Tudod-e, mennyit számol fel a bankod a külföldi kártyahasználatért?

2012-05-03
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A nyaralás szezon közeledtével egy fontos és sokak által nem átlátható témát szeretnék átnézni, ez pedig a bankkártyák külföldi használatának a költségei.

A bankkártyáinkat szabadon használhatjuk készpénzfelvételre és vásárlásra is külföldön, illetve az interneten. De vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy mennyit számol fel ezért a bank?

Több bank kínál ingyenes készpénz-felvételt külföldön saját automatáiból, de mennyibe kerül nekünk ez az ingyenes lehetőség az átváltás után? Ugyanis hiába ingyenes a készpénz-felvétel vagy a vásárlás, ha az átváltás miattt komoly költségünk keletkezik.

Egy két-három százalékos átváltási költség már egy szép összeget eredményez, ha a kártyánkkal vesszük a repjegyet, fizetjük a szállodát és kint is azzal költekezünk.

Ebben a cikkben megnézzünk néhány bankot, melyiket válasszuk, ha külföldön vagy külföldre szeretnénk fizetni. Egy 300 ezres vásárlást feltételezünk, mivel kártyával vettünk repjegyet és fizettük a külföldi szállást, plusz a külföldi költést is a bankkártyánkkal intéztük.

Hogy melyik kártya milyen devizában számol, azt nem könnyű fejben tartani. Az új chipes kártyáknál már a Visa is euro alapú elszámolást használ, így az új kártyák már euro elszámolásúak, a régi mágnescsíkosak pedig még dollár elszámolásúak. Azaz ha mágnescsíkos Visával vásárlunk euroért, akkor azt először dollárra váltja a Visa, majd vagy ő, vagy a bankod forintra. Ha a Visa váltja forintra, általában jobban jársz, mintha a bankod tenné ugyanezt. Ha a chipes kártyával teszed ugyanezt, akkor már nincs dupla konverzió, ellenben a dolláros vásárlásodat fogják feleslegesen először eurora váltani. Ugyanígy a MasterCard Európában euroban számol el, Európán kívül internetes vásárlásnál dollárban, személyes vásárlás esetén euroban. Egyszerűnek tűnik? 🙂

Axa Bank:  Idézem a hirdetményt:

"Külföldön történő vásárlás vagy készpénzfelvétel esetén a két különböző deviza vagy valuta között átváltás (konverzió) történik, mely két „konverziós lépésben” valósul meg.

Mágnescsíkos bankkártyák esetében: Az első lépésben a kártyatársaság (VISA) saját elszámolási devizanemére [amely jelenleg amerikai dollár (USD)] átváltja a költés összegét, majd második lépésben az így kapott, dollárban nyilvántartott összeget váltja át forintra (HUF). Az USD / HUF átváltás során alkalmazott árfolyam: a Bank által közzétett, az adott bankkártya tranzakcióra vonatkozó könyvelési napon érvényes bankkártya elszámolási árfolyam. A bankkártya elszámolási árfolyamot a Bank a www.axa.hu internetes weboldalon teszi közzé.

(Megjegyzés: Ilyen kártya már valószínűleg nincs forgalomban, az Axa a legtöbb kártyáját chipesre cserélte tavaly év végén.)

Chippel ellátott bankkártyák esetében:Az első lépésben a kártyatársaság (VISA) saját elszámolási devizanemére (amely euró (EUR)) váltja át a költés összegét az általa jegyzett elszámolási árfolyamon, majd második lépésben az így kapott, euróban nyilvántartott összeget váltja át a kártyatársaság (VISA) saját elszámolási árfolyamán forintra (HUF).

Külföldi készpénz-felvétel: 570 Ft/alkalom, összegtől függetlenül, plusz a váltás költsége.

Ennek fényében vásárlás esetén a 300 ezer forintos euros vásárlás konverziós díja: 1898 Ft. A kalkulátort itt találjátok.

Erste Bank: A Visa kártyával történő költést a Visa váltja át forintra és ezt terheli be a bank a számlánkra. A Mastercard esetében akármilyen devizában is költöttünk, azt a Mastercard a saját árfolyamán eurora váltja, amit az Erste a saját árfolyamán vált át forintra.

Visa kártyával történő vásárlás esetén 300 ezer forintos euros vásárlás konverziós díja: 1898 Ft. A kalkulátort itt találjátok.

MasterCard-os vásárlás esetén 300 ezer forintos euro költésnél a konverziós díjunk: 6.002 Ft.

Készpénzfelvétel díja külföldi automatánál: Erste automatából 0,2% plusz 0,21 euro, idegen automatánál: 3,14 euro+1,04% (erre jön még rá a váltás költsége.)  Az aktuális árfolyamot itt találjátok, a "számlakonverziós devizaárfolyamot" kell kiválasztani.

CITI Bank: Nos, az alkalmazott árfolyamot nyugodtan lehet lélegzetelállítónak hívni. Hogy miért? Mert ha a forintos számlánk van a bankkártya mögött, akkor bármilyen költésünket a bank saját árfolyamán először dollárra váltják, majd szintén a saját árfolyamán forintra. Hogy mennyi ez a saját árfolyam?  Az euro eladási és közép árfolyama között van egy szerény majdnem 9 forintos haszon, majdnem ugyanennyi a dollár árfolyamában, tehát hála a kettős konverziónak, mintegy 16-17 forintot bukunk minden egyes elköltött euron. Azért nem tudom pontosan, mert a dollár-euro váltás árfolyama nincs fenn a honlapon. Itt találjátok az árfolyamot.

Ha az információk helyesek voltak, akkor a 300 ezer forintnyi euros vásárlás a Citinél körülbelül 18.028 Ft-ba kerülhet, amennyiben forintos számláról vonják le azt. Hoppá. (Kiemelt ügyfeleknek ennél jobb tarifával váltanak, ha kiemelt ügyfél vagy, érdeklődj a bankodnál.)

Egyébként többször rákérdeztem, hogy biztos dollárra váltják-e először az összeget, ezt két ügyintéző is többször megerősítette, a magyarázatuk szerint azért, mert a Citi amerikai bank. Nekem kicsit sántit a dolog, mert a MasterCard, a kártyakibocsátó viszont európai, ezért euroban számol. Akárhogyis van, a Citi toronymagasan megérdemli a legdrágább díjat ebben a versenyben. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy beállíthatunk devizaszámlát is a kártya mögé, így egy pár konverziót megúszhatunk. De mi most a forintszámláról történő vásárlást vizsgáljuk.

Ezek után már nem is olyan vonzó az ajánlat, hogy akár ingyen is tudunk készpénzt felvenni külföldi automatából.

Unicreditbank:  Az Unicreditbanknál a telefonos tájékoztatás szerint még mágnescsíkos Visa kártyák vannak, ezért annak az elszámolása dollár alapú, a MasterCardé Európán belül euro, Európán kívül nem PIN-kód köteles vásárlásnál dollár alapú. Tehát ilyenkor lehet egy dupla konverzió, ha Visával euroban, vagy MasterCarddal dollárban vásárolunk személyesen. A Visa által használt konvertziós költséget a fentebb említett linken tudod ellenőrízni, állítsd a kalkulátort euro-dollárra, ezt fogja majd a bank a saját árfolyamán átváltani forintra. A MAstercard központja lapzártáig nem válaszolt arra, hogy hol található meg az ő általa használt árfolyam.

Update: megjött a válasz a MasterCard-tól is, az őáltala használt árfolyamokat itt tudjátok megnézni.

Az Unicredit saját árfolyamát itt találjátok.

Mastercarddal történő 300 ezer forintos euros költés díja: 2701 Ft.

Ugyanez Visa kártyával valamivel több, a kettős konverzió miatt.

Az Unicreditnél lehet azt kérnünk, hogy a forintos költésünket a forintszámlánkról, az eurósat az euro számlánkról, a dollárt a dollár számlánkról vonják, így megspóroljuk a konverziós díjat. Amire figyelni kell, hogy lényegtelen, milyen devizában vásároltunk, kizárólag az számít, hogy a kártyatársaság milyen devizában nyújtja be az igényét. Ezért például teljesen felesleges angol  font számlát a kártya mögé tenni, hiszen hiába vásároltunk angol fontban, a terhelés euroban, vagy dollárban fog érkezni a kártyánk tipusa szerint. Ezért is van az, ha eurot költünk régi Visa kártyával, akkor az 500 eurós költés például 515 euroval fogja megterhelni a számlánkat, hiszen a Visa azt dollárra váltja, a bankunk meg vissza eurora.

A bankcsoporthoz tartozó bankok külföldi automatáiból ingyen tudunk készpénzt felvenni, csak a konverziót kell fizetnünk, ha nincs devizaszámla is a kártya mögött. Egyéb ATM automatákból 3,25% plusz egy százalék.

Bár még sok bank hátra lenne, de már így is két és fél órája írom a cikket és a telefonszámlám is egyre több.

Annyi remélem mindenkinek kiderült, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy melyik bank  melyik kártyáját használod vásárlásra. Nem mindegy, hogy dollárt akarsz költeni, vagy eurot és melyik bank melyik kártyáját viszed magaddal egy nagy utazáshoz.

Ha a te bankod nem szerepel a felsorolásban, telefonon kérj felvilágosítást a bankod ügyfélszolgálatán, hogy melyik kártyáról mennyi a költséged.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram