Transferwise céges számla: spórolj tízezreket belföldön is

2020-11-03
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Néhány hónapja a Transferwise már saját magyar számlaszámmal is elérhetővé vált, vagyis akár belföldi utalásokra illetve azok fogadására is alkalmas lett mind magánszemélyeknek, mind üzleti felhasználásra. Mivel nincs havi díj, a kártya díja egyszeri kétezer forint üzleti ügyfeleknek is és az utalás is nagyon olcsó, ezért mostantól belföldi számlának is megfelelő lett a Transferwise számlája.

A Transferwise mondjon le! Wise vélemény

Ami köztudott, hogy a pénzváltásban és a nemzetközi utalásban jó a Transferwise, eddig is kaphattál több országban helyi számlaszámot, így az ottani partnereid országon belül tudtak neked pénzt utalni. Azonban az új magyar saját számlaszámmal új dimenziók is kinyíltak üzleti felhasználók előtt is.

Ha üzleti számlát nyitsz, ott sincs havi díj, azonban egy egyszeri 6000 forintos díjat felszámítanak. (Az üzleti számla hitelesítése általában 4-5 nap az ügyfélszolgálat szerint. Ne akarj privát számláról céges utalásokat indítani, vagy ilyeneket kapni, mert gyorsan letiltanak.)

Itthon nagyon csúnyán lehúzzák a céges számlával rendelkezőket, már néhány nagyobb utalás is több tízezer forintba kerül üzleti számlán hónapról-hónapra. Ha pedig külföldre is fizet és külföldről is kap pénzt egy cég, gyakran milliós nagyságrendű lesz az éves bankköltsége.

A Transferwise magyar számlaszámával forint utalásokat fogadhatsz ingyen és küldhetsz fix díjért cserébe. (Szemben más szolgáltatókkal, itt egyéni magyar számlaszámod lesz, nem csak egy gyűjtőszámla.)

Országon belüli utalás Transferwise számláról fix 96 forint magánszemélynek és ennyibe kerül cégeknek is. Akkor is, ha milliókat utalsz, akkor is, ha csak néhány ezer forintot. Más céges magyar számlánál a minimumdíj ennyi és erre jön még rá a százalékos díj belföldi utalásoknál is plusz a tranzakciós adó még mindezekre rá.

Közleményt tudsz megadni az utaláshoz forintban és más devizában is.

Havi kivonatokat (statement) le tudsz tölteni megadott időintervallumokra devizánként, amin a költség is látszik, a könyvelő tudja használni. Ez nem a klasszikus magyar bankszámlakivonat, de használható céges könyveléshez. Annyiban nagyobb macera, hogy minden deviza külön egyenlegen van, de ez belföldi devizaszámlán sem lesz másként.

Helyi számlát saját számlaszámmal az alábbi devizákban tudsz magyarként nyitni: forint, euró, amerikai dollár, ausztrál dollár, angol font, újzélandi dollár, zloty-t átmenetileg nem lehet most nyitni, szingapúri dollár.

(Fontos, hogy például forint számlára csak belföldről kaphatsz forintot, ha külföldről küld neked valaki forintot, az vissza fog pattanni.)

Kiutalni pénzt 50 másik devizában is tudsz, de azokhoz nem kapsz saját számlaszámot, tehát fogadni nem tudod őket, csak te tudod elutalni. Ha a bankkártyával vásárolsz, ha van az adott devizában pénzed, akkor nem fizetsz semmilyen pénzváltást, ha nincs, akkor 0,42% csak a váltás díja.

Normál bankszámlánál akkor is fizetsz költséget, ha külföldről kapsz utalást. A Transferwise-nál szerencsére nem, hiszen helyi számlaszámot tudsz csinálni jó pár országban. (Decembertől fizetni fogsz 7,5 dollárt, ha USD-t kapsz wire utalásban. Nem minden utalás wire, akkor az, ha nem az USÁ-ból kapsz dollár utalást, hanem SWIFT-en keresztül. Erről írtam már itt bővebben.)

Mennyire megbízható a Transferwise, tartsak-e ott több tízezer eurót vagy sok millió forintot? A Transferwise az egyetlen fintech cég, ami immár négy éve nyereséget termel és nem csak a befektetők pénzét égeti. Nem ingyen dolgozik szerencsére, így fenntartható az üzleti modellje, ami kevés fintech cégről mondható el jelenleg.

Ez megnyugtató dolog. Azonban online bankban vagy brókercégnél nem érdemes számodra túl sok pénzt tartani, ezért én az ügymenethez szükséges összegeknél többet nem tartanék egyetlen csak online cégnél sem.

Mivel a Transferwise nem minősül magyar pénzintézetnek a magyar számlaszámok ellenére sem (ezért sem kell tranzakciós adót fizetned), így a NAV előírása miatt amúgy is kell egy másik, magyar bankszámlát fenntartanod, ha céged van vagy áfafizetésre kötelezett vagy.

Tartsd inkább ott a felesleget. A Transferwise nem jelenti le a magyar adóhatóságnak a nála nyitott számlákat, hiszen ilyen értelemben külföldi számlának minősülnek, ezért ezt neked kell megtenni, hasonlóan bármilyen külföldi számlához. (Bejelenteni a Transferwiset a szokásos nyomtatványon tudod, ahogy az összes többi külföldi számládat is:  19T201T)

Néhány utalási költség, ha forint számládról akarsz utalni másik devizában pénzt. (Mint fentebb említettem, belföldi forint számlára 96 Ft-ért utalsz a forint egyenleged terhére, adót is fizethetsz innen a NAV-nak.)

A fix díjon felüli százalékos díj a pénzváltás díja.

Euró utalás számlán lévő forintból: 127 Ft +0,42%

amerikai dollár utalás forintból: 328 HUF +0.42% (dollárból-dollár utalás fix 1,05 USD)

ausztrál dollár utalás forintból: 126 HUF fix díj +0.42%

A cikk megírása miatt felhívtam a magyar ügyfélszolgálatot (jól eldugták a számot, de ha akarod megtalálod te is az oldalon: +36 1 808 8796 hétköznap 9 és 18 óra között, hétvégén e-mailes ügyelet van), gondoltam jó lesz kipróbálni, mennyire könnyű elérni őket, ha bármi gond van.

Nos, egyszer azonnal felvették, másik két alkalommal picivel több, mint három percig várakoztattak, de utána mindig egy magyar hölggyel tudtam érdemben beszélni. Nem bot chat, nem indiai marketinges angolul, hanem egy élő magyar vette fel a telefont. Hiába, ha nem ingyen adnak mindent, hanem korrekt áron, de haszonnal, akkor telik ügyfélszolgálatra is. Nagy piros pont más fintech cégek "ügyfélszolgálata" után.

Szerintem nagyon jó ajánlat, érdemes lehet elgondolkodni, hogy a céges számlád egy részét átrakod a Transferwise-ra, még akkor is, ha csak forintot fogadsz és utalsz onnan. (Magánszemélyként is ez lesz a fő számlám, mert ritkán utalok kis összeget, így a fix 260 forinttal jobban járok, mint most a bankom százalékos, tranzakciós adóval terhelt költségeivel. A kártyának csak egyszeri díja van és a pénzváltás is olcsó a kártyás vásárláshoz.)

További infót a Transferwise oldalán találsz. (A link affiliate link, vagyis pénzt kapok azért, ha ezen a linken keresztül regisztrálsz. De ne az én kedvemért válaszd a Transferwise-t, hanem győződj meg, hogy neked megéri-e váltani.)

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram