Zoli küldte át a blogját, amiben olaszországi ingatlanvásárlással foglalkozik. Azért írok róla, ha érdekel a lehetőség, olvasd el. Mostanában nem pörgeti csapágyasra a bejegyzések gyártását, de azért találsz benne infót. Kezdd a végén az olvasást.
Ő is a távmunka lehetősége miatt vett ott ingatlant, olcsóbb, mint a Balatonon, nem hat héten át van fürdésre is alkalmas jó idő, de csak ha mákod van, hanem négy hónapig, még drágább helyen is, közel a tengerhez olcsóbb a lakás, mint a Balatonnál.
(Azért sírva fakad az ember, amikor olvassa, hogy a szakik kergetik a fizetőképes ügyfeleket és nem fordítva és az árak tartósan lefelé mennek és nem felfelé. Teljesen más piac. 2018-ban gyakran a harmadába kerültek az ingatlanok, mint a csúcson.)
Nem azért írtam róla, hogy te most ott vegyél ingatlant, csak ha érdekel, hasznosnak találhatod a blogot. S nyilván oka van annak, miért olcsók ott az ingatlanok, de nem is munka miatt akar senki odaköltözni.
Köszi. Ha van kérdés szívesen válaszolok itt.
Nincs ebben semmi meglepő. Ingatlanos ismerősöm a múltkor ki volt akadva az egyik makacs megbízóján, mert az nem akart engedni semmit a több mint százmilliós ház árából ami közel sem ért annyit (nem Budapest). Megmutattam neki mit lehet venni 150 millió forintból Las Vegasban. Duplagarázs, 3-4 háló 2-3 s fürdővel és akár még medence is van. Nyilván nem milliomos környéken, de sokkal különb mint itthon a kertvárosi környékek. Az átlagkereset 5x a magyarnak. Oké, sokmindenben különbözik az USA, de azért látható, hogy az ilyen dumák hogy bezzeg Nyugaton soha nem veszel ingatlant magadnak egyáltalán nem igaz. Persze vannak híresen drága városok mint Párizs, München, London, Los Angeles amik a helyi keresetekhez viszonítva is drágábbak mint a magyar ingatlanpiac, de már nem ez a jellemző.
@Joe Black
2.000 euro per nm a világ bármely részén van ingatlan, és kb bármely (>99,5%) városában is.
Érdemes megnézni a zillow.com -ot, ahol az amcsi piac van. Ha rázoomolsz a területre nem csak az aktuális kínálat árai jelennek meg, hanem minden ház utolsó eladási ára amin a tranzakció kötettett. Jelenleg az amcsi piac is elszállt, most hűti a FED.
Szerintem Budapest el van tévedve a mániájával.
"Jobb helyeken 1000-1500 euró egy négyzetméter állapottól függően. Ezek az árak jelenleg kb 30%-ka a 8 évvel ezelőtti áraknak. Dél-Olaszországban az ingatlanpiacon kb az van, mint nálunk 2013-2015 között."
A blog első bejegyzése ezzel kezdődik. Ez most elírás? Tényleg 30%-a volt az akkori ár a 8 évvel ezelőttinek? Nem inkább 30%-ot esett azóta? 70% esés elég durván hangzik.
@Ádám
Elírás. Lásd legutolsó bejegyzés, ahol mutatom az árakat.
Érdekes, jó cikkek, már párat el is olvastam. Tipp Zolinak, hogy 3-4 soronként egy üres sor/bekezdés lehetne (ahogy itt a kiszamolo cikkeinél is van) és akkor még könnyebben lehet olvasni a cikkeket... 🙂
Egyébként én valószínűleg Spanyolországban veszek ingatlant (Valencia tartomány), tengerparthoz közel kb. 100-150 ezres árakon már jó ingatlanokat lehet venni, jó infrastruktúra, körbezárt urbanizációban, soknál medence is van, teniszpálya/foci/kosárpálya... Olcsóbbak nem lettek itt az ingatlanok az elmúlt években, de az áruk sem igen emelkedett. Persze a pénzt nem itt kell keresni, elég nagy a munkanélküliség és a fizetések sem emelkedtek az elmúlt években...
@Ádám
Közben eszembe jutott. Volt Lecce-ben olyan új lakás ami 50 millió huf volt még 2010-ben, ugyanez 2018 ban 20 millió alatti irányáron kínálták (azt hiszem 60e euro). Belvárosban volt, ahol ritka volt az új.
Először is nagyon jó hogy végigblogoltad, köszi érte. Ha már írtad, hogy szívesen válaszolt, itt egy pár kérdés. 🙂
Az S01E01-ben írod, hogy:
"+ olaszországi rezidensként alanyi jogon van TB-m"
Bocsi, lehet én vagyok értetlen és/vagy tudatlan, de itt mit értesz az alatt, hogy "rezidensként"? Ezt a státuszt bárki megkapja, aki kéri (mondjuk EU polgárként), vagy neked volt előéleted Olaszországban, és amiatt kaptál ilyen státuszt - ami előfeltétele volta annak, hogy alanyi jogon legyen TB-d?
Az iskolai nyári szüneteket töltitek ott, vagy lecsíptek az év eleje/végéből is? Hogy látod, Lecce-ben, és San Cataldo-ban mennyire pörög - / fog pörögni ha kevésbé lesz covid terhelt a következő nyár - az airbnb? Sokan járnak ide nyaralni, akik airbnb-s célközönség, és nem hotelt keresnek?
Nyilván annak is van oka, ha valahol esnek az árak, főleg úgy, ha nagyjából mindenhol máshol nőnek (ami Európa nagy részére igaz, még ha eltérő mértékben is. Azt nem tudom, hogy Olaszországban miért van így, de valami oka biztos van és valószínűleg nem túl pozitív. (Mondom ezt úgy, hogy egyébként imádom Olaszországot.)
Akkor a magyar ingatlan àrak mégiscsak magassak?
Központilag egyébként egy tollvonás lenne megoldani, hogy akár anoním módon, de elérhetőek legyenek legalább kerületi bontásban a létrejött tranzakciók adatai (ár, méret, építés éve, stb.). Így kiderülne, hogy tényleg van-e vevő a felpumpált hirdetési árakon vagy csak az eladó próbálkozik be.
"Szerintem Budapest el van tévedve a mániájával."
Es megis az emberek nagy resze sajat ingatlant vesz, pedig dragabb mint a vilag 99,5%-a.
Akkor ez azt bizonyitja hogy a fidesz megis megcsinalta nekunk a szepet?
Megyek eljatszom a piros lett a paradicsomot a xilofonomon most
@joe-black
Las Vegasban nem úgy működik az ingatlaneladás mint Toronto környékén? Meghirdeted az ingatlant, jönnek a vevők, majd ajánlatot tesznek a meghirdetett ártól DRÁGÁBBAN, aztán vagy odaadod annak, aki a legtöbbet ajánlotta vagy mész a kevesebbet ajánlóhoz, hogy mondjon még többet, és így tovább. Ismerős mostanában adott el ingatlant, onnan tudom. Csak nem tudom, hogy ez mennyire a környékre/tartományra/országra/kontinensre jellemző dolog.
En Ausztriaban szeretnek vasarolni ingatlant, el kell mennem innen mert egyszeruen nem jo itt elni, a kozhangulat, az ideges emberek eveket vesznek el az eletembol. Van osztrak ingatlanblog is?
Zoli, ha van ottani lakasod, es bejelentett lakcimed is, az megvolt, hogy akkor oda kell adoznod?
Azért dél Olaszországot ne hasonlítsuk Budapesthez.
A Budapesti ingatlanárak hosszú távon emelkedésre vannak ítélve, ahogy a jobb nagyvárosok ingatlanjai is. (Győr, Székesfehérvár, Kecskemét, Debrecen)
Dél Olaszországban kb semmi sincs, csak turizmus.
Nyilván vannak szép helyek, olcsó árak, informatikusoknak remek remote-ban melózni.
Görögország is hasonló.
Szerintem itthon vidéken lesz nagy koppanás az ingatlanpiacon.
Dél dunántúli kisvárosban 50-60 millió egy nagyobb ház, amire még költeni is kell.
És helyben nincsenek jó munkahelyek.
Ennyiből inkább a 6. kerületben néznek valami felujitandó lakást..
En eszakon tervezek venni tengerparti apartmant, mert nekem az a vilag kozepe.
Budapest kenyelmes 7-8 ora, Worthi-to ket ora, Velence masfel, Cortina sielni szinten par ora, Horvath part ha unom a sajatot, Cote d'azur ha szegenynek akarom erezni magam, Svajc es Comoi-to szinten egy ugras.
Milanobol meg barhova elrepulunk, ha messzebbre mennenk.
Del es eszak eg es fold, szinte mas orszag. Eszakon beszelnek angolul, jobb az infrastruktura stb.
A klimavaltozas is szempont, Sziciliaban 48 fok volt nyaron, gondolom Zoli lakasa kornyeken sem volt hideg.
Persze eszak dragabb is, Budapest arban van. De ar/ertek aranyban nekem sokkal jobban megeri, es olcsobb az elet is.
"olcsóbb, mint a Balatonon, nem hat héten át van jó idő, de csak ha mákod van, hanem négy hónapig"
Nem tudom, olcsóbb-e, nem is nagyon érdekel jelenleg, de ezt a pár hetes "szezont" hagyjuk már, amikor balatoni ingatlan vásárlásról beszélünk. Nem érdekel, hogy a tömegnek mikor van a "szezon", sőt, nekem nem az a kedvenc időszakom, amikor rengetegen vannak a strandon. Májustól szeptember végéig naponta leúszom a távomat a Balatonban amikor csak ott vagyok - ez 5 hónapos "szezon" nekem. Vitorlázni, horgászni, egyéb vízi sportokat űzni még tovább. És kertészkedni is fogadok, hogy legalább úgy lehet a Balatonnál, mint Dél-Olaszországban. Egész évben, télen is imádok a Balatonnál élni, onnan dolgozni, csak a gimnazista gyerek iskolája köt Budapesthez valamennyire még, de egyre kevésbé.
Ja, amúgy éltem és dolgoztam Olaszországban másfél évet régen, azt is szerettem persze.
Te lehet, hogy leúszod a távot a 18 fokos vízben, de a kisebb gyerek még 23 fokos vízben is fázik. 26 fok felett kellemes a víz. Hány olyan nap (nem hét) van egy évben a Balatonnál, amikor legalább 25-26 fokos a víz?
Befizetsz aranyáron a Balatonhoz, aztán esik egész héten, vagy előtte héten esett és a víz még hideg.
Ettől még lehet szeretni a Balatont, ahogy a Mátrában is szuper élni, ha máshol van a munkahelyed. Csak oka van annak, hogy sokan túlértékeltnek tartják a Balatont és inkább a Mátrában vesznek egy nagy medencés nyaralót felé annyiért. Vagy éppen Olaszországban.
Spanyolország.
ingatlantajolo.hu/ingatlan/elado+teglalakas+rojales/7969933?utm_campaign=IT_talalati_lista_organic&ref=list
Sajnos Luxemburgban nen 2, hanem 10 ezer EUR/m2.
@peter
Köszi
@pk
Rezidens := állandó lakcímet létesítesz, ami adózással csak akkor jár, ha 183+ napot vagy ott.
Állandó lakcímhez első két évben magadnak fizeted a biztosítát privát társaságon keresztül, ami emlékeim szerint 5-600 euro per év volt. Valamin fel kell mutatni 6 havi megélhetést. kb 2M huf.
Adózásról részletek: europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_hu.htm
@vajon-miert
Van oka valóban. A líra után az euroval durva hitelezési hullám kezdődött. Durván eladosította magát a lakosság.
@pasta
Azt szokták mondani, hogy a piacnak mindig igaza van. Na meg mondják, FOMO. Lényegében a piac amikor téved, azt együtt teszi, így lehet feloldani ezt a kérdést.
@deres
Adózásról részletek: europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_hu.htm
@ostya
A blogom kb egész o.országra igaz. lásd: immobiliare.it
@ostya Puglia (nyilvántartásokban Apuglia) GDP-je kb 20%-kal magasabb a magyarnál. A bérek is, minimum annyival. A hitelek olcsóbbak. A turizmus most kezd el fejlődni. Amennyi pénzből Pugliba lehet lenni egy hetet turistaként, annyiból kb másfél hetet vagy egy török 5 csillagos szállodába all inclusive. Emiatt a tömeg a törököt választja.
@pk
Nyár leginkább. Az viszont telibe.
Airbnb pörög.A turisták leginkább olaszok, a külföldi rendszámos autókban is olaszok vannak. A partokon nincsenek hotelek és nem is lesznek, ugyanis az olasz hozzáállás az, hogy meghagyják olyannak amilyen, természetesnek. Nagyon vigyáznak rá. Kiadni könnyű, egy ilyen lakás piaci áron 1000-2500 euro per hét szezonfüggő és persze nem ebben az állapotban. Most készülnek a tervek, nemsokára azt is ki fogom bloggolni.
@zoli koszi az infokat. Vegigolvastam a blogodat. Egy kerdesem lenne. A burokracia eleg remisztonek tunik. Hogy latod, olasz rokonsag segitsege nelkul abszolvalhato lett volna egyaltalan az ugylet? (Pluszkoltseg, idegesseg, csuszas figyelembevetelevel: igy is megerheti belevagni?)
@Zoli
Köszönöm a választ. 50 millióról 20-ra se semmi zuhanás ez
A közbiztonság milyen arrafelé? Én még nem jártam ott, de egy ismerősöm szerint sok a kóbor kutya, akadozik a szemétszállítás, meg hasonló problémák vannak...
El fogom olvasni a blogot, de sok kérdés eszembe jut... Te sokszor jártál már ott előtte, mielőtt ott vettél? Gondolom mielőtt valaki vesz ott egy lakást érdemes pár hónapra legalább bérelni egyet, hogy kiderüljön egyáltalán tetszik-e? Neked hozta azt amit vártál?
Az otlet es a kivitelezes szerintem parades, a "vegyunk ingatlant, ahol olcso" is, meg az "inkabb megeri nagy, panoramas nyaralot venni az olasz tengerparton egy festoi szepsegu kis varosban, mint a Balatonon" is. Ha lenne egymillio euronyi netto vagyonom, en is rohannek venni egyet.
Viszont azt lassuk be, hogy nem veletlenul annyi az ara, amennyi. Olaszorszag a vilag egyik legeladosodottabb orszaga, lassan evtizedek ota recesszioban vannak, emellett "szep" hagyomanyai vannak naluk mind a fasizmusnak, mind a kommunizmusnak, mind a szervezetbunozesnek. Azert nem olyan, mint Svajcban vagy Daniaban lakast venni. Ugyanigy egy olasz bankban tartani a penzt sem feltetlenul annyira biztonsagos, mint egy nemetben. A piac mindent bearaz, ami olcso az nem veletlenul olcso.
@zoli
Gratulálok az olasz ingatlan birodalomhoz.
Az lenne a kérdésem, hogy mi az olasz zillow (vagy ingatlan.com)?
Te hol keresed az ingatlanokat?
Nem rég olvastam egy cikket, hogy Dél-Olaszországból még pesti ssc-be is jönnek ottaniak melózni. Aztán az ingatlanárak esnek. Turistaként szép meg minden, de valami oka csak van, hogy lassan kiürül a régió. Munkalehetőségek hiánya (ha valaki nem turizmusban utazik), bűnözés, bármi, annyi ismeretem nincs, hogy a tutit megnevezzem.
"Es megis az emberek nagy resze sajat ingatlant vesz, pedig dragabb mint a vilag 99,5%-a."
Miért mit csináljon? Itthon nincs rendes bérlakásprogram (amúgy SOKKOLÓ lesz de a szocik alatt sem volt), úgyhogy akinek nincs lakása/háza annak marad a teljesen szabályozatlan bérleti piac.
Az meg, hogy le tudod írni, hogy BP drágább mint a világ 99,5%-a... hagyjuk is...
Azért Dél-Olaszország ellen nem olyan nehéz érveket találni, sőt. Persze a táj szép, a tenger közelsége (bár ez attól is függ, melyik részről beszélünk) mellett sok pro érv azért nem marad... Max azoknak, akik imádják a (vidéki) olaszokat meg az "életstílusukat".
Szóval az nem lep meg, hogy a Ny-Eu árazástól elmaradtak, ha meg a magyar piac növekedésével akarjuk összevetni, akkor azért euróban számoljunk, ha kérhetem a kommentrészleget...
Ettől függetlenül a blog jó és engem meg is győzött, hogy az olasz piac ott van kb mint az itthoni 2015-ben. Az olasz kiszámoló írhatja is már a cikkeket a lufiról. 😛
>A távmunka nagyon megtámogatja azt, hogy bárki lakhat a tengerparton. Véleményem szerint a balatoni árrobbanásban is nagy szerepe volt a távmunkának.
Azért azt ne felejtsük el, hogy Siófok - infopark kocsival 1, max 2 óra ha dugó van... Részleges home office is már élhető lehet.
"Picit" képmutatónak találom Zolit, hogy beküldte ide a blogját, miután más fórumon többször nyilvánosan kritizálta, le-biztosításiügynöközte a Kiszámolót / Miklóst.
@zoli
Befektetési ingatlanvásárlásról (hosszútávú kiadásra, ügynökséget közbeiktatva) van-e valami általános ismereted?
Mennyire jellemző, hogy nem fizetnek a bérlők, vannak-e eltúlzott bérlői jogok vagy a tulajt terhelő magas adók?
Pont egy-két hete nézegettem az árakat Comói-tó környékén, nem feltétlenül a tópartot, a svájci határ közelében, jóval magasabbak a 'hozamok' mint Mo-n nagy átlagban.
@bandi
Igen. Csak költségesebb. Van olyan ügyvédi iroda aki kb 1.500-5.000 euroért megoldja neked az adásvételt.
Ezenkívül mindent magamnak intéztem a google translate párbeszéd funkciójával. Iskolázottabb olaszokat hibátlanul fordít oda-vissza. Amikor magyarról olaszra rosszul fordított, akkor próbáltam angol-olasz beállítással. A google azokkal a vidéki olaszokkal nem nagyon boldogul, akik valami dialektusban a tájjellegű szavakkal operálnak.
Nem rég írt nekem egy hölgy aki szintén vett San Cataldo-ban ingatlant. Ő nem beszél olaszul most tanul. Adásvételhez a testvérét vitte aki beszél, bár a jogi nyelvből semmit sem értett
Nyelvtudás nélkül sem para. Nem fognak átverni.
@adam
Lecce közbiztonság budapesti szint. A mi környékünk extra biztonságos. Közintézmények között lakom, minden kamerázva. Igazi polgári miliő.
2010 óta járok oda. A sógoromnak -aki olasz- vam ott háza. Időközben lett két gyerekük és nekünk is, így már hozzájuk nem tudtunk menni. Emiatt is vettem most már két ingatlant ott.
Jó döntés volt-e? Első két sor választ ad:
olaszorszagiingatlanvasarlas.linuxuser.hu/2022/01/30/olaszorszagi-ingatlanvasarlas-s05e01/
@olasztkenevenni
Ez a két oldal:
idealista.it/
immobiliare.it/
Apróhirdetések (ingatlan is):
subito.it/
@neville
Valóban nehéz ott munkát találni. Délen jellemzően egy-egy cégben mindenki valakinek a rokona.
@tucsok-es-bogar
Nincs. Nálam más a modell. Családomnak, barátaimnak és üzletfeleimnek fogom rendelkezésére adni a második olasz ingatlanomat.
@hupu
Nem értek egyet a kiszámoló minden cikkével, de olyan hírportál sincs ahol ez ne így lenne. Miklós figyelmébe két bejegyzést ajánlottam a blogomról (S05E01 & S05E02). Arra számítottam ír egy cikket belőle és nem arra, hogy kirakja a blogom. Ennek ellenére köszönöm neki, hogy kirakta. Szerintem olyan témáról bloggolok ami sokakat érint. Minden olyan embert aki nyaralón agyal.
A hozzászólásokból kitűnt egy dolog. Sokan azt hiszik Puglia olyan, mint Calabria vagy Nápoly környéke (Basilicata) . Nagyon nem. Calabria és Szicilia a bűnözés melegágya, míg Puglia nagyon nem. A bevándorlók is a csizma másik oldalán vonulnak végig. Pugliában is vannak bevándorlók, akik egy része utcai árusításból él.
Puglia tengerpartját sokan Szardíniához vagy Maldívhoz hasonlítják. A közbiztonság teljesen rendben van.
olaszorszag.terkepek.net/
@Kiszamolo "Te lehet, hogy leúszod a távot a 18 fokos vízben, de a kisebb gyerek még 23 fokos vízben is fázik. 26 fok felett kellemes a víz. Hány olyan nap (nem hét) van egy évben a Balatonnál, amikor legalább 25-26 fokos a víz?
Befizetsz aranyáron a Balatonhoz, aztán esik egész héten, vagy előtte héten esett és a víz még hideg"
Ezt megértem, de:
- itt ingatlan vásárlásról volt szó, nem az 1-2 hétre befizetésről aranyáron, amikor tényleg zavarhat, ha épp vacak az idő. Egész nyáron meg is unhatják a gyerekek a vizet Balatonnál is.
- 26 fokos víz inkább szokás kérdése. 22 fok vagy felette azért huzamosabb ideig van, a kánikulában megvan a 26 is. Nekem valóban elég a 18 is - max. belehúzok úszásba -, ha kicsi lenne még a gyerekem, építenék neki medencét én is. Unokámnak majd. De nem Dél-Olaszban, hanem a Balatonnál.
- Dél-Olasz azért messze van, ha nem szakadnál el teljesen...
Fan, nyílván teljesen más tészta egy délolasz (vagy portugál, vagy spanyol, stb) ingatlan, mint egy magyar nyaraló.
Csak arra utaltam, hogy ha a Balaton a víz miatt felkapott, akkor bizony az hat hét egy évben, amikor gyerekkel bele lehet menni. Mert kiülni a kertbe meg kertészkedni, a madarakat hallgatni lehet Szolnokon is harmadannyiért. Vehetsz nyaralót hatalmas, fűthető medencével Kaposvár mellett is. Ezekért kár kifizetni a dupla-tripla balatoni árakat. S a turista hadról, meg az M7-ről péntekenként és vasárnaponként még nem is beszéltünk nyaranta.
S ettől még lehet szeretni, sőt rengetegen szeretik is a balatoni nyaralójukat. De a fürdőszezon néhány hét, nem több hónap, mint Dél-Olaszországban.
@balaton-fan
Szerintem ugord át, hogy én Dél-Olaszországban vettem. Amiért Miklósnak elküldtem az idei első két bejegyzést, az az olasz ingatlanpiacról szól. Több olyan része is van Olaszországnak, ahová WizzAir közvetlen levisz. Nem csak délen olcsó az ingatlan, hanem északon is a balatoni árak alatt vannak.
Bármikor, amikor autóval megyek Leccébe, ami 1680 km, az út legundorítóbb része: Budapest-Siófok. Ezen a szakaszon viselkednek legrosszabbul az emberek. Kifejezetten állatias módon vezetnek. Ezen mindenkinek el kell azért itt gondolkodnia. Amikor letudom ezt a távot, hálát adok magamnak, hogy nincs balatoni ingatlanom.
@balaton-fan
De pl. konkrétan Ausztriában a karintiai tavaknál sem drágábbak az ingatlanok, mimt a Balatonnál, pedig az tajban is más kaliber, mint a Balaton, nem csak a víz miatt felkapott a turizmus, plusz az ország belső fizetőképessége is erősebb. A Balaton part épp azért relatív nagyon drága Magyarországon belül, mert nagyon sok ember belföldön csak ott tudja elképzelni a nyaralást.
Mi örököltünk balatoni ingatlant. Egy kis déli parti falu. Most már elég felkapott. Apu nagyon szerette. Hétvégente oda járt rendbe rakni a kertet, ha havazott utazott le eltakarítani a havat, nyírta a sövényt és a többi. Sok időt töltött ott. Rengeteg időt vett el a családtól, ugyanis mi nem mindig tudtunk és egyre kevésbé akartunk oda járni. Így már csak egyszemélyes hobbija volt. Az volt az első dolgunk, hogy megszabadultunk tőle. Szerencsére elég jó árat kaptunk érte. Nincs az az ég, hogy én a hétvégéimet, szabadidőmet egy balatoni ingatlan gondozásával töltsem, ahogy az öreg tette. Sokkal inkább ő volt a nyaralóért és nem fordítva. Ráadásul nyaralni mi mindig más helyen szeretünk. Nem ugyanott. Ezért nem vennék nyaralót Olaszországban sem. Nem nekem való. Maximum befektetésnek, de annak is túl macerás. Akkor inkább részvény.
@sanya Nem gondolod, hogy apád egyszerűen kikapcsolódni járt oda a napi munkájából, esetleg mókuskerékből, és nem munkának és nem nyűgnek érezte, amikor a nyaralót gondozta?
Nyaralót úgy, hogy évente pár hetet vagyok ott, én se vennék. Én második (nemsokára első) otthont vettem, ahol mostanra több időt töltök, mint Budapesten.
Repüljön az ingatlanába akinek ez a hobbija, nekem a hátam közepére nem hiányzik az utazás, pláne a repülőterek.
Ha mégis valami miatt valamikor a fővárosban kellene lennem, beülök a kocsiba...
Igen, kevésbé felkapott helyen olcsóbban vehettem volna házat, de a Balaton-parton (legalábbis ahol én vagyok) jobban el lehet ütni az időt, no meg valahogy megnyugtat, ha lesétálok a partra.
Ja és remélem almát-almával hasonlítunk, tehát nem egy panelszerű képződmény/zsúfolt sorház az álomingatlan Olaszban csak azért, mert ott perzsel a nap és közel a tenger... De hajrá..
@zoli "út legundorítóbb része: Budapest-Siófok"
Nem hétvégén kell menni/nem a tömeggel, ez a nyitja. Legalább péntek-hétfőn home-office, aki munkahelyre jár - most covid után szerintem ez kb. bárhol lehetséges. (Jó, tudom, gyerek/iskola, akinek kicsi, de ha megnő, utána kánaán...) És az 1680 km további 15xx kilométere bármennyire szuper is egyszer-kétszer, azért gyakorta én inkább százegynéhány kilométert vezetek, bármi van is...
@zabalint Ausztriai tavakat én is imádom, de amikor én voltam ott utoljára pár éve, 4-tagú családnak millió felett volt csak a szállás 8-9 napra. Igaz, nem egy szobába zsúfolva. Nem néztem meg sose, mennyibe kerül ott egy ház.
Szóval ha meg tudom választani, hol élek, akkor szerintem egész évben Balaton, és ha nagyon hiányozna, néha tengerpart vagy külföldi tó egy-egy hétre... 🙂
Lehet, hogy fiatalon ez nem fér még bele, de célnak nem rossz...
@Kiszamolo aki szereti a Balatont annak magyarazhatod hogy ugyan olyan a madarcsiripeles Szolnokon..
A viz minden evszakban csodalatos,nem csak akkor amikor úszhatsz benne.
.
@Zabalint max egy apartman lehet ugyan annyi mint egy haz a Balatonon..
Ahogy Zoli ingatlanat is elnezem,ez egy lyuk,es cserebe hallgathatod a többi 20 csalad orditozasat 10 meteres körzetben.
Aki ezert fizet 1000-2500€-t/ het az meg is erdemli.
Na de erre mondom hogy mindenkinek mas a jo.
@sanya ha mindig mashol szeretsz nyaralni akkor valoban nem valo neked sajat nyaralo,de lehet a gyerekeid örültek volna egy ilyen lehetösegnek:-) Persze csak ezert megtartani hülyeseg viszont kiadassal eleg szepen lehet vele keresni,es meg csak nem is 1700km-re van.
@peter
Nekünk vannak spanyol ingatlan ajánlataink Valenciától - Cartagena-ig, ha érdekel és @Kiszamolo Miklós valahogy meg tudja oldani/engedni akkor szívesen írok egy elérhetőséget.
@star70
Két ingatlanom van ott. Az új 40 nm + 70 nm tetőterasz. Nem arra való, hogy bent legyél a lakásban, ott csak alváskor vagy kb. Fürdesz egyet a tengerben, majd felmész a tetőteraszra napozni. Erről szól. Megjegyzem az átlag magyar 55nm-en éli le az életét.
A másik ottani lakásom 142 nm +2 db 10 nm terasz. Szerintem sokan elcsöveznének egy ilyenben egy komplett életet.
@sanya
Én idén leszek 49. 10 évvel ezelőtt ugyanez volt a véleményem, mint neked. Azóta csak azt kérdeztem meg magamtól, hogy mennyi pénzzel szeretnék meghalni?
Itthon házban élek, emiatt a hátam közepére nem kívánok még egyet. Házat venni nyaralónak szolgáltatás nélkül szívás. Lakást venni nyaralónak, második otthonnak nagyon nem. Full kényelmes.
@star70:
Nem lehet kiadással szépen keresni vele. Mint említettem egy kis déli parti faluban van. Gyakorlatilag télen es tavasszal senki nem venné ki. Csak a nyűg és a meló lenne vele. Nyáron azért hozna valamennyit, de azt is csak lassan. Miután eladtuk, az árát szépen befektettem egy már meglévő portfolió kiegészítéseként. Na azzal lehet szépen keresni. Elég szépen áll, bőven +10%. De nem realizálom a nyereséget, mert hosszú távra játszom vele, amolyan lusta portfoliónak. Sokkal kevesebb gond mint egy balatoni nyaraló, több hozam és ráadásul nekem a Balaton nem is annyira vonzó. Kicsit kell már csak onnan délre utazni és 1000 km hosszú napsütéses tengerpartot kapok. Sokkal hangulatosabb és egyáltalán nem drágább. Persze ez megint egyénfüggő. Mindenkinek más. Ha már magyar vizek, akkor inkább Tisza tó, pedig messzebb van tőlem. De ha lett volna ott egy nyaralóm, azt is eladtam volna.
Mivel Baranyában élek, ezért Olaszország nincs annyira messze, viszont engem mostanában inkább a horvát tengerparton található ingatlanok foglalkoztatnak, na azok innen igazán közel vannak
@pasta Ha "szép" alatt a CSOK-ot értjük (egyik adófizető zsebéből a másik adófizető ÉS az ingatlanban érdekeltek zsebébe), akkor igen. A fidesz "megcsinálta".
"Azért sírva fakad az ember, amikor olvassa, hogy a szakik kergetik a fizetőképes ügyfeleket és nem fordítva és az árak tartósan lefelé mennek és nem felfelé." - Miért jobb a megrendelőhiány és az értékromlás? A szakik nem fakadnak sírva, legyél te is szaki ingatlantulajdonos 🙂