Újévi fogadalom: digitális detox

2024-01-01
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az emberek a pénzüknél már csak egy dolgot pazarolnak jobban, az idejüket. S sajnos a mai világ és a mai eszközök ezt túlságosan is lehetővé teszik.

Már régóta nagyon zavar, hogy mennyi időt pazarolok el feleslegesen nap nap után, teljesen értelmetlen dolgokra.

A hírek, cikkek bő 95%-ának vagy semmi értelme nincs, vagy semmilyen módon nem érint téged, vagy érint, de úgysem tudsz tenni ellene. Ezért nem sok haszna van mindenféle cikkeket olvasgatni egész nap, mégis órákat vagyunk képesek cikkek olvasásával tölteni.

S a hírolvasás, cikkolvasás még talán az egyik legértelmesebb időtöltésnek számít a facebook meg tiktok görgetések mocsarában. Néha belenézek a facebook hírfolyamba és megnézek rövid videókat és szinte érzem, ahogy hülyülök az értelmetlen húsz másodperces videók nézése közben. Mégis azt látom, hogy felnőttek is ülnek a buszon és fél órákon keresztül pörgetik a tiktokszerű videókat, néhány másodpercenként lapozva. Gyakran a zombi szó jut eszembe, ahogy nézem az embereket belebukva a telefonjukba és látva, mit csinálnak rajta. S csodálkozunk, hogy már alig van valaki, aki képes húsz percig figyelni vagy megért egy összetett mondatot leírva.

Olyan figyelemzavarosak lettek az emberek, nem csak a fiatalok, hogy az már néha ijesztő. Magamon is azt veszem észre, hogy egyre nehezebben tudok mondjuk egy vagy két órán át olvasni egy könyvet, ami néhány éve még kedvenc időtöltésem volt. Annak ellenére, hogy se nem facebookozok, se nem tiktokozok. De könyvek helyett cikkeket olvasok, amik egyre rövidebbek.

Ha filmeket nézel, az se sokkal különb elfoglaltság. A filmek bő 90%-át megcsinálni és megnézni is teljes energiapocsékolás szerintem. Még ha szigorúan elő is szűrőd a filmeket, hogy egyáltalán melyiknek adsz esélyt, akkor jó, ha tízből egyet megérte megnézni.

Ha téged is zavar, hogy mennyi időt lop el az életedből a social media vagy a Netflix és társai, vagy bármi hasonló dolog, akkor az újév egy remek alkalom a változtatásra.

Egy időben beszereztem egy butatelefont, azt nem tudom megállás nélkül nyomkodni. Illetve tudom, csak semmi értelme. Azonban nagyon kényelmetlen volt vele az élet. Ott kezdődik a dolog, hogy nem is nagyon lehet kapni értelmes készüléket, értelmezhető minőségben. Vettem egy Nokia flipes telefont, az csak jó lesz már, ha ennyire drágán adják. Hát, tragédia volt. Kezdődött ott, hogy panaszkodtak az engem hívó emberek, hogy visszhangzik. A kijelzője tragikusan silány volt, ahogy a gombjai is. Volt benne egy Opera Mini böngésző vész esetére. Beállítottam benne mindent, könyvjelzők, stb. Nem volt kis munka azon az egérmozin a számgombos billentyűzettel. Az első kikapcsolás után mindent elfelejtett, szerencsére nem ütött meg a guta, amikor megláttam.

De a legnagyobb baj az volt, hogy nem tudtam bluetooth-szal az autóhoz csatlakoztatni. Illetve tudtam, csak éppen engem nem hallottak. S ha egy nap két ember hívott, biztos, hogy pont akkor, amikor vezettem.

Ha lett volna egy értelmes telefon, 4G nettel vész esetére, maradtam volna a butatelefonnál. Kellett egy kis alkalmazkodás hozzá, de működött az élet vele. Ha engem hívnak, az esetek 90%-ában időpontért hívnak. Rájöttem, nem kell az olyan hívásokat felvenni, ha nem vagyok gépközelben, visszahívom egy óra múlva és akkor tudunk időpontot egyeztetni. Semmi nem történik, ha nem vagyok 0-24 órában elérhető.

A tagsági kártyákat kinyomtattam papírra és beleraktam a lapozgatós igazolványtartóba. (Jó, hogy nem kell sok boltban elrakni a blokkot, mert elmenti a vásárlásaidat, ha használsz ilyen kártyát.) Fizetni bankkártyával fizettem, pont annyi munka volt elővenni a zsebemből az igazolványtartót, mint a telefont. Arról már rég leszoktam, hogy valamit azonnal elutaljak út közben, így az sem hiányzott, hogy nincsenek banki appok a telefonon. Az autóba beraktam egy régi telefont, arról tudtam navigálni. Ha nem autóval mentem valahová, előtte kinéztem, hová megyek, a legrosszabb esetben megkérdeztem valakit az utcán, merre van az adott hely. Pont úgy, mint a középkorban, ezelőtt 15 évvel. Bibliát olvastam online a telefonon, ha éppen valahol nagyon ráértem. Sőt, a telefon még txt fájlokat is meg tudott nyitni olvasáshoz, ha a megfelelő mappába raktam a fájlokat.

Működött volna a dolog, de annyira silány volt a telefon, hogy egy idő után már fájdalmas volt használni és nem is találtam jobb készüléket.

Ezért ezt a vonalat elengedtem. Visszatértem a mini telefonokhozazok nem szippantanak be annyira, mert bár lehet rajtuk netezni, de nem kényelmes annyira, hogy sokat akarj lógni rajtuk.

Másik trükk, hogy kiraktam widgetbe a digitális jólétet a főoldalra, így minden bekapcsolásnál az arcomba vágja, hogy mennyi időt és mivel foglalkoztam a telefonomon.

Durva látni nap végén, hogy mennyit simogattad aznap a telefonodat, még akkor is, ha értelmes dolgot csináltál rajta, dolgoztál vagy tanultál.

Be is lehet állítani, hogy kirakjon, ha X időnél többet töltesz bizonyos alkalmazásokban. Lehet egyesével, vagy összesen is, mondjuk felsorolod a böngészőt, a Netflixet, a facebook-ot és így tovább és adsz magadnak napi két órát összesen a  bepipált alkalmazásokban. (Persze ez csak akkor működik, ha nem két telefont, két tabletet, egy számítógépet meg egy tévét használsz tartalomfogyasztásra.)

Csináltam egy egyszerű to-do listát is, mit akarok mindennap csinálni, amit értelmesnek tartok. Naponta 30 perc tanulás, 30 perc bibliaolvasás, 30 perc testmozgás van most a listán. De lehet 1 óra a gyerekekkel vagy bármi, amire mindennap időt akarsz szánni. Vagy heti két alkalommal. Vagy ahogy és amit csak szeretnél.

Ha aznap megcsináltad, kipipálod. A to-do list másnap újra feldobja.

Felraktam egy floating stopperórát is a telefonra, látszik a képen a névjegyek felett. Ha elkezdek olvasni, tanulni, akármit csinálni, elindítom és látom, mióta olvasok. Mivel mindig ott van a képernyőn, könnyű elindítani és leállítani. Még csak 19 perce olvasok? Már 35 perce görgetem a böngészőt? Mindig ott van, mindig látod, mit mióta csinálsz a telefonodon, tableteden.

Az is működik, hogy elhatározod, hogy semmit nem csinálsz, ami nem munka, tanulás vagy család, kizárólag este hét és kilenc között. Vagyis időkorlátot szabsz magadnak, hogy mikor foglalkozol üres dolgokkal.

Mert fontos, hogy ki is kapcsolódj, nem arról van szó, hogy átesel a ló másik oldalára és csak dolgozol és tanulsz. Arról van szó, hogy limitálnod kell, hogy naponta mennyi időt töltesz el felesleges dolgokra. S hogy mi a felesleges és mi az értelmes, azt is neked kell kitalálni. Ha munka közben pihenésként óránként öt percet facebookozni akarsz, tedd meg. Csak legyen ott az óra legfelül, hogy ne két óra öt perc legyen belőle. 🙂

Több mobilnál van szupertakarékos üzemmód is, amikor csak néhány appot enged használni. A Samsungnál például négy előre beállított és négy általad választott app lehet fent ebben a módban. Szükség esetén az appok cserélhetőek vagy a takarékos mód ki is kapcsolható.

Leírtam, amit én találtam ki, de egyáltalán nem biztos, hogy te nem tudsz sokkal jobb módszereket. Úgyhogy várjuk a hozzászólásokban a te ötleteidet, tapasztalataidat a leszokásról, a visszaszokásról, az újra leszokásról és mindenről, ami szerinted hasznos lehet másnak. Telefonon, tableten, számítógépen vagy bármin, aminek a képernyőit bámuljuk lassan már egész nap.

Hozzászólások:

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram