A bevásárlás 15 aranyszabálya
Összeszedtem néhány pontot, hogyan érdemes nekivágnod a mindennapi bevásárlásnak.
1, Csinálj listát arról, mit akarsz venni és az alapján haladj végig a boltban. Persze az üzletek megpróbálnak kicselezni és eldugják azt, amit biztos venni fogsz a bolt leghátsó részébe, csak azért, hogy végigmenj rengeteg egyéb polc között, ahol hatalmas akciók kelletik magukat. (Amik legtöbbször olyan kamu akciók, mint ez itt.) De te légy tudatos és haladj előre kitervelten a céljaid felé.
2, Indulás előtt csinálj listát arról, mid van most otthon és minek mikor jár le a szavatossága. Ne csak a hűtőben nézz szét, de a fürdőszoba-szekrényben is, hány flakon tusfürdő várja másfél éve, hogy sorra kerüljön.
3, Menj egyedül vásárolni. Egy felmérés szerint minél többen mennek vásárolni, annál több a nem tervezett tétel a bevásárlókocsiban. Az amerikai átlagember egyedül “csak” a bevásárlókocsija tartalmának 57%-át veszi hirtelen jött felindulásból, de ez a szám még magasabb, ha többen dobálják a dolgokat a kocsiba.
A gyerekek otthonhagyását már nem is kell említeni egy szülőnek se, a legtöbben már tudják, hogy gyakran a bébiszitter is olcsóbb két órára, mint amennyi a két-három gyerekkel való vásárlás többletköltsége.
4, Egyél vásárlás előtt, soha ne vásárolj éhesen, mert rengeteg dolgot megveszel csak azért, mert az éhséged miatt megkívánod. Ha édesszájú vagy, tömj be egy tábla csokit is, hogy rá se tudj nézni az édességekre a boltban.
5, Egy héten egyszer menj bevásárolni. Minél többször mész, annál több felesleges dolgot fogsz venni. Pékárut a mélyhűtőbe ugye, a tej pedig eláll három hétig, a többi termékből pedig bőven tudsz venni előre 2-3 hétre is.
6, Olvasd el mindig, mikor jár le az áruházban az előre kirakott romlandó termék a polcon. Ne vidd haza a sonkát, sajtot, tejfölt ha két nap múlva le fog járni a szavatossága. Inkább nyúlj be hátra és onnan vedd ki a még két-három hétig jó terméket. Erről már itt írtam: Vedd ki leghátulról.
7, Keresd az alsó és a felső polcon. Az áruházak a sokat reklámozott, drága és nagy haszonkulccsal rendelkező termékeket teszik szemmagasságba. Te hajolj le, vagy nyújtózkodj egy kicsit és vedd meg a hasonlóan jó terméket olcsóbban a polcok eldugott részeiről.
8, Ne dőlj be az akcióknak. Nem csak azért, mert rengetegszer kamuakcióról van szó, mint írtam is az első pontban, de gondold végig, hogy meg akarsz-e venni egy 100%-os, egy literes almalevet 299 forintért csak azért, mert egyébként 385 Ft? Eszed ágában nem lenne megvenni 299 forintért se egyébként, csak elbódulsz azon, hogy most mennyit spórolsz. Legtöbbet akkor spórolsz, ha egy darabot se veszel. Se 299 forintért, se 385 forintért.
Arról nem is beszélve, hogy gyakran az akció nevetséges 2-3%, de az emberek nem is nézik, csak azt látják, hogy akció, meg piros az árcímke és már pakolják is a kocsiba.
9, A fentiek ellenére azért olvasd el az akciós újságokat és ha valóban jó akciókat látsz, akkor azokat a termékeket vedd meg ott, ahol éppen akciósak. Akkor is, ha csak mondjuk 3 hét múlva vennél egyébként vécépapírt.
Mivel az akciók egy elég könnyen megismerhető rend alapján következnek újra és újra, elég hamar rájössz, hogy körülbelül mikor lesz megint akciós az a termék, amit venni szoktál. Ilyenkor vegyél belőle nagyobb mennyiségben, ha nem romlandó és otthon van hová tenni addig is, amíg felhasználod.
10, Legyél rugalmas. Ha másik márkájú fogkrém akciós éppen, amikor venned kell, vagy a másik sonka olcsóbb most, nyugodtan vedd meg a hasonló terméket olcsóbban.
11, Pontosan olvasd el, mit is veszel. Olcsóbb-e a 260 forintos sonka, aminek csak fele hús, a többi víz mint a 350 forintos, aminek a 98%-a csirkehús? Mit jelent az, hogy 48 darabos fa vasúti készlet pontosan? Hány százalék gyümölcs van a gyümölcsjoghurtban és a gyümölcsteában? Erről bővebben már itt írtam.
12, Keresd az egyéb kuponos lehetőségeket. A legtöbb bevásárlóközpontnak és áruháznak van havonta kedvezményes, akciós napja (Allée-kedd, Árkád-szombat, Müller-szombat és a többi), amikor 15-20% kedvezményt is adnak pluszban. Tesco akciós szelvény, ezer forint visszajár 10 ezer forint felett és sok hasonlóval találkozhatsz, ha nyitott szemmel jársz. A Sparnak gyakran van 20%-os kedvezményprogramja, ahol akár 50 ezer forintért is vehetsz kártyát, ami egy évig felhasználható. (Most volt egy a múlt héten)
Sőt, gyakran még a normál bankkártyádhoz is kaphatsz 1-3-5% kedvezményt a kijelölt boltokban, csak sokan nem tudnak róla. (Egy példa)
Úgyhogy járj nyitott szemmel, figyeld a reklámújságokat és az áruházak weboldalát.
Sőt egy kamu facebook profillal fel is iratkozhatsz a facebook oldalaikra, ott gyakran van máshol meg nem hirdetett akció.
13, A saját érzékszerveidnek higgy, ne a marketingrizsának. Ha a 299 forintos tej nem jobb, mint a 179 forintos, csak a doboza szebb, vedd az olcsóbbat. Ha a 4.000 forintos bor nem jobb, mint a 1.000 forintos bor, vedd az olcsóbbat. Erről itt írtam bővebben.
14, Használd a borítékos módszert. Ha bankkártyával vásárolsz, nem érzed a pénzed fogyását. Ezért hónap elején vedd ki a pénzed készpénzben, amit a bevásárlásra szánsz és tedd bele egy borítékba és abból menjél mindig bevásárolni. Így vizuálisan is látod, milyen ütemben fogy a pénz a borítékból.
15, Tedd el a blokkot és nézd át, mi minden vettél és mennyivel költöttél többet, mint eredetileg tervezted. Látni fogod, mit vettél pluszban és ezek közül mit nem kellett volna megvenni.
További 23 tipp a spórolásra itt.
“5, Egy héten egyszer menj bevásárolni.”
Minél ritkábban mész, annál több cuccot kell vegyél egyszerre, ebből következően annál valószínűbb, hogy autóra lesz szükséged. Mi majdnem minden nap leugrunk a közeli Sparba, zöldségesbe, pékségbe, ennek ellenére (vagy pont e miatt) meg tudjuk állni a fölösleges dolgok vásárlását.
Amúgy is tele van ellentmondással. Ami a legnagyobb: csak a listán szereplő dolgokat vedd meg, ne dőlj be az akcióknak (többször is kihangsúlyozva) ugyanakkor “Ha másik márkájú fogkrém akciós éppen, amikor venned kell, vagy a másik sonka olcsóbb most, nyugodtan vedd meg a hasonló terméket olcsóbban.” vagy “azokat a termékeket vedd meg ott, ahol éppen akciósak. Akkor is, ha csak mondjuk 3 hét múlva vennél egyébként vécépapírt.”
1. Készíts listát otthon és ragaszkodj hozzá, hogy csak azt vedd meg ami és (lehetőleg amennyi) rajta van.
2. Akkor se vegyél a listán nem szereplő tételt ha a boltban veszed észre, hogy akciós. Ha szükséged lenne rá akkor felírtad volna. Majd megveszed akkor amikor tényleg kell. Hidd el később lesz még akcióban. Ha nem egyik hát másik boltban
3. Mindig az egységárat nézd! Nem egyszer pl. az 5 literes étolaj többe kerül mintha 1 literesből vennél ötöt. Vagy lehet, hogy egy 2 kg-os lisztre kiírják, hogy “akcióban, csak” 250 Ft közben egy másik ugyanolyan minőségű 1 kg-os liszt normál ára 100 Ft. Ráadásul lehet, hogy neked éppen 1 kg is elég akkor minek vennél kettőt? Jó-jó előbb-utóbb az is elfogy de az is tény, hogy legtöbben amiből ha sok van otthon akkor hamarabb elhasználjuk, elfogyasztjuk magyarán hajlamosak vagyunk “dőzsölni”, pazarolni
A kamu akcióknak ne dőlj be és ne vegyél meg valamit, csak azért mert olcsóbb, ha még olcsón is drága és egyébként se vettél volna.
Szerintem elég egyértelműen van fogalmazva….
Az akcióban az az átverés, hogy rack-rate -ről számítják a kedvezményt, tehát amikor nem is akciós a termék, akkor lehet, hogy túl drága.
Egy csomó dolgot meg sem veszek, ha nem akciós. Pl pannónia sajt akciósan 2000 Ft/kg, máskor 3200 Ft.
A másik, hogy a bejáratnál elhelyezett akciós pultról ne vegyél semmit, mert akkor nem tudod összehasonlítani a többivel, mert csak egyfajta van kirakva. Menj el a csokis, stb. polcig, ahol minden csoki egymás mellett van, és össze tudod hasonlítani az egységárukat.
A csokia példa meg szerintem amúgy se jó, mert a csoki tipikusan az a kaja, aminél evés közben jön meg az étvágy. Már csak jellegéből adódva is, kis térfogat, nagy energia sűrűség, sok cukor, nem igazán telít.
A tobbi sem ellentmondas, csak belemagyarazod.
A listara nem signal fogkremet irsz, hanem fogkremet. Mindegy milyen markat veszel. Ez nem elteres a listatol.
Ami akcios abbol vegyel tobbet, pedig szinten terv. Megnezted otthon az ujsagot, latod h occso a budipapir hat veszel belole sokat. Nem ker az enni.
Nyilvan ez nem jelenti hogy edd meg amit amugy meg nem ettel volna csak hogy vasarlasra jollakj, hanem epp azt, hogy idozitsd a vasarlast akkorra, amikor egyebkent jol vagy lakva.
Ez meg azzal a plusz haszonnal is jar, hogy a jollakott kenyelmes embernek semmi kedve kimozdulni, igy meg is utaltatod magaddal a vasarlast 🙂
Én a gyerekekkel való vásárlást úgy oldottam meg, hogy kaptak akkoriban 5 vagy 10 Ft-ot és a szomszéd eladó nénit lekötötték, hogy ők a pénzükért mit vehetnek. Csak az került be a kosárba, én meg nyugodtan vásároltam – a szomszédasszonnyal egyeztettem, hogy mikor menjünk, mikor van 15-20 perce az én két kis ördögfiókámra. Ezeken a bevásárlásokon rászoktak arra is, hogy ha összeadják a pénzüket akkor nagyobb dolgot vehetnek, sőt olyan 4-5 éves korban arra is rájöttek, hogy ha pár napig nem vesznek semmit, akkor megkapják a még nagyobb dolgot is. Érdekes volt látni, hallani hogy az okos nagy fiaim azt mondták, anya menj egyedül én majd csak 3 nap múlva megyek, mert akkorra meglesz a pénz a csokira, amit kinéztünk Irénke nénivel.
Az nem tej.
Nekem ami nagyon bevált az a Tesco online vásárlás. Kb. hetente egyszer úgyis útbaesik, benézek, pár napi apróságot megveszek az üzletben, megnézem az új termékeket, stb. Majd a nagybevásárlást megrendelem a neten. (A fizetés előtt kilistázza az egészet, rendszerint többezer forintnyi terméket dobok ki a listából).
A gyereket pedig tessék otthon hagyni, ez jogos. Mindig elképedve nézek a nagymagyarcsaládra, akiken legalább 3-4 bömbölő gyerek lóg, apuka hátán még kettő kenguruban, és vásárolnak – vagy inkább megmutatják, hogy ŐK teljesítettek.
Csornán dolgozom a Mizo-nál. Hidd el, a tartós, dobozos tej ugyanaz, mint a nem tartós, üveges.
Ne sznoboskodj.
“legalább 3-4 bömbölő gyerek lóg, apuka hátán még kettő kenguruban, és vásárolnak – vagy inkább megmutatják, hogy ŐK teljesítettek.”
Ez de gyökér, bunkó hozzászólás barátom. 3 gyerekem van, a legkisebb pár hónapos. A feleségem közel 5 éve otthon van velük. Nincs jogsija csak nekem, a nagyvárostól 20 km-re lakunk. Az, hogy együtt megyünk vásárolni azért van, hogy valamennyit ő is kimozduljon (és nem, ilyenkor nem csak a vásárlás jelenti a kimozdulást, hanem összekötjük egyéb programmal).
Neked miért fáj, ha valakinek több gyereke van?
Mint olyan ember, aki sok gyerekkel jár bevásárolni, a leghatározottabban visszautasítom a pejoratív jelzőidet és szégyelld magadat.
Előfordul a bömbölés, de mindennek megvan a maga szerepe és helye. Igenis legyenek tisztában azzal, hogy hogyan kell vásárolni, hogy nem veszünk meg olyasmit, amiben nem állapodtunk meg már induláskor, és hogy a hiszti nem célravezető, ha az ember el szeretne érni valamit.
Amikor a legkisebb a hátamon elalszik, ahhoz az érzéshez kevés dolog ér fel, de valószínűleg ezt sose fogod átélni/megérteni.
Ennél kevésbé kedvesebb gondolataim is vannak az utolsó bekezdésedről, de vélhetően akkor nem jutnék át a moderálási szakaszon. Szégyelld magadat.
Egy alkalommal amikor gyümölcsöt vettünk, és a nagyobbik már fizetés előtt hozzá akart jutni, mondtam neki, hogy először a néninél be kell csipogtatni, utána megkaphatja a banánt. Ennyiben is maradtunk.
Pár nappal később odatipegett hozzám kezében egy almával; “Papa, csip-csip?”
Persze beprobalkozik hogy kell ez a nyaloka az a csoki, de nalunk ez ugy megy, hogy elore otthon megirjuk a listat (o is ott van), ott megbeszeljuk hogy kell-e csoki, ha tenyleg kell felkerul a listara. A boltban pedig tudja hogy azt ami nincs felirva nem vesszuk meg, azt szoktam neki javasolni, hogy legkozelebb szolj mikor irjuk a listat. Ez tobbnyire hat, a legtobb hirtelen fellangolas masnapra elfelejtodik.
Gyerekkel amugy az megy vasarolni aki nem tudja kire hagyni addig, vagy akinek ovodabol hazafele esik pl utba a bolt.
Idonkent pedig tudni kell raszolni a gyerekre, vagy otthon is mindig az van amit o akar?
Egyszer probalkozott hisztivel a nagyobb, otthagytam azzal hogy jo en mentem szia, es elindultam. 5 mperc mulva mar futott.
A bevásárlásnál szerintem is nagyon fontos, hogy a /kg vagy /db apró betűkkel feltüntetett egységárat is meg kell nézni. Szépen kirakják mondjuk a 16 db-os wc papírt 70 Ft-os darabáron és nagy betűkkel ráírják, hogy 1120 Ft, majd mellé odateszik mondjuk a 24 darabosat (de darabja csak 55 Ft) és kiírják, hogy 1320 Ft. Sokszor látni, hogy az 1120 Ft-os csomagokból már alig van, mind elkapkodták, a valóban olcsóbbhoz meg hozzá sem nyúlnak. Ezt nagyon sok árucikkel eljátsszák.
Elhiszem. Az se TEJ.
Sznob ? …… 🙂 ok.
“Neked miért fáj, ha valakinek több gyereke van?”
Ezt meg vajon miből olvastad ki? Mondjuk így már értem a sznobozást is. 🙂
Lazíts.
A beszélgetés egyébként csodákat tesz… Illetve a lányom már 4 évesen eljutott odáig, hogy megkérdezze, hogyan kerül a bankkártyára a pénz, tehát már érti, hogy a munkáért kapott pénzt lehet elkölteni, nem pedig magától “terem”.
Nagy respect, ez lenne a normális.
Én tudom, hogy a tartós tej is ugyanabból van, mint a nem tartós, de az íze attól még egészen más, nyilván mert a tartóst jóval magasabb hőmérsékleten pasztőrözik. Úgyhogy nem érzek abban semmi sznobizmust, ha azt veszem, ami jobban ízlik.
Drága Handalamandala, ha nem nagy baj nem szégyellem magam, még akkor sem, ha felkérsz rá. Semmi baj azzal, ha sok gyerekkel mész vásárolni, _ha tudod irányítani őket_. A tapasztalat sajnos az mutatja hogy a többség nem tudja, ellenben ordítva kéri magának, ha valaki ezt szóvá teszi. Sokat tudnának erről a fajta szülői önzésről mesélni pl. a wellness hotelek vendégei 🙂
Ha pontosan elolvasod a hozzászólásomat és átgondolod, szerintem rá fogsz jönni, hogy melyik családtípusról beszéltem.
Én se szeretek éhesen vásárolni, mert akkor tényleg több élelmiszert veszek.
Gyerekkel tényleg az menjen vásárolni aki nem tudja másra bízni. Müllerben is gyakori látvány, hogy egy anyuka éppen keni a száját valamivel (gondolom nem a teszterrel sajnos) a gyereke aki a kocsiban ül éppen pakolja vagy dobja le a termékeket a polcokról. Amelyik már tudd menni, cipeli oda az anyjához a termékeket, hogy ezt is meg azt is vegyék meg.
Van amiből én is megveszek többet ha akciós, ilyen pl. a tusfürdő, sampon, mert fogyócikk. Az 1-9% nekem nem valódi akció, az nem hat meg. Megnézem a reklámújságokban mi akciós, az online oldalakon is, akkor veszem meg amit szeretnék, amikor az általam elfogadható áron adják el.
Biztos akadnak mintapéldányok a gyerekekből is, csak nem ez a gyakori látvány a boltokban.
Én se szeretem ha valaki a boltban zabál és nem bírja kivárni amíg kifizetik amit bepakoltak a kosarukba.
Ha van társaságom vásárlás közben gyorsabban végzek. Ha csak én vásárolok több időm van valahogy, hogy több dolgot vegyek. A bevásárló lista jó dolog, de frusztráló ha amit szeretnél nincs a boltban és alternatívát kell keresni. A keresgélés közben ismét becsúszhatnak előre nem betervezett termékek.
“Neked miért fáj, ha valakinek több gyereke van?”
Nézd meg kinek a hozzászólására ment a válasz (nem a tiédre).
Nem az a sznobizmus, hogy nem tartós tejet iszol, valóban más az íze (nem a hőkezelés miatt, hanem a doboz belső felének a kezelése miatt).
A sznobizmus az, amikor a gyökér megveszi a nem tartós tejet azért, mert azt hiszi, hogy az igazi tej, míg a tartós nem igazi. Ha az íze miatt választod egyiket vagy másikat az más tészta.
És?
Javasolnék 16. pontot: találd ki egy hétre előre, hogy mi lesz a menü! Ha csak a hozzávalókat veszed meg ehhez, akkor nem kerül a kosárba egy kis ez meg az, pluszban. Ennek továbbfejlesztett verziója egy lista, amin van 30-50 étel, amiket hétköznapokon enni szoktatok, erről a listáról szemezve-akciókkal egyeztetve ez a heti menü is megvan pár perc alatt. Mindezzel sokkal kevesebb idő megy el, mint a napi/kétnapi/ételvásárlással, meg a hiperekben bóklászással.
Minél kevesebb időt tölteni üzletekben, az a legkifizetődőbb.
Ezt írtad:
“@dreamworks
“Neked miért fáj, ha valakinek több gyereke van?”
Ezt meg vajon miből olvastad ki? Mondjuk így már értem a sznobozást is. 🙂
Lazíts.”
Erre válaszoltam, hogy nem a te válaszodból olvastam ki azt, amit tőlem idéztél, nem is neked válaszoltam ezzel, szóval lazíts.
(parizer jozsi hozzászólására pedig igenis releváns az én válaszom)
Van egy oldal, ahol fent vannak a nagyobb áruházak aktuális akciói: mindenar.hu
Pontosan! Minél kevesebb idő az üzletekben, annál jobb. Sajnos a tesco online vásárlás nálunk még nem elérhető. Mi hetente egyszer vásárolunk, kb 1 óra alatt megvagyunk, de valóban még ezt az időt is sajnáljuk rá.
Egyébként meglepődtem, de sokaknak meg egyenesen családi program/kikapcsolódás a vásárlás.
Gondolom az árváltozásnál/akciózásnál nézik be.
-Sygma
Nem kell lista, mert kb. ugyanazt vesszük mindig, ha akció van akkor több hétre (hónapra) előre. Pl extra szűz olivából az elmúlt 3 évben nem vettem csak legalább 30% engedménnyel, de ugyanez a helyzet a drágább sonkákkal, fagyasztott árukkal is.
A gyereket visszük magunkkal, ha úgy alakul, de nem nagyon kell győzködni, hogy felesleges baromságot ne akarjon. Múltkor megnéztük a kindertojás fajlagos árát (10000 Ft/kg) és összemértük a rendszeresen vett cuccokéval. Azóta ajándékba sem kell neki, mástól sem. Egy rokont lehülyézett hogy ilyen drága cuccot vett neki.