedni megfelelo berert akkor ott tortenik valami mas is. Oda kelleni fog szolgaltatoipar is: etterem, automoso, etelfutar stb stb ahova nem raketamernokok kellenek, es el tudnak helyezkedni. Es egy megfelelo oktatas mellett a most alacsonyabb kepzettsegu emberek gyerekei mar lehetnek szinten akar mernokok is. 10 ev alatt mar le is futhatott volna egy generacio valtas. De tovabbra sem az a baj hogy vannak osszeszerelo uzemeink, az is kell. A baj az hogy hosszu ido ota ez a magyar gazdasag alapja.

Ebből is világosan látszik, hogy "minket irigyel fél Európa"!

@nightrunner "Miért kell annyit elégedetlenkedni folyton Magyarország miatt? .... a nagy magyar átlag lusta. irigy, igénytelen, nem szeret dolgozni és még a saját fészkébe is szarik."

2 mondaton belul megvalaszoltad a feltett kerdesed. De ha tovabb nezel ki a buborekodbol, akkor boven talalsz meg indokot, hogy az embernek miert menjen fel a vernyomasa.

oh nagyon hasznos kis eurostat statisztika.
eddig Irorszzágba akartam menni de most már látom Románia lesz :))))

Ez az Eurostat nem egy eu-s pénzszivattyú ahol folynak el a pénzek véletlenül ?
Sok értelmes kutatásukat még nem láttam...

láttam ezt a térképet vagy 1 het és akkor is az lepett meg ami most is: Németország agybeteg száma az mi? verik Hollandiát, Ausztriát és a szupergazdag Svájcot is, borzasztó meglepő!
Portugália = Spanyolo. nekem fura, általában az szokott kijönni az adatokból, hogy a Spanyolok ha nem is sokkal de azért gazdagabb mint a Portugálok.
Törtökország rajta van, de Anglia nincsen.. vajon az angol érték hová esne a Német és Franciához képest? a Németnél biztos rosszabb lenne, de vajon a Franciát verné?
Amúgy meg a Román érték veri az Írt.. 🙂

@manager
A nicked hűen tükrözi a hozzáállásod és a képességeid. Nem az év végi prémiumig kell csak ellátni, hanem hosszútávon gondolkozni. Oktatást fejleszteni, hogy a jövőben kevesebb legyen a csak szalag mellett helytállni képes réteg. Ha a magasan képzett rétegnek megadod most is az itthoni lehetőséget és nem mennek ki külföldre, akkor több fodrászra, kőművesre stb. lenne szükség, aki szolgáltat nekik, és nem a szalag mellett dolgoznának.

"Miért kell annyit elégedetlenkedni folyton Magyarország miatt? Miért kell folyton más népekkel összehasonlítani magunkat?" - Nightrunner

Mert az összehasonlítással nézed meg, hogy jól csinálsz-e valamit, vagy hogy lehet-e jobban. Lehet, hogy okos vagy, de biztos, hogy van nálad még okosabb, akitől érdemes tanulni. Persze lehet, hogy valami jövedelmezőbb struktúra, de közben elrohasztja a lelket, szóval nem kell mindent átvenni, de ha morális fölényt sem biztosít a saját gyakorlatunk (márpedig attól igen messze vagyunk), akkor érdemes tanulni a jobbtól. Ez nem elégedetlenkedés, épp ellenkezőleg, a jobbra való törekvés. Csak amikor már nagy a baj, egy panaszáradatnak tűnik az egész.

@belavoltam " mondat elso fele nem igaz. Ha csak azt nezzuk, hogy a vilaghaboruk leamortizaltak a 2 orszagot, abban a tekintetben valoban. De a 2 nep gondolkodasmodja kozott eg es fold van"

szerintem ugyanazt mondjuk
ugyanonnan indultunk 60-70 éve, aztán elkezdtek elhúzni tőlünk, és ez a tendencia azóta is
és igen, mára már konkrétan más világ a két ország, és ez *****ra tragikus, mert még ha lenne is igény elindulni az ő irányukba, ők is fejlődnek tovább, szóval innentől magyarföld már le lesz maradva 20-30-tudjafene hány évvel a nyugattól, és ez legjobb esetben is.... nem fog tovább nőni, dehát ahogy most állnak a dolgok, fog.

@latnokzsalya csak a fele? hát a másik felével mi van, vakok?! hisz a holdról is látszik

Most látom, hogy @manager -nél mindenki jobban látja a helyzetet. Az a baj, hogy próbálnám azt gondolni, hogy csak magát nevezte el managernek, de valószínűleg nem ez a helyzet sajnos. De ha mégis, akkor meg látszódik, hogy mennyire marha okosnak gondolják néhányan magukat, amikor nagyon nem azok.

Egyébként bátyám is orvos és a felessége is. Van két kisgyerekük, a nagyobbik ovis. Most döntöttek úgy, hogy elhúznak külföldre, mert itt nem akarnak gyereket nevelni. Nem a fizetés miatt, mert magánban jól keresnek, és nagyon jól élnek, hanem a gyerekeik jövőképe és a mérgező közeg miatt.

A sok egymásnak feszülés után egy kis lazulás: @nightrunner hozzászólásának fontos része ez: "... Írországot sem irigylem a szar időjárásuk, a ronda nők és a kajájuk miatt."

Sarkos fogalmazás, de teljesen igaz. Vannak dimenziók, amelyek gazdasági statisztikákban nem tudnak megjelenni, pedig az élet élvezetéhez sokat tesznek hozzá, vagy éppen vesznek el belőle.

@ngergo
Őket még vakon tartja a sorosista fake-news laboratóiumban kifejlesztett áfium. Plusz ugye a "Szemkilövető"-t se feledjük.

Ebből a statisztikából egyenesen levezethető, és le is fogják vezetni, hogy ha itthon két kiflit kérsz, egyet kapsz, ellenben ha Burgenlandban kettőt kérsz, akkor hármat kapsz, azonban kötelezően még egy éces szomáliai hitszónokot is grátisz.
Ebből levezethető, hogy jobb az egy kifli, mint a kettő, csak ezt ott nem látják az lmbtq-ködtől.

@ngergo mi ez a marhaság, hogy ugyanonnan indultunk? mikor, az őskorban? az osztrák és cseh rész volt a sokkal iparosodottabb, a magyar meg inkább mezőgazdasági terület volt, már régen is az osztrák rész számított gazdagabbnak

@nemmanager -hez kapcsolódva: szokott lenni (igaz) kimutatás a kivándorlásról? pl KSH-s? mert ami itt tavaly április óta (meghát előtte is) megy, az vagy nagyon buborék (értsd: olyan közegekben olvasgatok, akik kiköltöznek), vagy nagyon nagy baj

tényleg ilyen sok értelmiségi lép le, vagy csak ezeket veszem észre (merthogy mi is leléptünk), vagy valami más?

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram