A hitelkártyákról számokban

2013-06-10
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az előző írásom a hitelkártyák csapdáiról szólt  (cikk itt), ami miatt fellángoltak a viták, hogy szabad-e hitelkártyát kiváltani és vajon a bankok felebaráti szeretetből buknak-e látszólag súlyos tízezreket évente a hitelkártyákon.

Ezért ebben a cikkben szeretném megvizsgálni, vajon igaz-e, hogy évente 40-50 ezer forintot lehet nyerni egy kártyával, illetve tényleg mindenki bolond-e, aki kiváltja a hitelkártyát. (A hozzászólások zöme ugyanis ez a két véglet körül helyezkedett el.)

Ezen túl néhány elgondolkodtató statisztikai adatot is szeretnék megosztani elsősorban a hitelkártya őshazájából, az Egyesült Államokból.

Első körben nézzük meg, mennyit is lehet egy átlagembernek nyerni a hitelkártyán.

Mivel a bank pénzét használhatjuk a hitelkeret erejéig, amit ráérünk a következő fizetésünkből visszaadni, ezért maximum egy havi hitelkeret vagy egy havi fizetésünk összege közül a kisebbet nyerjük meg, vagyis ennyi pénzt tudunk lekötni kamatozni, mert a bank pénzét használhatjuk. (Hiszen hiába nagyobb a hitelkeret, ha nem lesz pénzünk visszafizetni a következő hónapban és hiába nagyobb a fizetés, csak a hitelkeretet költhetjük el.)

Ez legyen egy jobb fizetés, 200 ezer nettó (Az országos átlagfizetés 143 ezer Ft).

Ennek az éves kamata 4,5%-os bankbetéttel 7560 Ft a kamatadó után. Tehát ennyit nyerünk a kamatokon.

A vásárlásunk havi mértékének is gátat szab a fizetésünk, vagy a hitelkeretünk. Reálisan a 200 ezres fizetésünk maximum 70%-át költhetjük el kártyával.

Legyen az átlagos visszatérítés 2%, vagyis évi 33.600 Ft-ot nyerünk, ha gyakorlatilag mindent kártyával fizetünk. Az éves kártyadíj és az egyéb költségek után a reális összes haszon 30 ezer forint körül lehet, vagyis 2.500 Ft havonta, ha kétszázezret keresünk havonta és a keretünk is van legalább ennyi.

Bár a 2% kicsit optimista feltételezés, hiszen már több bank felszámol 0,2% tranzakciós adót minden vásárlásnál, illetve a legtöbb visszatérítésnél (tankolás, stb.) le van maximalizálva a havi keret, ami felett nem térítenek vissza. Ezen túl sok hitelkártyánál nem valódi pénzt írnak jóvá, hanem virtuálisat, amit csak adott üzletekben tudunk levásárolni, illetve nem is pénzt kapunk, hanem például csak repülőjegyet.

Tehát ennyi a várható maximális nyereségünk, amennyiben az átlagnál valamivel jobban kereső személyek vagyunk és mindent mindig kártyával fizetünk.

Amit mi megnyerünk, azt logikusan a bank elbukja, ugyanis a nekünk visszatérített összeg 0,4% híján a banknak teljes veszteség, ahogyan az ingyen biztosított hitelkeret finanszírozási költsége is.

Azonban nem véletlenül az egyik legjövedelmezőbb üzletág a hitelkártya, a banknak busásan megtérülnek ezek a kiadások, amint egyszer megcsúszunk a fizetéssel. Érdemes abba belegondolunk, hogy pénzt és energiát mennyire nem kímélve igyekeznek minket rábeszélni egy hitelkártyára a bankunkban.

Egy átlagos bank fizet 30 ezer forintot egy külsős ügynöknek, hogy nekünk hitelkártyát adjon el, nekünk ad egyszeri 5-10 ezer forint jóváírást kezdéskor (vagy akár ingyen repülőjegyet is néha), plusz ingyenes kártyát az első évben, plusz a már említett ingyenes hitelkeretet és a visszatérítést. Vagyis a banknak az első évben belekerülhetünk akár 70-80 ezer forintjába is, ennek ellenére gőzerővel igyekszik minket rábeszélni a hitelkártyára. Ha más nem, hát ez el kellene, hogy gondolkodtasson sokakat.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy senki nem válthat ki hitelkártyát, de szigorúan csak annak szabadna, aki bármikor a teljes tartozását mellényzsebből ki tudja fizetni, akkor is, ha mondjuk elvesztette a munkáját.

Egyébként az 1-4%-os visszatérítést is pont azért adják a bankok, hogy a nagy visszatérítés-eufóriában minél hamarabb túlköltekezzél és ne tudd teljes összegben visszafizetni a tartozásod. Egy felmérés szerint az amerikai gyorséttermekben a hitelkártyával vásárlók 43%-kal több pénzt költenek, mint a készpénzért vásárlók. Így igyekeznek spórolni az emberek a visszatérítéssel....

A hitelkártya tulajdonosok 12%-a használja "okosan" a kártyáját, ők azok, akik használják is és mindig vissza is tudják fizetni a teljes összeget. (Persze ez nem feltétlen ugyanaz a 12%-nyi embert jelenti állandóan.)

Úgyhogy szerintem az átlagos felhasználó inkább csak a tűzzel játszik egy hitelkártya esetén, mintsem hogy valódi haszna lenne belőle. Még egyszer mondom, ennek ellenére van olyan, akinek anyagilag reális döntés a hitelkártya, mert olyan sokat keres és költ is. Esetleg a céges útjai miatt muszáj is neki hitelkártyát tartania.

Jelenleg még csak  1,256 millió hitelkártya van Magyarországon, de a bankok célja az amerikai állapot elérése lehet, ezért érdemes megnézni, mennyibe kerül egy átlagos amerikai állampolgárnak az "ingyen hitel" és a "komoly visszatérítés".

Az Egyesült Államokban 383 millió élő hitelkártya van, vagyis jóval több, mint a teljes lakosság létszáma. (2009-ben még közel 500 millió élő hitelkártya volt.) Egy átlagos amerikai házaspár 5 hitelkártyát tudhat magáénak.

A teljes lakossági adósságállomány idén az első negyedévben 11,23 ezer milliárd dollár volt, ennek  bő 7%-a volt a hitelkártya-adósság (849,8 milliárd dollár).

Bár a válság hatására az eladósodottság mértéke évről-évre csökken az Egyesült Államokban is, a válság előtti két évtizedben 600%-kal nőtt a hitelkártya-adósság mértéke.

A hitelkártyák több mint 10%-ánál 90 napot meghaladó késedelem áll fenn, ez a legrosszabb érték a hitelfajták között, bár a diákhitel szintén nagyon közel áll ehhez az értékhez. (Ne felejtsük, 5%-nyi tőketörlesztés plusz a kamatok befizetése esetén nincs késedelem. Vagyis ezekre a kártyákra még ezt sem tudják befizetni a tulajdonosaik.)

Egy átlagos eladósodott háztartás az összes hitelkártyájukat figyelembe véve 15.216 dollár adósságot halmozott fel. Ez az érték mintegy 20%-kal csökkent 2008 óta, de ennek legfőbb oka a banki veszteségleírások és sok embernek a hitelkeretének az elvesztése volt. Az elmúlt három évben az alacsony és közepes jövedelműek 39%-ánál csökkentette, vagy megszüntette a bank a hitelkeretet, amire a háztartások a költésük radikális visszafogásával voltak kénytelenek reagálni.

A kis és közepes bevétellel rendelkező háztartások 45%-ának a mindennapi anyagi léte függ a hitelkártyától olyan alapdolgok kifizetésére, mint lakbér, élelmiszer vagy rezsi. Ennek oka, hogy valamikor a hitelkártya keretét egy nem várt kiadásra fordították, ez miatt azonban elúsztak az alapvető fizetésekkel, már csak a hitelkártya segítségével tudják ezeket teljesíteni. A válság előtt ezek a háztartások szabadfelhasználású jelzálog-hiteleket vettek fel hasonló célból, de ez már nem működik, így ki vannak szolgáltatva a hitelkártya-keretüknek. Ezek után nem meglepő módon az alacsonyabb jövedelmű háztartások 39%-ának több a hitele, mint volt három éve.

Akik az elmúlt egy évben munkanélküliek voltak, 86%-uk mára hitelkártya-adósságban van.

A kártyatulajdonosok 56%-a legalább egyszer megcsúszott a fizetéssel az elmúlt egy évben.

A rendelkezésre álló bevétel 13,9%-át az átlagos amerikai család a hitelkártya törlesztésre fordítja. A családok 14,7%-a a teljes jövedelmük legalább 40%-át kénytelen a hitelkártya adósságra fordítani.

Ami ennél is súlyosabb, a bevétellel nem rendelkező diákok 76%-ának már van hitelkártyája, a fele nem fizeti vissza havonta a tartozását, a diákok átlagos adóssága 3,173 dollár. A 18-24 évesek 20%-a küzd nehézséggel az adósságai miatt.

A harmincas éveik elején járóknak fejenként 5.689 dollárral van több hitelkártya adósságuk, mint a szüleiknek és 8.156 dollárral van több adósságuk, mint a nagyszüleiknek.

Az átlagos hitelkártya kamat az Egyesült Államokban 15% felett van egy kicsivel, de ez gyorsan megugrik, ha egy-két mulasztást vét az adós. (Ezt vessük össze a 3,5-4,5%-os jelzáloghitel-kamatokkal. De ha van kedvünk, a 40%-os magyar hitelkártya-kamatokkal is összevethetjük.)

A kamatokon kívül(!!!) felszámolt egyéb költségek 22,9 milliárd dollárt tesznek ki évente (plusz a kereskedőknek felszámolt közel 50 milliárd dollár kártyahasználati díj.). Ez a két összeg együtt sokkal több, mint a teljes magyar költségvetés.

A sort még hosszan lehetne sorolni, de látszik ennyi adatból is, hogy nagyon könnyű megcsúszni a hitelkártyával és annál nehezebb kikecmeregni a csapdából. A legnagyobb rizikó, amikor valaki vésztartaléknak tekint a hitelkártyára és abból akar átvészelni egy nem várt kiadást, vagy egy pár hónapos munkanélküliséget. Ekkor egyenes út vezet ahhoz, hogy valaki ki legyen szolgáltatva a hitelkeretének még alapvető dolgok vásárlásánál is.

A számokból az is látszik, miért olyan nagy üzlet a bankoknak a hitelkártya, miért hajlandóak kezdésnél komoly összeget ráfizetni.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? Gyere el az Akadémiára, még van hely a júniusi turnusra. :-) Részletek itt.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
221 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Szerintem ezek a szamok egyik oldalt se gyozik meg. Aki 200 netto korul keres, annak valoszinuleg tenyleg nem fogja olyan nagyon megerni, mert nem tudja kihasznalni. Akik viszont hasznaljak, azoknak valamiert megeri. Lehet, hogy a tobbseg nem 140et kolt havonta hanem 300at a kartyaval es igy mar mas szamok jonnek ki, foleg, ha a kartyajan nincsen limit.

pontositok: akik meg nem csusztak meg vele, es emiatt a jotekony hatasait hirdetik... oket nem tudod meggyozni. Akik meg megcsusztak mar vele, oket valoszinileg ezen szamok nelkul is meg lehet gyozni.

Az egyedul erdekes csoport a bizonytalanok. Akik meg nem tudjak, hogy kell-e nekik, vagy hogy jo-e nekik.

"oket nem tudod meggyozni"

de hát őket nem is kell. AZokat érdemes lebeszélni, akik a bankok ígérete és a hibásan státuszszimbólumnak tartott kártya vonzása miatt váltják ki.
És akik hajlamosak tévét és egyéb hülyeségeket hitelre venni.

Az egy erdekes kerdes, hogy aki ugy gondolja, hogy o okosabb a banknal, es ezt most itt nyilvanosan hirdeti, az vajon akkor is nyilvanosan fog-e kommentelni, ha megcsuszik valami bananhejon, es a bank kamatostul visszaveszi, amit eddig adott?

Tenyleg, ilyesmi leirasokra szamithatunk majd a jovoben:
figyelo.hu/cikk_print.php?cid=1669_lelemenyes_hitelkartyasok

nem feltetlenul hitelkartyaval kapcsolatban, hanem barmilyen termekkel. Persze meg azelott, hogy a bankok lepnenek:)

Szerintem fontos, hogy sok bank nem csak vasarlas utan terit vissza, hanem a beszedesk utan is. Igy lehet pl. onkentes nyp-t es egeszseg penztart, vagy lakaskassza megtakaritast is fizetni a hitlekartyarol.

Beszedest relative keves kartyahoz lehet kerni, szal ez nem mindenkinek "jar".

2 részben kapcsolódó kérdés:

- Gyakran hallani, hogy a magyar jól fizető ügyfeleknek a bank bevonja a hitelkártyáját. "Ezt így hogy?"

- Aki kártyával költ, többet költ; pszichológia. De csak hitelkártyával, vagy betéti kártyával is? Erre a kérdésre kerestem a választ, így jutottam el Ramit Sethihez.

Szerintem betetivel is tobbet koltesz. Pszichologiailag az hogy latod hogy elfogy a keszpenz arra kesztet hogy ne kolts mindent.

Az elsore meg: legjellemzobb modja hogy lejaratnal nem ujitjak meg neked a kartyat, hanem kuldenek egy levelet hogy viszlat. Minden joguk meg van ra, index forumon a Citibank topikban tobb ilyet is lehetett mar olvasni.

Ja amugy erdekes figura az Ramit. A konyve tetszett (annak ellenere h a joresze USA specifikus dolgokrol szol), viszont a blogjat meg youtubejait (vagyis inkabb a stilusat) abszolut nem birom.

Sikerült valakinek Ramit alapján valami egyedi dealt elérnie a bankjánál? Egyedi ingyen bankszámla? Ingyen hitelkártya nem csak az első évre? Vagy valami?

Te sem gondolod komolyan hogy ezek mukodnek itthon, ugye?

En amugy probalkoztam mar:
-Diginel hogy husegidot kossek csak netre, olcsobb dijert -> nem lehet.
-Unicreditnel hogy ne szamoljanak havi dijat a devizaszamlara -> premium ugyfelkent sem lehet.
-Elmu/Fogaznal hogy evente elore befizetem az altalanyt -1 havidijert -> nem lehet.

Persze ezeket csak poenbol csinaltam, nem hittem h barmit is engednenek 🙂

én még nem hallottam olyanról, hogy valakinek bevonta volna a bank a kártyáját, de a figyelős ügyeskedős cikk után el bírom képzelni.

A fordítottja viszont velem is megtörtént: citinél felmondtam a hitelkártyám, mert egy másik bankét használom.
Másnap felhívtak, hogy ha mégsem mondanám fel legalább 3 hónapig, ők a 3. hónap végén jóváírnak 5000 Ft-ot nekem. Megtartottam. Jóváírták.
Pedig sosem fizettem nekik az éves kártyadíjon kívül semmit.
De mivel nem igazán használom már azt a kártyát, szerintem újra felmondom majd. Kíváncsi leszek megint meg akarnak-e győzni majd soron kívüli jóváírással...

Amennyire tudom, ha ügyesen kezeled a dolgokat (pl mindig pont határidőre visszatérítesz mindent), akkor a kibocsátónak nettó veszteségé válhatsz. Bár magyar esetekről én nem halottam, az USA -ban volt 2008-9 környékén volt egy visszavonási hullám, amikor a kibocsátók szabadultak az ilyen túl jó adósoktól.

A cikk jó, de szerintem nem lehet az USA helyzetet összehasonlítani a magyarral. Ott a debit (betéti) kártya a ritkább, mindenkinek credit (hitel) kártyája van. Miért? Mert paradox módon úgy leszel jó adós, ha van megbízható credit historyd, azaz aktívan használod, majd visszafizeted. A későbbiekben így kaphatsz jobb kamattal hitelt másra, (lakás, kocsi, stb.) mert a bank tudja, hogy jó adós vagy. Ha nincs credit historyd, akkor úgy értelmezik, hogy te valamit rejtegetsz, esetleg valami gengszter vagy, aki nem akar transzparens lenni.

Az, hogy az amerikaiak ugyanúgy elcsúsznak a fizetéssel, csak azt mutatja, hogy az emberek alapvetően mindenhol ugyanolyanok, elfelejtik a fizetési határidőt. Annak idején olvastam cikket pl. Reader's Digestben, hogy hogyan építsük le a hitelkártya-adósságunkat. Ezt a cikket akkor még nem is értettem, mert a magyar helyzet annyira eltért az amerikaitól.

Én most váltottam ki először hitelkártyát a havi fizetésem 50%-áig való limittel. Én szeretem, mert egyszerűen úgy kezelem, mint egy közüzemi számlát, amit mindig fizetni kell. Így az adott fizetésemből mindig félreteszem egyből, plusz félreteszem a szokásos megtakarítást... és akkor a maradékkal lehet gazdálkodni.
Szerintem csak azoknak való a hitelkártya, akik tudnak nem sokat költeni... mert egyébként a vége az lesz, hogy csak görgeti maga előtt az adósságot az ember.

Én három fokozatot figyelem meg az elmúlt néhány évben...
Ha minimális megtakarításod van, akkor hitelkártyával kínálgatnak.
Ha masszív megtakarításaid vannak, akkor szabadfelhasználású hitelekkel kóstolgatnak, premium szolgáltatásokkal mindenféle értékpapírok vásárlására buzdítanak.
Ha kinősz a premiumból, akkor csak kapkodod a fejed mert naponta jönnek a múltbeli hozamokkal opeáló grafikonok és csudásnál csudásabb értékpapír portfóliókkal csábítanak.
Igaz, az is, hogy csakis a legdögösebb bankár-lányokkal kell az időt múlatni :)Akik még a MIFID tesztet is kitöltenék helyetted 🙂 Egy ilyen szeánszon elfogyott a cérna, megkérdeztem a lányt, most komolyan, látja, nincs szükségem a hitelre. Erre mit mondott? Pont ezért is meri ajánlani! Így nem lesz veszélyben a bónusza. Anyám borogass....

En ezt sose ertettem 🙂
Nekem tobb bankban vannak nagyobb/kisebb osszegeim de a budos eletbe soha nem hivott meg fel senki se hitelkartyaval v befektetesi ajanlattal.

Pedig egyszer mar ugy elbeszelgetnek egy ilyennel 😀

Ügyfele válogatja. Iskolatárs/kolega évekig le sem tudta vakarni magáról a bankja hitelajánlataival házaló telemarketingeseket, miután már egy hitelt siekeresen visszatörlesztett. Nekem még sosem volt hitelem és nemis zaklattak ilyen ajánlatokkal ugyanezen idő alatt. Egyedül tavaly akart a fő bankom rámsózni egy AMEX Gold kártyát, de azt kis utánnajárás(pl itt 😉 után nem aktiváltam, de eztis kb 8 év után.

Az én bankom se zaklat ajánlatokkal. Talán azért, mert még nem vettem fel hitelt náluk. Vagy nem elég magas nekik a jövedelmem? (nem minimálbér, és bejelentett) Úgy tűnik, inkább egy sikeresen visszatörlesztett után kerülsz be a felhívandók közé.

A hozzászólások alapján a Citibank nyomul a legagresszívebben, a többi bank nem erőlteti a hitelkártya-dolgot, szerintem azért, mert ők megégették magukat a devizahitelezéssel. Ebben a Citi nem volt benne annyira. (De javítsatok ki, ha igen. Ők már korábban is a magas jövedelműekre lőttek, lásd korábbi 0 forintos bankszámlájuk 150 nettó felettieknek.)

"Még egyszer mondom, ennek ellenére van olyan, akinek anyagilag reális döntés a hitelkártya, mert olyan sokat keres és költ is."

Ennyi a lényeg szerintem. Mérhető pénzt visszatérítésből akkor lehet keresni, ha költ is eleget az ember. Sokat költeni meg az tud, aki sokat keres. Sokkal többet, mint az átlagkereset, meg mint a 200ezer.

Ellenben viszont SENKI sem gazdagodott meg meg es nem is fog hitelkartyapontokbol meg visszateritesbol 🙂

Ellenben viszont SENKI nem is állított ilyet, hogy ebből gazdagodott volna meg 🙂

Én annyit állítottam, hogy keresek vele évi 60-70 ezret. Azzal is keresek évi 10-20 ezret, hogy a kertem végéből lecsíptem 10-15 négyzetmétert, és zöldséget termesztek. És a kertészkedés még nyugtat is a stresszes meló mellett, ami meg ugye pénzben nehezen kifejezhető.
Aztán meg sok kicsi meg sokra megy, mint tudjuk.

Arra utaltam h te ugy hivatkoztal ezekre a visszateritesekre mint egy "kereset". Aki sokat keres joesellyel tehetos, viszont visszaterites nelkul is az lenne valszeg. Csak erre gondoltam.

Hat, allitolag lelemenyes hitalkartyatrukkozoknek sikerult HAVONTA akar 1 milliot is osszeszedni igy:) Persze motmar figyelnek ezekre a bankok, ugyhogy nem lehet.

Ebben nem lennék ilyen biztos. Abban viszont igen, hogy aki esetleg igen, az nem fog idejönni kiteregetni a lapjait neked. Mert abszolút nem érdeke.

Persze kérdés mi számít meggazdagodásnak? Milliárdos szerintem se lett senki. De az viszont elképzelhető, hogy kényelmesen megélt belőle gyakorlatilag munka nélkül, miközben te vagy én dolgoztunk.
Ha még dolgozott is mellette és tudott bánni a pénzzel akkor egész szép összeget összespórolhatott.

"Mérhető pénzt visszatérítésből akkor lehet keresni, ha költ is eleget az ember. Sokat költeni meg az tud, aki sokat keres."

Az első része nyilván igaz. A második része már nem feltétlen. Biztos, hogy csak azt a pénzt költheted el kártyával amit te kerestél? Esetleg nem lehetséges-e, hogy veszel valamit kártyával valakinek és az illető kifizeti neked? Hogy egy egyszerű példát mondjak: egy napon Piroskának visszatérítős kártyája lett, így hát ezentúl a nagymama, a farkas és a vadász sárga csekkjeit(amit eddig is Piroska intézett a postán) ezzel a kártyával fizeti be, ők meg odaadják neki az összeget készpénzben. Amit aztán Piroska bevisz a bankba és legközelebb újra kártyával fizet.

Ennek extrém változata a már linkelt háromféle csalás egyik változata, amikor ugye a pénztáros kártyázott minden készpénzes vevőnél. Persze az már csalás. De a fenti, családon belüli dolog nem az.

Kiszámoló, te jobban rálátsz a piacra. Szerinted kiszorítják ezek a hülye visszatérítős-havidíjas konstrukciók a normál kártyát, amilyen pl. nekem is van, 3-4 ezer Ft éves költséggel ha nem csúszom meg? (nem szoktam....)

Merthogy. Nekem van 2 db hitelkártyám, hitelem semmi, nem szeretek kápéval pöcsölni piacnál nagyobb helyeken, költsége eddig alig volt, a plasztik éves díja, a kettes számú évekig valami 1200 Ft-ba került mert úgy tukmálták rám, elfogadtam végül, mert vannak országok ahol inkább csak Visa vagy csak Master.

Nade. Engem nem különösképp érdekel a pont meg a visszatérítés, viszont marha ideges leszek, ha csak olyan kártya lesz, ami havi 800 Ft ha használom, ha nem. A kutya se akarja kalkulálgatni, hogy milyen költésből térül meg a havidíj. Szerinted terjed majd ez a baromság, mint a ragály? Mert EZ ösztönöz hülyeségekre, nem az alap konstrukció. Vissza a debithez? Nemá....

http://www.napi.hu/magyar_vallalatok/igy_sporolhat_a_bankkartyaval_felfedtek_terveiket_a_bankok.556067.html?utm_source=Napi.hu_hirlevel&utm_medium=Hirlevel&utm_campaign=Napi.hu_hirlevel_kepes_vezeto

Sajna ez is ez irányba mutat...én olyan kártyát nem akarok, se "aktív portfóliót" jutalomfalattal, a jutifali kutyának való.

USAban tenyleg mas, kell a credit history, van 4 credit kartyank, ha osszeadom a limiteket a fizetesem harmada jon ki, tehat a 4 hitelkartyat kimaxolva is siman kifizetem. A negybol kettot hasznalunk, a masik kettot csak azert tartjuk, mert az a legregebbi es szamit a credit historyban a legregebben nyitott credit card. Szoval marad ketto kartya, azok ossz limitje a fizetesem kevesebb mint otode. 1% cashback minden vasarlas utan, nemsok, de tobb mint a semmi + credit history alakul.

Hat, igy, hogy a masik kettot nem hasznalod pont nem er semmit a credit history szempontjabol. Legalabb 10-10 dolcsival terheld meg minden honapban, hogy legyen mit jelentenie a kartya kibocsajto penzintezetnek a creditor ceg fele.

Mennyi a diákok átlagos adóssága, illetve mennyi egy átlagos eladósodott háztartás az összes hitelkártyájukat figyelembe vett adóssága a cikk szerint?

"Az Egyesült Államokban 383 millió élő hitelkártya van, vagyis jóval több, mint a teljes lakosság létszáma. (2009-ben még közel 500 millió élő hitelkártya volt.) Egy átlagos amerikai házaspár 5 hitelkártyát tudhat magáénak."

Nem tudom honnan van ez az info, de en nagyon gyorsan javitanam a helyedben:

"As of June 1, 2013, the United States had a total resident population of 316,017,000,[1] making it the third-most populous country in the world.[2] "

Az adossagok erteke stimmel, figyelembe veve azt a tenyt, hogy az atlagos eladosodottsag merteket ott is erosen felfele huzza egy szuk reteg:

"The average US household credit card debt stands at $15,216, the result of a small number of deeply indebted households forcing up the numbers. Based on an analysis of Federal Reserve statistics and other government data, the average household owes $7,098 on their cards"

"A 383 millió nem sokkal több mint a 316 millió??? "

Szerintem nem. Mert a fenti szamokbol nem lehet levezetni azt, hogy a gyerekek levonasa utan egy atlag felnottnek 2,5 azaz haztartasonkent atlag 5 kartya van.

Ebbol mar inkabb:
"As of June 1, 2013, the United States had a total resident population of 316,017,000,[1] making it the third-most populous country in the world.[2]"
"609.8 million credit cards held by U.S. consumers. (Source: "The Survey of Consumer Payment Choice," Federal Reserve Bank of Boston, January 2010)
Average number of credit cards held by cardholders: 3.5, as of yearend 2008 (Source: "The Survey of Consumer Payment Choice," Federal Reserve Bank of Boston, January 2010)
"

Szerintem ezt mindenki döntse el maga, most már talál kellően sok információt (itt a blogon is) arról, hogy neki kell-e, szükséges van rá. Én minden hónapban visszafizetem időben, ezért aztán kellően jól is járok a kártyával. Lehet ha egyszer valami történik és megcsúszok más lesz a véleményem. Csupán egy kérdésem lenne most, hogy lehet az, hogy limitem a fizetésem 70%-ával indult, majd kérelmezés nélkül ma már 200%-nál járunk, félévnete küldözgetik a papirt, h lekérdezték a BAR listás eredményt rendbe találták, így emelik a keretet...nem kéne az én engedélyem is hozzá?

"Tehát, mit is kellene javítanom?"
Nem 60, hanem 226 millioval tobb kartya van, mint allamolgar.

A vegkovetkeztetes egyebkent stimmel, egy atlagos felnottnek 3,5 kartyaja van az usaban. Sokkal tobb mint magyarorszagon. Tehat fognak meg hivogatni minket szuper hitelkartya-ajanlatokkal egy darabig azt hiszem...

Nem vagyok pénzügyi szaki, de ezek a hitelkártyák pont olyan időzített bombának tűnnek, mint a devizahitelek voltak. Ha megint beindul a fellendülés és a bankok elkezdik alacsonyabb jövedelmű és kockázatosabb ügyfeleknek is osztogatni, azok meg rákapnak az "ingyenpénzre"

A legnagyobb probléma az, hogy akik már eladósodtak (legyen az chf hitel, vagy hitelkártya) azok addig sem jutottak el, hogy egyáltalán utánaolvastak volna mi ez, hogyan működik, milyen feltételekkel, mire kell figyelni, stb. Hallották a TV-ben, bankban felajánlották és minden utánajárás nélkül belementek.

De ahogy látom, ez azóta sem változott. Akik a legtöbbet nyernének az írásaiddal, pont azok nem olvassák el.

Nem kell szerénykedni, ezt csupán azt jelenti, hogy nagyon sokakat megérintett a kiszámoló blog fuvallata, és az olvasói egyre tudatosabbak. Egyre. Úgy, mint ebben klasszikusban: www. youtube.com/watch?v=a8Fr9iWOILg

"Meg olyan sem volt, hogy évente nyerek vele 40 ezret, de a múltkor benéztem a dátumot és legomboltak 25 ezerrel (büntetés és kamat)."

Ha csak erre vársz.:) De 25 ezerrel nem gomboltak le. Nemrég külföldre költöztem, munka, lakás, stb. ezer gondolatom volt, és habár eleve be van állítva egy állandó 200 ezres utalás a hitelszámlámra, pár ezer forinton elcsúsztam. Akkora büntetést kaptam rá, hogy az aktuális havi visszatérítés egyből nullázta is (4-5e forint lehetett).

Hát nem vágott földhöz, nyilván elátkoztam magam, bár a 10 éves hitelkártyatörténetem mellett, jelenleg is 5 különféle kártyával, azt hiszem ez az egyszeri alkalom elég jó arány.

Ellenben szerintem a vehemens ellenzők inkább megégették magukat, csak nem merik bevallani. Vagy amilyen sületlenségeket írnak, kb. 8 éves zsebpénzből élő kisgyerekek lehetnek, nade mindjárt megyek is a másik topikba, ez odavaló már...

En is nagyon megegettem magam, egyszer osszecsereltem a vilagoskek hitelkartyat a, sotetkek bank kartyaval. Legalabb 2000 ft-ot buktam az evi 80-100eFt-bol.
Viccen kivul fajt, igy rogton be is allitattam 0Ft-os keszpenzfelveteli limitet a hitelkartyara. Plusz automatikus hiteltartozas kiegyenlitest a foszamlamrol, a szamlara mindig idoben erkezik a fizetesem, igy eleg automatan mukodik a dolog.

Na, akkor én vallok.
Tavaly áprilisban benéztem a kártyát, és abszolút figyelmetlenségből a hitelkártyával vettem ki kp-t (85 ezer), nem a folyószámlással. Ez 2125 Ft díjba, és 1605 kamatba fájt. A tavalyi tiszta jóváírás (kártyadíj és sms költség nélkül) 55.894 Ft volt. Ehhez kell nézni az általam megfizetett "hülyeadót".

Szerinted ez veletlen? Pont azert tartoznak "azok" abba a 88%-aba mert butak es szarnak az egeszbe. Ne kelljen mar sajnalni oket.

Az meg (mint vki irta is), hogy 3-5-10 ev alatt egyszer benezett valamit es egyszer beszivta 20ezer forinttal nem akkora ervagas hogy emiatt utalnia kene a hitelkartyat.

akkor írok én
Két hitelkártyám van, egy Citi Life (12 hónapja) és egy Erste Joker (8 hónapja).
Egyszer benéztem a határidőt, és legomboltak rólam 3500 Ft-ot. Kamat nem volt, mert másnap be is fizettem a hátralékot, de bosszús eléggé voltam.

Jött viszont a két kártyára a havidíjak és a fenti büntetés levonása után eddig 53.300 Ft visszatérítés (12 hónap alatt). Nekem ez megéri, még ha nehéz is elhinni. 🙂
A Citi kártya után valóban nem kp visszatérítés van, de most pl beváltottam a "pontjaimat" és ingyen megtankoltam a kocsit... Na bumm, ennyi belefér.
Az átlag felett keresek, a havi költés a hitelkártyákkal 200e felett van általában.
Ha még esetleg valakit érdekel, a múltkor kiszámoltam és a két kártya kombinált használatával kb. 2,4%os visszatérítést sikerült elérni.

Már akartam írni korábban: valószínűleg a te blogod olvasói között nem 12% a hitelkártyát jól használók aránya.
Aki eljut odáig, hogy rendszeresen olvassa a blogodat, az valószínűleg eleve tudatosan odafigyel a pénzügyeire.
Én is ilyen vagyok, én speciel továbbképződni járok ide, hogy olyan dolgokról is többet tudjak meg, amikről gőzöm sincs, hiszen nem ez a szakmám.
A tudatosságot viszont nem itt tanultam, az már megvolt előtte is.

Igen, ez érdekes. Levonható a következtetés: a kiszámolót csakis olyanok olvassák, akiknek már semmi újat nem tudsz mondani, pénzügyi ismeretek terén veled egy szinten mozog a többség. Vagy... csupa olyanok szívják meg a hitelkártyával, akik írni sem tudnak (lehet, hogy olvasni sem)
(ez nem csak ennél a postnál figyelhető meg...)

Apró, de szerintem fontos tényező hogy hitelkártyával, 5 -10 év múlva is bármelyik hivatal láthatja a költéseidet ...
KK

És? Semmilyen kompromittáló dolgot nem vásároltam vele. Nem vagyok terrorista, nem vagyok szexuális bűnöző, sőt, semmilyen bűnöző sem. 100% fehér, tiszta, leadózott jövedelmem van.

Szóval újra felteszem a kérdést: ÉS?

hup.hu/node/124748

Kicsit masrol szol a topik, de azert relevans.
Alapvetoen engem sem zavar, de azert a kisordog nem alszik.

Hát nem tudom lehet, hogy csak én láttam a sokszor a 1984et ...
de ettől függetlenül egy válóper, behajtás, nyomozás bármi esetén ...
főleg vagyonosodási esetén ... Jobb a KP 😀

Ez nem a hitelkártya, hanem mindenfajta banki számla tulajdonsága.

szvobodánál a pont...

csak a környezetemet elnézve már most is sokan használnak hitelkártyát olyanok, akiknek éppen nem kellene... (kis költés de kicentizve). Ha tovább terjesztik majd lesz itt is valami amerika.

ha már itt tartunk lehet gondolni a 4-6 évvel ezelőtti autóeladási csúcsokra is. Olyan emberek ültek 0 önerővel 10 éves részletre kocsiba, akiknek buszjegyre se volt pénzük. Annak is jó vége lett.

Lehetene sorolni tovább de minek. Mindig az a "hülye" aki nem tart a csordával.

amugy a hitelkártya kiszolgáltatottá tesz (személyes USA tapasztalat): megadod a számot, terhelnek rá amit jónak látnak aztán ha nem értesz egyet menjél Te utána. Persze vissza lehet szerezni a jogtalan levonásokat, de ki aggódjon? ki járjon utána? Hát én az itthoni (balkáni)viszonyok között ugyan nem sok mindenkinek adnék ekkora fórt..

"megadod a számot, terhelnek rá amit jónak látnak aztán ha nem értesz egyet menjél Te utána. Persze vissza lehet szerezni a jogtalan levonásokat, de ki aggódjon? ki járjon utána? "

Mert ha debitkártyával vásárolsz, akkor nem ugyanez a szitu? Azt az érvelési hibát követed el, hogy két teljesen különböző dolgot mosol össze. Így nem leszel hiteles, találj ki jobbat.

Hi,

Én ugyan nem merem megcsinálni, de mivan ha a következőt csinálom. 6 különböző hitelkártyát szerzek. De csak egyet használok. A hitelkeretemet a másik hitelkártyával fizetem vissza, mondjuk csoportos beszedéssel. a fizumat máris 6 hónapra tehetem félre, a vásárlásom után máris 6% a visszatérítés. 😀

Amúgy én speciel boldog hitelkártyás vagyok. Minden közüzemű számlámat, fundamentát stb onnan vonnak csoportos beszedéssel, és fizetni is ezzel szoktam szinte mindent. Automatikusan kiegyenlítem a tartozásom minden hónap 10-n. Minden hónapban felírom a forgalmat, kb 5000 ft a szórás benne (ami számomra nagy rejtély, mert télen azért nagyobb a rezsi). A visszatérítést arra használom, hogy karácsonykor nagyjából ez fedezi az ajándékokat. Évi 50-60-t ha hoz, de én nem érzem macerának. Meg persze van nagyobb vésztartalékom, így megcsúszni sem nagyon tudok vele...

én továbbgondoltam ezt az elméletet, az egyszerűség kedvéért elég 2 kártya.
Az egyikkel vásárolok 100 ezer értékben, van 2% visszatérítésem, marad 98ezer tartozás.
Azt egy másikkal csop. beszedéssel kifizetem, szintén 2% visszatérítés, a tartozás már csak 96040 Ft.
Ha az első kártyával nem vásároltam a következő hónapban, elvileg nem látom akadályát, hogy most visszafelé törlesszek csop. beszedéssel.
Néhány év múlva a tartozásom közelít a nullához, persze elérni nem fogja, de majd befizetem amikor már kellően kicsire csökkent...

Persze gondolom a banknak is szemet szúrna ez a játék, így ez nálam megmarad gondolatkísérlet szintjén, de annak mindenképp érdekes...

És 5-6 hitelkártyás láncolat kiépítésénél már talán észre sem vennék...

Benéztem valamit, vagy elméletben tényleg működhetne?

ha talalsz ilyeneket, akkor igen. A gond csak az, hogy valoszinuleg nem talalsz. A legtobb kartyara eleve nem adhato csoportos beszedesi, es amelyikre adhato annal is csak a minimum osszegre.

Persze ha talalsz, akkor ertelmesebb lenne mindig "maximum" kozeleben tartani a tartozast, hogy minel tobb jovairast kapj. Ezen mar enis gondolkoztam, de meg nem talaltam meg a megfelelo hitelkartyakat.

A te elmeleted is ott hasal el, hogy nem talalsz 6 hitelkartyat (de 3at se szerintem), amelyikrol/amelyikre:

a) lehet beszedesi megbizast rakni
b) be lehet szedni a fizetendo teljes(!) osszeget beszedessel.

igen, valószínűleg nem véletlenül van ez így...
Én csak BB és Citi kártyáiról tudom, hogy mehet a csop. beszedés, van ezeken kívül más is?

Válalati AMEXemről is ment régen a csoportos beszedéssel való törlesztés, de nem ajánlom a kártyát, mert sok helyen nem fogadják el.

A magyarok sem jobban, mint az ameriakiak. Egri Leányka koromban Citibankos hitelkártya értékesítőként (rátukmálóként) is tevékenykedtem. A tapasztalat az volt, hogy a hitelkeretet a páciensek 1-2 hónap alatt szó szerint "lecsontozták", aztán "majd csak lesz valahogy"
Alapvetően kis hazánkban abban látom a gondot, hogy anno dacumál a gengszterváltáskor ebszolút nem készítették pénzügyi fogalmakból az embereket. Az átlag paraszt (jelző és nem főnév értelemben) mindenféle hitelt égből pottyant ingyen lóvénak tekint. Szarik ő arra, hogy miből fizeti ki. Hát emiatt van az, hogy az alapvetően jó elgondolású konstrukciók is (mert a hitelkártyát is annak tekintem, megfontolt és célzott használat esetén) nálunk közútálatnak örvendenek.

"..Hát emiatt van az, hogy az alapvetően jó elgondolású konstrukciók is (mert a hitelkártyát is annak tekintem, megfontolt és célzott használat esetén) nálunk közútálatnak örvendenek.."
Fokozzuk! Én már magát a hitelt is utálom. Bár igaz, sok rossz közül, értelmesen (nem fogyasztásra) használva , még kordában tartható és perspektivát nyithat. Az ideális az lenne, ha a zemberek egyrészt igazságosan lennének megfizetve, másrészt ennek a fizettségnek túlnyomó hányada maradna is náluk. Horror, hogy a többségnek semmi reális esélye nincs tartalék képzésre. Állandósult a függés a pénzintézetektől, akiknek elemi érdeke ezen állapot konzerválása és maximális kihasználása. Ez persze nem csak a kisemberre érvényes, hanem a gazdaság kisebb-nagyobb szereplőire is. Vállalkozókra, cégekre. Szép, hogy mindenki a takarójához mérten nyújtózkodjon, csak közben a takarót is folyamatosan nyirbálják.

Kb 10 éve van hitelkártyám, hitelkeretem sokszorosa a fizetésemnek. Havonta 200-350 ezret költök hitelkártyával. SOHA nem csúsztam meg a visszafizetéssel, SOHA nem vettem fel készpénzt. Százezres nagyságrendű amit megspóroltam vele. Okosan kell használni, ennyi.

5-6 éve van hitelkártyám. 1 évig az elején fizettem is rendesen sosem csúsztam meg. Aztán egyik nyáron nem volt pénzem nyaralásra és kitaláltam hogy hitelből fogok nyaralni ez kb 150.000 Ft volt. Azt hiszem 2 év alatt tudtam visszafizetni teljesen, sosem számoltam utána hogy mennyi kamatot buktam ezen, de szerintem verném a fejemet a falba. Azóta eltelt még két év mindig időben rendezem a tartozást. Jó lecke volt...

Zedder,
lehet nem egy ligában játszunk, de az én használós debitkártyámon egyszerre jóval kevesebb pénz szokott lenni mint a nekem ajánlgatott hitelkártya keretek. Nagyon nem mindegy h. 50-100K van az ablakban vagy 5-600K. Első csak bosszant ha nincs nálam egy darabig, a másik nekem probléma. A céges (de 100% felelősségű! utazáskor kötelezően használandó 🙁 ) kártyám eszement limitjét ne is említsem.
Szal van ebben logika, inkább arról van szó, hogy AKAROD-E érteni...

OFF/
Amugy hsz-ed az általam "tipikus magyar hozzállás"-nak nevezett dolog mintapéldája: valaki valamit mond (cégnél hoznak egy szabályt, etc) legtöbben reflexből elkezdik hogy "ez hülyeség mert..." elméleti esélyt sem ad más lehetőségnek. Máshol valahogy nem ez a divat. Persze kockafejű németek, meg hülye amerikaiak mi? 😉

Még egy apróság:

Amugy, pont ezért UTALOK ahol csak lehet kisöszegre meg KÉSZPÉNZT használok. Kártya az utolsó. Hitelkártya meg csak ha tényleg nincs más lehetőség (muszáj)

Tudom a csapból is az folyik: a készpénz nem trendy, meg nem is modern, meg jaj szegény MNB-nek sokba kerül - de én inkább nem állok be az agymosottak közé amíg lehet.

miért is vagyok agymosott, ha kp helyett a bankkártyámat preferálom fizetéskor?

A két cikk elolvasása után pont a lényegre nem jöttem rá. Minek kell hitelkártya ha egy hónap múlva úgyis-úgyis vissza kell fizetnem a kölcsönt? Miért nem vásárolok ebben az esetben a fizetésemből? Hiszen ha más jövedelem forrásom nincsen akkor nem tudok a fizetésem többszörösét kitevő hitelt felvenni
, anélkül, hogy bele nem buknék.

1. A hitelkartya nem hitelfelvetel (csak a butaknak)
2. Attol hogy a hitelkereted tobb mint a fizetesed meg senki nem kenyszerit hogy az egeszet elkoltsd. Pont ez okozza a problemat a 88%-nal.

Nem kell egy hónap múlva visszafizetned a kölcsönt, "ráérsz" később is, csak addig nagyon szépen gyűlik a büntetőkamat is, ami az igazi üzlet a kibocsátó részéről ... :>

A cikkek ugyan nemnagyon foglalkoznak a pszichológiai hátterével(nem ez a blog célja), de a kommentekben már kivesézték elég rendesen azt is, azokat is olvasd át. Lényeg, hogy a könnyü használhatósága* miatt ingyen pénznek veszi az egyszeri ember a hitelkeretet és ennek köszönhetően sokkal könnyebben és lelkesebben költekezik, ami után aztán fizetheti az eléggé magas kamatokat is.

* nálunk ez még nem annyira elterjedt, de pl az USAban sok helyen csak hitelkártyát fogadnak el, mezei bankkartyát nem.

Uraim! Az OTP-nél azt hiszem, max. 40- 50 ezer forint lehet az éves visszatérítés. A kártya második éves díja 17. 000 Ft, ha jól emlékszem. Így már csak 33 ezer maradt, ha nincs más járulékos költség.
Ahhoz, hogy ezt kihasználd, kb. 2,3 millió forintot kell hitelre vásárolnod egy évben.

BB upc kártyájánál HAVI max. 25 ezer lehet a visszatérítés, kártyadíj 2900, társkártya 990, havidíj 190. UPC számlából 6%-ot ír jóvá, minden egyéb csop. besz, vásárlás 2%. Bárhol, bármikor és jóváírja, nem kell levásárolni, stb.
Nem az OTP-ből kell kiindulni.

Van ahol meg korlátlan a visszatérítés...

Hanyszor kell elmondani hogy az OTP egy utolso szar? Soha, semmit nem szabad naluk csinalni, tobbek kozt peldaul pont az altalad emlitett kartyadijert (amit amugy tulzonak talalok, de te tudod).

Csak a Gold kártyák éves díja annyi, mind az American Express, mind a MasterCard részéről. A többi kártya díja 3500 körül van éppen. (forrás: https://www.otpbank.hu/portal/hu/Hitelkartyak/DijakKamatok )

Én az elvi ellenzők közé tartozom. Bár nekem is volt, sokáig, és sosem fizettem kamatot. Még a kártya is teljesen ingyenes volt.

Viszont Kiszámolótól függetlenül átgondoltam, miből is kapom a visszatérítést és az ingyenes hitelt, és ezért visszaadtam.

Mert teljesen igaz, hogy az okos használók nyernek. De ha mindenki okosan használná, akkor ez a "termék" megszűnne.
Ugyanis az okosak nyereségét az ostobák fizetik. (Plusz a bank még nagyobb nyereségét.) S mennek bele tönkre nem is kevesen.
Ebben viszont nem akarok részt venni. Még banki közvetítéssel sem. Szerintem nem etikus.

ez szép hozzáállás, viszont azzal, hogy Te a banknak ráfizetéses ügyfélként visszaadtad a kártyát csak rontottál az arányon: magasabb lett a ráfizető ügyfelek aránya, így a banknak jobb üzlet.
Ha már tenni akarunk valamit, inkább azzal tehetnénk embertársainkért, hogy olyan magasra növeljük a bank számára veszteséget termelő ügyfelek arányát, hogy egyáltalán ne érje meg nekik és szüntessék be a terméket.

"Ha már tenni akarunk valamit, inkább azzal tehetnénk embertársainkért, hogy olyan magasra növeljük a bank számára veszteséget termelő ügyfelek arányát, hogy egyáltalán ne érje meg nekik és szüntessék be a terméket."
Ez a helyzet sohasem állhat elő.
Sokkal korábban, hogy az "okosok" aránya veszteségbe vinné a terméket, a bank sorra felmondaná az okosok szerződésit, hogy a nyereséget biztosító arány helyreálljon.

Banki betétre a kamat miből jön össze...? Abban is mennek tönkre nem is kevesen.

Így már csak a bank nyer az ügyön, és a buták sem lettek kevesebben. Ne tagadd el az emberek jogát a butasághoz! Kiszámolónak is korlátos a tevékenysége, mert csak a pénzügyekben tudatos réteget tudja megszólítani. Akinek igazán szüksége lenne az írásaira az nem látogat ide (sajnos). Ha sokkal jobb pénzügyi kultúrával rendelkeznénk egészen más feltételekkel egészen más termékek lennének...

Nem tagadom az emberek jogát a butasághoz.
Az igazi kérdés azonban az, hogy etikus-e, ha az okosak kihasználhatják a helyzetüket a maguk javára és az ostobák kárára.
Hogy ilyen "kihasználás" mindig is volt, van és lesz, az nem kérdés. Hogy etikus-e, azt pedig mindenki maga dönti el.

A hitelkártya rendszerében a butákból él. A bank és az okosok nyernek rajta.
De pl. a piramis szervezők is az emberi butaságból élnek, azt miért ítéljük akkor el, és miért büntetik?

Mert a hitelkártya egy tiszta rendszer, azt kapod, amibe beleegyeztél, és kiegyenlítve a számládat bármikor kiszállhatsz. (Az más kérdés, hogy nem ismered eléggé önmagad, vagy pedig annyira nincs önbecsülésed, hogy tényleg többet ér 2-4 hétig egy fényképezőgép, mint hogy lehetőleg ne tartozz senkinek.) A piramisban viszont csak akkor, ha nagyon a tetején vagy.

Max respect!
Legnagyobb tiszteletem azoké az embereké, akik az elveik mellett akkor is kiállnak, ha az adott esetben lemondással is jár. Jelen esetben kézzelfogható, számszerűsíthető anyagi előnyről. Ritkaság az ilyen szemlélet, sajnos.

"Ebben viszont nem akarok részt venni. Még banki közvetítéssel sem. Szerintem nem etikus."

Ez akkor lenne hatásos, ha a mozgalmat is elindítanád hozzá. Egyedül csinálva csak a Brian életéből az elit öngyilkos alakulatra emlékeztet.

Meg ott van a többiek jogos válasza, hogy ha felmondod, a bank nyereségét növeled a "butákon", ha meg korlátozott körben az okosságot terjeszted, a bank elkezdené felmondogatni az "okosak" szerződéseit.

"
Uraim! Az OTP-nél azt hiszem, max. 40- 50 ezer forint lehet az éves visszatérítés. A kártya második éves díja 17. 000 F
"
Megsúgom hogy Mo. egyik LEGDRÁGÁBB bankja az OTP mindenféle tekintetben és szolgáltatás terén. A kis takarékszövetkezetek a világ háta mögött jobb ajánlatokat adnak mint a "szent" OTP.

"
Ugyanis az okosak nyereségét az ostobák fizetik. (Plusz a bank még nagyobb nyereségét.) S mennek bele tönkre nem is kevesen.
Ebben viszont nem akarok részt venni. Még banki közvetítéssel sem. Szerintem nem etikus.
"

Lottózol? Jársz BKV-val? Cigizel ( a cigi az állam szempontjából veszteséges)? Ezekben az esetekben is mások fizetik az "élvezők" kiadásait persze némi állami közvetítői láncon keresztül.

Nem értem miért ne lenne etikus. Ha a Józsi olyan hülye hogy megveszi hónap végén HK-ra a fényképezőgépet mert neki "nagyon kell", az nem a Te sarad, nem te beszélted rá. A HK költések (és bedőlések) 99%-a (mint ahogyan a sima bedőlt hitelek is) nem a megélhetésről és a kilakoltatásról szólnak (vagy rezsi fizetésről) hanem a lehetőségekhez képesti túlköltekezésről. Most akkor én meg mondjam azt hogy menjen az állam a fenébe hogy az én adóforintjaimból segítik ki a bedőlt hiteleseke

"
A két cikk elolvasása után pont a lényegre nem jöttem rá. Minek kell hitelkártya ha egy hónap múlva úgyis-úgyis vissza kell fizetnem a kölcsönt? Miért nem vásárolok ebben az esetben a fizetésemből? Hiszen ha más jövedelem forrásom nincsen akkor nem tudok a fizetésem többszörösét kitevő hitelt felvenni
, anélkül, hogy bele nem buknék.
"

Ez így is van, viszont 1 hónapig le tudod kötni a fizudat, ami így kamatozik normálisabban mintha csak simán a számládon állna... Plusz a HK-ra van visszatérítés is, ami mint látjuk éves szinten jellemzően 30-100e ft pluszt jelenthet.

Aki nem "okosan" használja, hanem csak úgy, azt én sem értem 🙂

"Ebben viszont nem akarok részt venni. Még banki közvetítéssel sem. Szerintem nem etikus."
Akkor a bankbetét sem etikus, hiszen mások fogcsikorgatva kifizetett hitelkamatából részesedsz.

Ez válasz Körtefának is.

Igazatok van.

Van megtakarításom, mert igyekszem előre felkészülni a tervezhető és nem tervezhető nagyobb kiadásokra. Ezt pedig betétben kamatoztatom. Amit mások fizetnek meg hitelkamatban.
Viszont itt kényszerhelyzetben vagyok. Nem tarthatom a pénzt párnacihában már biztonsági okokból sem.
És nem határozhatom meg, hogy mire helyezzék ki és milyen feltételekkel a pénzem. (Nálam a Magnet nem játszik.)
Kihelyezhetik hitkártya fedezetéül, folyószámlahitelre vagy árukölcsönre, amely hiteleket nem helyeslek.
Nálam lakossági fronton csak a lakáshitel tartozik a bocsánatos bűn kategóriájába. 🙂
Ha lenne olyan bank, amely csak lakossági forrást gyűjt, csak lakossági folyószámlát vezet, csak lakáshitel ad, az esetleges fölös forrást pedig állampapírban tartja, akkor ott tartanám a pénzem és ott lenne folyószámlám.
akkor is, ha kevesebb kamatot fizetne. De ilyen nincs.

"(Nálam a Magnet nem játszik.)"

"Ha lenne olyan bank, amely csak lakossági forrást gyűjt, csak lakossági folyószámlát vezet, csak lakáshitel ad, az esetleges fölös forrást pedig állampapírban tartja, akkor ott tartanám a pénzem és ott lenne folyószámlám.
akkor is, ha kevesebb kamatot fizetne. De ilyen nincs."

Miután a Magnet ehhez elég hasonlóan működik, ellentmondást érzek a két állításod között. Vagy messze laksz Pest megyétől? (Idén év eleje óta végre-valahára a határozott célú betéteik is kezelhetők netbankon, tehát ha nem cserélgeted a kedvezményezetteket/rendelkezőket, akkor csak egyszer kéne meglátogatnod őket.)

Azért ez csúsztatás. A betétemet a bank kikölcsönzi olyanoknak (is) akik nem lapostévére és görögbe'nyaralásra fordítják és azért egy normális vállalti/beruházási hitel kigazdálkodható költség. (Ezzel nem azt mondom, hogy nem lenne jobb, ha mindenki rendelkezne olyan tőkével, amin egy jó ötlet megvalósításába bele lehetne fogni.) Szóval értelmes célok megvalósítására kölcsönkapott pénzért tisztességes'használati díjat' fizetni nem ugyanaz, mint emberi tudatlanságra és gyarlóságra alapozva csapdát állítani. Szerintem...

Valaki elárulná mint jelent az összeg után a k betű?
Minden fórumon ezt irják, idegesit hogy nem tudom...

Arra gondolsz, hogy 10k vagy 10 kHUF vagy 10 kFt?
kiloforint = ezer forint

k=kilo=ezer

szerintem a kilo roviditesere gondolsz, ami az ezres szorzora utal.

Nem kiló (1000)? 100k 100 kiló, 100 ezer.
Ha nem, akkor bocs. 🙂

k=kilo = 1000
Vannak az ún. standard prefixumok:

kilo (k)= 1000
mega (m) = millió
giga (g) = 1000 millió

Tehát ha azt mondom 100k = 100.000 Ft

Érdekesség: a számítógépeknél is innen van hogy kilobyte, megabyte, stb..

Csak egy kis kiegészítés: a számítástechnikában a kiló az 1024-szerest jelent.

"
Csak egy kis kiegészítés: a számítástechnikában a kiló az 1024-szerest jelent.
"

Csak egy kis kiegészítés: elég nagy a káosz ebből a szempontból még az informatikusok fejében is.
A kilo szabványos előtag "mindíg, minden körülmények között" 1000-es előtagot jelöl HIVATALOSAN.

Van olyan is, hogy kibi (kilo és binary szavak összevonásából) ami már valóban 1024.

A gyakorlatban azonban sok rendszer 1024-el számol és kiloként írja ki (ez hibás, de mégis így van). Ezért lehet az, hogy megveszel egy tök új HDD-t ami mondjuk 100 giga, beteszed és már csak 9X giga "marad" belőle. A gyártó 1000-el számol ami saját maga szerint korrekt is, viszont a windows mondjuk meg már 1024-el, így az osztás miatt máris kevesebbet jelent ugyanaz. Tehát nem a HDD gyártó "csalt" vagy akart átverni.

Kiszámoló: tudom ez némiképp off topic, de légyszi ne moderáld ki, kultúra terjesztési szempontból. Köszi

Az informatikus fejében lehet, hogy zavar van (nem csak ebben), de a programozóknak szerintem egyértelmű, hogy 1024-et jelent. Eddig még problémát sem okozott a munkámban, mert mindenki 1024-nek tudja. A kettes számrendszer miatt van, mert 1000 nem hatványa 2-nek, 1024 viszont a 10. hatványa. Lehet, hogy nem hivatalos, mindenesetre elég elfogadott dolog.
Az, hogy a HDD gyártók mit számolnak, az ő dolguk.

Előtte is Citi kártyám volt, de szeptemberben váltottunk Citi life-ra. Azóta 10 hónap telt el, mivel a feleségemnek is van egy társkártyája 690*2*10=13800 Ft ment el eddig kártyadíjra. Viszont összegyűjtöttünk 37670 Citi pontot, ami megfelel 37670 Ft-nak. Ezt le lehet vásárolni a Lidl-ben, ami van, hogy útbaesik, van, hogy nagyon kis kitérő, vagyis ott vásárolni sem azért mert oda kell utazni, sem azért mert drágább lenne az étel nem jár plusz kiadással. Így eddig nyertünk 23870 Ft-ot a bolton.

Nem mondom, hogy ezen fogunk meggazdagodni, de ez is pénz.

(azzal szándékosan nem számoltam, hogy amég nem kellett az összeget visszafizetni addig kamatozik a pénz, mert az részint nagyon kevés részint meg idéntől - egyelőre, amég nem váltok számlacsomagot - fizetnem kell a törlesztéskor az átutalásért)

A citi lifenál elég magas, közel 10 ezer forint az éves kártyadíj, vagy rosszul tudom?
én emiatt vetettem el...

megnéztem, tényleg csak 690/hó/kártya, én úgy emlékeztem, hogy a havi zárlati díj aprópénz, 100-200 Ft, az éves kártyadíj viszont magas, ezek szerint vagy változott, vagy rosszul emlékszem...

Havi kártyadíj van. Úgy is mutattam a számolást. Régebben éves volt.

nem kevés, de ha mellette nincs éves díj, akkor nem extrán sok.
ERSTE éves kártyadíj 3990, de van havi 250 Ft számlazárási díj is.

Mondjuk ERSTE a WizzAir kártyához ingyen adja az utasbiztosítást, és én elég sokat megyek 1-1 napra is külföldre, így nekem már ezért megéri fenntartani a kártyát.
A Citinél az utasbiztosításért tudtommal fizetni kell + éves 5000 Ft-ot (legalábbis mikor utoljára néztem még kellett, ha azóta változott, akkor elnézést, nem nézem túl gyakran a feltételeiket.)

Lehet hogy nem értem ezt a kártya dolgot, vagy rossz helyre tévedtem. Annak talán megéri a hitelkártya, (ha megéri) aki egy évben elkölt kb. 2,5-3 millió forintot az én számításaim szerin. Javítsatok ki, ha nem így van. Én messze vagyok ettől a lehetőségtől.

Pont erről beszéltem. A hitelkártya azoknak való, akiknek jóval az átlag felett van a fizetésük és rendes megtakarítással rendelkeznek. Az élet nem habostorta, ez van.

Nyilván minél többet költ valaki, annál inkább megéri, mert a díjak általában fix díjak. Ha csak 1M Ftot költ el valaki egy évben, akkor 2%-kal számolva 20 ezer Ft az éves visszatérítése, amiből lejön kb. 5-6000 Ft kártyadíj. Ezt már Neked kell eldönteni, hogy 14000 Ft/évért megéri-e kiváltani a kártyát.

Azonban ha összeadod a rezsit, esetleg van 1-2 db 20 ezres fundamenta megtakarításod, amit fizethetsz csoportos beszedéssel, a napi bevásárlásokat, havi 1-2 tank benzint, amit fizethetsz kártyával, akkor - sajnos - nem is olyan irreális elérni havi 100-150 ezer forintot, és máris 1,5-2M-ról beszélünk évente.
Egyébként nekem arra is jó a hitelkártya, hogy azóta sokkal jobban látom egyben, hogy mennyit költöttem, mert szinte alig veszek fel kp-t, a hitelkártya számlatörténetén pedig szépen látszanak a havi vásárlások tételei...

"Egyébként nekem arra is jó a hitelkártya, hogy azóta sokkal jobban látom egyben, hogy mennyit költöttem, mert szinte alig veszek fel kp-t, a hitelkártya számlatörténetén pedig szépen látszanak a havi vásárlások tételei…"

Én ugyanezt úgy csinálom, hogy a betéti kártyámmal veszek fel szinte alig kp-t. 🙂

Igen ezekre gondoltam, köszönöm a válaszokat.

A Citinél változtattak a Life visszatérítésén. Ami jó: most már közvetlenül csökkenti az egyenleget, nem levásárolható a partnerüzletekben. Ami nem jó: 5000 Ft-onként lehet beváltani, egyszerre kevesebbet nem.

Megnéztem, bő egy éve van Life-om, ezalatt 70 ezer volt a visszatérítés. A költségem csak 6000, mert nekem még 500 Ft a havidíjam.

Egyszer próbáltak lehúzni a 3500 Ft-os késedelmi díjjal. Hétfő volt a számlazárás, a szabályzat szerint az előző napon kell a citis folyószámlán lenni az összegnek az automatikus beszedéshez. Nekem szombaton íródott jóvá (Citinél van ilyen), ők meg előző munkanapként értelmezték a szabályt. Reklamáltam, jóváírták a késedelmi díjat.

Kedves Kiszámoló!
Nem értem miért keresel itt olyan embereket, akik nyakig benne vannak a hitelkártya tartozásban. Ök szerintem nem olvasnak sem Téged, sem Tóth Andrást, sem egyetlen hasonló tájékoztatót sem, beleértve a hitelkártya feltételeiről szóló prospektust sem.
Bár az orvos a betegnek kell és nem az egészségesnek, hogy itt tényleg változás álljon be a pénzügyekben, ahhoz az kellene, hogy a megannyi remek írásod közül, egy-egy főműsor időben Berényi Miklós szájából hangozzon el... 🙁

Pro: A céges utazások miatt kb 80e ft jóváírás + a fő és társkártyára is jár nem munkaügyben történő külföldi utazás esetén utasbiztosítás (+ pár ezer ft)
Contra: Mindenki gondolkodjon el vajon miért nem lehet csoportos beszedéssel, vagy automatikus rendszeres utalással kiegyenlíteni pl a Joker hitelkártyát?!

Van olyan elfogadóhely, ahol a betétkártyáimat elutasították és az OTP Visa hitelkártyáját gond nélkül elfogadták.
Nem tudom mi lehetett a gond a betétkártyákkal (egyik OTP volt azok közül is és aznap egyikkel sem vásároltam még előtte). BIN kód nem elfogadott volt a terminálon kiadott üzenet.

Én most váltottam ki egy amex blue-t, Otp-s. Szerencsére nem szorulok hitelre. Viszont nemrégen törlesztettem lakásba, és történetesen pont az otp számláról vettem le a pénzt, egy nagyobb összegben. És rá 1 hónapra jött is az ajánlat, ami alig fura. (Vagy 20 éve ügyfél vagyok, eddig semmi megkeresés...) De ahogy nézegettem, számolgattam, évi pár ezer + jól jön, végülis mindegy milyen kártyával fizetem a havi költségeimet, és ez a csoportos beszedés jó dolog, hogy arra is van jóváírás. Persze arra kíváncsi leszek, hogy ezek az elengedett díjak meddig lesznek, mert áttanulmányozva a szerződést, ha ezeket mind felszámolják, akkor még durva havi fizetés/költés mellett sem éri meg egyébként. (86Ft csoportos/db, 317 automata átvezető törlesztés, 263ft valami zárlat, 30ft sms stb-stb) És ugye ők is kapnak jóváírást a vásárlásaim után...Egy próbát megér, majd meglátjuk.

@zoli

Ha most megúszod a zárlati díjat, azt valószínűleg 1 évre kaptad meg.

A csoportos beszedési kedvezményeket bármikor visszavonhatják (2013. július 1-től van ilyen kedvezmény, nincs nagy múltja, korábban csak az akciós új szerződések mellé járt az első évben, ezzel tényleg bármi lehet szerintem).

Az sms kedvezmény (ami csak a havi egyszer tartozásról értesítő sms-t érinti) megújulónak tűnik, a legújabb hirdetmény szerint június 30-ig él. Tavaly ilyenkor 2013. június 30 volt a határidő, amit aztán meghosszabbítottak egy évvel (ezt mondjuk úgy sikerült nekik összehozni, hogy 30-án a kedvezmény megszűnt, másnap meg kiadtak egy új hirdetményt a meghosszabbított dátummal).

Arra egyébként számíthatsz, hogy mire a kedvezmények lejárnak, addigra már nem ezek a díjak lesznek érvényesek (az általad felsorol díjak egy része már most a hét végén emelkedik).

Kedves Kiszámoló!

Nem tudom, hogy él-e még ez a fórum a fenti cikkhez, de lenne egy kérdésem. Én tornyot építek (az egyik kártyával fizetem ki a másikat, azzal a harmadikat, és csak azután utalom be a harmadikra a pénzt egy lakossági folyószámláról. közben két hónapi költésemet lekötöttem, és bezsebeltem a jóváírásokat. (Egyébként mi családban gondolkodunk, tehát két keresetet költhetünk/költünk el, és elvben havonta nem többet mint megkeresünk és/vagy a legkisebb hitelkeret), három hitelkártyával remekül működik már lassan egy éve... (kopp, kopp, kopp) a kérdésem, hogy hány hitelkártyával lehet ezt maximálisan megoldani? (arra, hogy hogyan szerzek korlátlan mennyiségű hitelkártyát, van megoldásom, de ez inkább legyen most egy elvi kérdés) Egyszerűen nem jövök rá, hogy hol a hiba, mivel elviekben minden hónapban egy ki és egy befizetés történik a számlákra. Tudna ebben Valaki segíteni?

@meg1-kerdes ugyan nem kiszámoló vagyok, de ezt a témát elvben én is körüljártam, gyakorlatban lusta voltam megvalósítani.

Első korlát, hogy nem minden HK-t lehet csop.beszedéssel törleszteni és nem mindre lehet terhelni csop.beszedést. Mivel egy személynek egy banknál általában csak 1 HK lehet, így elég hamar eléred a limitet.

Persze ha minden családtagnak van 1-1 hitelkártyája minden olyan banknál, ahol megy a csop.beszedés, akkor többszörözheted a kártyákat.

Szerintem itt jön be a 2. korlát, hogy mikor lesz elég átláthatatlan a rendszer ahhoz, hogy egyszer hibázz 🙂 Nyilván ez mindenkinél más, de előbb-utóbb sztem beborulna a dolog, még akkor is, ha nagyrészt automatizálható, hogy melyik kártyát melyikről vonják el.
Csak egyszer legyen véletlenül nagyobb a felhasznált egyenleg az egyiken, mint a hitelkeret a másodikon (akár egy éves kártyadíj levonása, akár túlköltekezés miatt).

köszönöm hogy segítesz együtt gondolkodni! több szem többet lát. 😀 bizonyos okok miatt még van 3 hónapom, szóval még ráérek megtalálni a hibátlan megoldást. de mint mondtam 3 kártyával egy éve működik.
tegyük fel hogy a család költségvetése havonta 300 eFt. (2*150eFt.) és mondjuk legyen mind a 7 kártya hitelkerete is ennyi.
Az első kör, amíg minden kártya először fizet, addig nem lehet gond. (ami van, az megoldható) de mi van a második hónapban? előfordulhat, hogy a második hónapban még nem érkezett meg a csoportos beszedés jóváírása, és már kérné az előző kártya a költés kifizetését. ha ilyenkor bepótolok a rendszerbe, (hiszen az első havi költés a rendelkezésemre áll) akkor vajon egy idő után eléri a rendszer az önfenntartást, vagy sem? na ezt nem látom át. 🙂
ha a havi költés a fele lenne, a hitelkeretnek, akkor nem lenne ilyen gond, mert simán működne, hiszen lenne benne puffer.

@meg1-kerdes Engem az érdekelne, hogy mik azok a hitelkártyák, amikkel ezt meg lehet csinálni? Csak mert szerintem elég szűk a piac ezen a téren (azaz kevés olyan HK van, amire lehet csoportos beszedést is megadni és a kiegyenlítése is megy automatikusan). Ezeknél a kártyáknál szerintem elég magas az egyéb költség, így nem feltétlen érheti meg..

Ha csinalsz 1 kort a hitelkartyakbol, es mindegyiket egy masikkal egyenlited ki csoportos beszedesi megbizassal, es feltetelezzuk, hogy mindig penzt kapsz vissza, ami lejon a koltesedbol ( nem pedig jatekpenzt, amit boltban kell elkolteni, bar elvileg azzal is megy), akkor a legkisebb hitelkereted feleig hasznalhatod ki.
A havi koltesed pedig ugy nez ki, hogy osszeadod a hitelkartyak visszateriteseit ( mondjuk 7 db van, mindegyik 1% akkor az 7%) es ennyi koltesnel nem kell + penzt befizetned ( persze ebbe benne kell lennie a hitelkartya koltsegeinek is)
Akkor ha 1 millio a legkisebb hitelkereted: havi 35e ft lesz a jovairas, ha egyik kartyan sincs limit a havi jovairasra es folyamatosan megvan az 50%os kihasznaltsag. A valosagban kicsit nehezitheti a helyzetet a zaroegyenlegek idopontjai.

@db én úgy tudom a citi és a BB kártyáival oldható ez meg.
A citi hamarosan erste, így marad a BB.

@janos82 szerintem úgy lehetne egységesíteni a zárási időpontokat és jóváírást/költséget, hogy nem egy személy igényel több banknál kártyát, hanem a család minden tagja ugyanolyan kártyát...

Re:DB: sajna igazad van. A BB nem jó, sem a K&h, sem az Erste. ezek nem fizethetők csoportos beszedéssel. a CIB nem ír jóvá csoportost.Az AMEX még ami jó lehet, de az évente ír jóvá 30 ezret. az én fizummal nem futja goldra.
nekem a Citi Raiffeisen, BB kombó működik, úgy hogy mindig a BB-re fizetek. lásd fent. van azért néhány trükk, és odafigyelni való, de mint mondtam, hárommal simán működik a tornyom, a legkisebb hitelkeret 100%-át kihasználva, illetve a maximális jóváírásokat bezsebelve. évi 120e jóváírás a határ, mínusz a költségek, ennél többet három kártyával nem lehet összehozni, mert a Raiffeisen kártya max háromhavonta 10000 Ft-ot ír jóvá. (nekem ez egyébként a leibig hordója)
Janos82: ez nem egy teljes kör, inkább egy egyenes, mert a folyamat nem önfenntartó, folyamatosan biztosítani kell az utolsó számlára a befizetést. a kérdésem, hogy hol bukna meg a dolog 7 kártya esetén.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram