Pénzváltás 120. rész
Az online vásárlások elterjedésével egyre nagyobb üzlet lett a pénzváltás. A legtöbb szolgáltató csúnyán visszaél ezzel, extra 3-5%-ot tesz észrevétlenül zsebre, a felhasználók zöme fel sem fogja, hogy mennyivel rosszabbul jár a webshop árfolyamával.
Ezt a piszkos trükköt játssza a Paypal, az Amazon, de már az összes ATM és sok hagyományos üzlet is.
Azt gondoltad volna, hogy már a kínai webshopok sem tudnak nemet mondani az extra profitra?
Mint Krisztián leveléből kiderül, már a kínai webshopokban sem mindegy, hogy milyen devizában írják ki az árakat. Ha te a forintod választod, hogy egyből lásd forintban mi mennyibe kerül, akkor fizetésnél forintban fogják beterhelni a kártyádat, (egyelőre csak) 2-3%-kal rosszabb árfolyamon.
Egyre nehezebb megúszni az átverést, ezért is lesz jó, ha tényleg elindul a Transferwise bankkártyás szolgáltatása.
Következzen Krisztián levele, amit ezúton is köszönünk.
“A tegnapi napon egy érdekes jelenségre lettem figyelmes a Banggood webáruházában. Mivel itt a karácsonyi szezon és sokan rendelnek Kínából talán még aktuális lehet a téma. Mint a legtöbb ilyen áruházban itt is be tudod állítani, hogy a termékek árát milyen valutában írja ki – és mivel a szállítási címem magyar – alapértelmezetten forintban láthatók az árak. Csak kíváncsiságból átállítottam az árakat dollárra, és néhány terméknél átszámoltam (egyszerűen a google keresővel) forintra, és bizony 2-3%-kal drágábbak voltak Ft-ban az árak. A legjobb az egészben, hogy a valuta átállítását elég a fizetés előtt megtenni így a válogatásnál még Ft-os árakat láthatsz, de a kártyádat már dollárban terhelik meg nem pedig Ft-ban, így a bankod váltja neked a dollárt nem a Banggod. Ha sokat rendelsz innen nem nagy ár az a pár kattintás az extra 2-3%-ért cserébe. Nem tudom a többi webshop-ban mi a helyzet, ha kirakod az oldalra talán commentbe a többiek megírják.”
Én ha ilyen “forintosító” oldalakon járok alapból USD-re nyomom az árat, mert más oldalakkal így a legegyszerűbben összehasonlítható az. Nem is izgat fizetésig mennyi forintban, akkor is leginkább csak hogy mennyit kell áttennem kártyára. 🙂
Ha valaki rendszeresen külföldről akar rendelni, akkor érdemes megtanulni – az angol nyelv mellett – USD-ben olvasni az árakat, minden egyéb esetben garantáltan le fognak húzni.
A 4600 Ft-os termék dollárban már csak 3600 Ft (13,5 dollár). 20%-kal olcsóbb, ha dollárban vesszük.
A 2400 Ft-os termék dollárban viszont 4000 Ft (15 dollár). 40%-kal olcsóbb, ha forintban vesszük.
Több terméket is megnéztem, és teljesen kiszámíthatatlan, hogy melyik pénznemmel járunk jól. Az okára még nem sikerült rájönnöm, de mindenesetre érdemes odafigyelni!
https://kiszamolo.hu/mi-a-velemenyem-a-bitcoinrol/
, a 266.76-os USD árfolyam szerintem nagyon jó (264-265) között volt ma a közép, ez veri a magyar bankok árfolyamát. Tnt 261.61-es árfolyama viszont túl jó: ilyen árfolyamon a bankközin se kaptál ma dollárt, nemhogy egy kereskedőnél – nem számoltál el valamit???
A lányeg, hogy a rablás nem a közép mínusz 2-3%, hanem a jóval vacakabb árfolyam, és paypalon, ATM-nél nekem volt is szerencsém jóval vacakabbhoz, amíg át nem állítottam.
Ha más az ár másik országban, és innen a különbség, az persze más kérdés…
“Ha valaki rendszeresen külföldről akar rendelni, akkor érdemes megtanulni – az angol nyelv mellett – USD-ben olvasni az árakat, minden egyéb esetben garantáltan le fognak húzni.”
Ott a pont! A nejem rendszeresen vásárol vitaminokat az Iherb-ről, és amikor a tételeket válogatja össze, akkor mindig átállítja a pénzváltást forintra. Amikor rákérdeztem, hogy ennek mi értelme, akkor rögtön rávágta, hogy ő forintban tudja csak összehasonlítani az árakat. Nekem viszont az $5.40-os vitamin HUF-ra váltás nélkül is egyértelműen olcsóbbnak tűnik, mint a $6.50-os; szóval ezt a gondolatmenetet nem igazán tudom követni. 🙂
Szerintem az számít hogy az adott oldalon milyen devizanemben van denominálva a termék, tehát hogy valaki pl $-ban vagy EUR-ban vagy japán jenben hirdet meg egy terméket pl ebay-en. Onnantól kezdve az oldal átszámítja neked más devizára mint a fenti levélben is forintra, de ha okoskodni akarsz akkor kitalálod mi az alap deviza és abban terhelik be a
1) paypalodat (paypal vált devizát neked)
2) kártyádat (a bankod vált devizát neked)
Tehát összefoglalva mindig fog történni egy devizaváltás, vagy a honlapon ahol vásárolsz vagy paypalon vagy a bankodban. Lehet trükközni hogy hol húzzanak le 3-5% összeggel
Persze ez csak forint számla esetében, ha van EUR/$ alapú kártyád akkor azért valszeg több termék esetén megúszhatod a devizaváltást.
És így nyugodt szívvel megveheted(átváltási díj nélkül) az ebay.de-n 19EUR-ért kínált terméket ahol az eladó már “átszámította” neked a kínai pénznemből EUR-ra a saját váltási árfolyamán…
Szóval szerintem túl sok helyen húzhatnak le a láncolatban, kell azért figyelni de nem lehet kivédeni szerintem. A transferwise-os megoldásra kíváncsi vagyok, attól azért várok némi áttörést.
Amúgy meg ha az oldal kínai, akkor miért nem CNY-nel próbálkozol? A dollár ugyan széles körben elfogadott közös valuta Ázsiában (kínát kivéve…), de itt kétszeres váltás.
Mellesleg nem mindig az USD az üdvös deviza, az európai cégeknél az EUR, a briteknél a GBP-t (vagyis a lokális pénznem) a célravezető választás. Érdemes tudni, hogy az adott szolgáltató mely országban “honos”.
Érdemes elolvasni a kommenteket is a cikk alatt, ez tetszett a legjobban : “Viszont azok akik csak megveszik a bitcoint és erre befektetésként tekintenek azok madarak.” –> Ha ha ha ha ha.
De nem elég, hogy egy valaki kitalál egy ilyet, most már a nem tudom hanyadiknál tartunk. Még a legújabbakat is ész nélkül felvásárolják, mintha lenne valami kézzel fogható érték mögötte.
Kísértetiesen hasonlít a holland tulipánhagyma-őrületre. Ott is sok év eltelt, mikor valaki feltette a kérdést: tényleg ér egy nyomorult tulipánhagyma 20 hektár termőföld árát?
amúgy a tőzsdén is időről időre feltűnnek papírok amiket csak az hajt hogy majd vmikor 10 év múlva termel profitot, aztán mégsem és rengeteg ember veszti el a pénzét aki meggondolatlan volt….
2017.11.17 -6$ -> 1600 Ft-tal csökkent az egyenlegem. Persze lehet hó végén felszámol valamit a bank, mert ilyet is szoktak, de nem mindig…
2017.11.17 -3,34$ -> 891 Ft-tal rövidült a számlám összege. Ez akárhogy számolva 266 Ft / $. Ilyen apróságokat Magyarországról egyszerűen nem éri meg rendelni.
Nyertem az antikvarium.hu-n 100% kedvezményt. Még azon is elgondolkodtam, hogy megéri-e a kb. 600-700 Ft-os postaköltséget az a könyv… Most megint nyertem egyet, de nem volt pofám csak postaköltséget fizetni, egy másik könyvre is pörgettem ki egész korrekt akciót, így azt megvettem egy ezresért.
De állandóan belefutok abba, hogy a szállítási díj miatt már nem is annyira olcsó, de hát muszáj megvenni, mert kell.
Az okosok, akik azt mondják, hogy “de most 8000” és tévedett a cikk, ne a múltat jósolják meg, hanem a jövőt.
Azért mert eddig nem durrant ki a bitcoin, nem jelenti, hogy az ára nem lufi.
Szerintem a jövőt 2 dolog dönti el. A bitcoin csereeszköz. Ha ismerjük, hogy pl. évente mennyit használnak tárgyi adásvételre és mennyit pihen két üzlet között, akkor ki lehet számolni, hogy mennyire van szükség. Ha ennél nincs sokkal több, az ára beáll egy egysúlyi értékre.
De. Sokan felhalmozásra, spekulációra veszik. Amint egy nagyobb társaság elkezdi realizálni a nyereséget, akkor beindul majd a lavina és kipukkan a lufi.
És azt hiszem, nemcsak kereskedési célú készletezés van, hanem egyre több a spekulálók kezében levő mennyiség.
Nem bíztató.
cdn.howmuch.net/content/images/ex3-5-1.jpg?link=mktw
Senki nem vált neked ingyen pénzt.
Senki nem vált neked ingyen pénzt.”
Ez egy másik cikkhez (Transferwise bankkártya), Búvár Kund (2017-11-21 14:56) hozzászólásához kapcsolódik.
Ok, de akkor mi érték van az arany mögött? Azt leszámítva hogy szép sárgán csillog? Amögött sincs semmilyen ország vagy cég teljesítménye mégis méreg drága. Ugyanúgy bányászni kell mint a Bitcoint és ugyanúgy véges a mennyisége a Földön. Gyakorlati haszna pedig maximum az elektronikai iparban van, de az ottani felhasználás töredéke az összes kibányászott mennyiségnek, tehát nem indokolja a mostani árat.
Ha innen nézzük akkor az arany ugyanannyira “értéktelen” mint a Bitcoin.
Az arany 6000 éve elszámolópénz, egészen a közelmúltig csak maga volt a pénz.
kezdésnek: https://kiszamolo.hu/a-penz-rovid-tortenete/
Kicsit nevetséges összehasonlítani vele egy pár éves geek mókát, amire most sok mohó spekuláns rákapott.