A legolcsóbb mobilnet internetes telefonáláshoz
Az olcsó mobiltelefonálás mindenkinek lehetséges internetes szolgáltatókon keresztül. Erről itt írtam, hogyan csökkentsd radikálisan a telefonszámlád: Hívj mobilt 1,2 forintért.
VOIP (internetes) telefonálással jóformán nem lesz kiadásod. (Mi hárman közösen fogyasztottunk el négy és fél hónap alatt 10 dollárt (2.300 Ft-ot), igaz, az idő harmadában még 23 fillér (!) volt egy perc hívás díja, most már a tízszerese, 2,3 forint. De így sem költünk többet havi 4-500 forintnál fejenként. Ez fejenként 150-200 perc havonta, de vezetékes hívás esetén ennek a tízszerese.)
Azonban mobilnet nélkül csak wifi kapcsolat mellett tudod használni telefonálásra a feltöltött egyenlegedet.
Szerencsére havi 100 forintból is meg tudod úszni a netet, ennyit megér, hogy bármikor tudj telefonálni.
Mielőtt megnéznénk, hol ilyen olcsó a net, fontos pár dolgot tisztázni.
Az egyik, hogy kétféleképpen tudsz telefonálni interneten keresztül. Az egyik módja, hogy tárcsázol és interneten keresztül zajlik a kommunikáció. Ez a hagyományos módja a netes telefonálásnak. Ekkor a megállapított percdíjat fizeted (a fenti cikkben 2,3 Ft/perc magyar mobil irányba).
Itt két probléma szokott fellépni. Az egyik az adatforgalom nagysága, bár ez nem olyan komoly tétel. Egy perc beszélgetés a méréseim szerint 0,37 MB adatforgalmat generál, vagyis egy 100 MB-os csomag durván 250 percre elegendő, ha másra nem használod a netet egyáltalán. (Ez elég valószínűtlen egy okostelefonnál.)
A másik komolyabb probléma, hogy a szolgáltatók az olcsóbb csomagokban, főleg a telefonszám mellé kérhető kiegészítő netnél szándékosan akadályozzák a VOIP telefonálás lehetőségét. Magyarul: használhatatlan lesz a netkapcsolatod a telefonálásra.
Ezt úgy hívják, hogy nem hálózatsemleges a netkapcsolatod.
Ha T-mobile-os vagy, ide kattintva tudod ellenőrizni, hogy a te előfizetésed alkalmas-e internetes telefonálásra.
A Telenornál nincs ilyen egységes táblázat, itt írd be a Google-be, hogy Telenor hálózatsemlegesség és az internet-előfizetésed neve, mondjuk Klikk. (link ehhez a csomaghoz). Eszerint a Klikk előfizetés nem alkalmas netes telefonálásra.
A Vodafone összefoglaló táblázata itt.
Mindkét problémára megoldás az előző cikkben leírt program úgynevezett “Call Back” funkciója. Ha a netelőfizetésed nagyon kevés forgalmat tartalmaz, vagy tiltják a VOIP telefonálást a csomagodban, akkor tárcsázásnál használd a “Call Back” funkciót. Ezt a tárcsázó alatt tudod átállítani a hívásindítás előtt (VOIP Call – Call Back – Local Access).
Ilyenkor a hívás nem a te netkapcsolatodon épül fel, hanem a cég központján keresztül. A net csak annyira kell, hogy elküld az igényedet a központnak. Felhívnak először téged a rendes mobilodon, aztán azt, akit hívni szerettél volna.
Előnye, hogy szinte semmi netforgalmat nem generál, a hívás minősége sem függ a te netkapcsolatod mínőségétől. (Ez akkor is jól jön, ha a világ végén vagy, ahol nincs rendes mobilnet.)
Hátránya, hogy te fizeted mind a két hívás költségét (hogy téged felhívtak és azt is, akit hívni akartál), illetve fizetsz egy kapcsolási díjat is, ez jelenleg 3,9 dollárcent/alkalom (9 forint). Így egy háromperces mobilhívás 23 forint, vagyis bő 7 forint percenként. Azért ezt ki lehet bírni, ha más lehetőséged nincs beszélni. (Mert az 55 Ft/perc, amit átlagosan elkérnek a mobilszolgáltatók egy feltöltőkártyánál, az nem opció. De a T-mobile-nál 99(!!!) Ft egy perc az alapcsomagban, ráadásul percalapon.)
Tehát ha nincs lehetőséged nagy csomagra előfizetni, egy 10-15 MB-os csomaggal is elkaristolsz egy hónapig, ha csak telefonálásra használod.
Azonban vigyázz, az okostelefonod akkor is zabálja a megabájtokat, amikor nem tudsz róla. A háttérben frissít, lekérdezi a leveleket, időjárást. Az ingyenes programokban futó reklámok is megabájt-gyilkosok.
Néhány tipp, hogy ne fogyjon el a havi kereted, mielőtt még elkezdenéd használni azt:
– A legegyszerűbb mód: mindig tartsd kikapcsolva a mobilnetet, csak telefonáláshoz kapcsold be és utána ne felejtsd el kikapcsolni. (Beállítások > Adathasználat > kikapcsolás)
– Ugyanitt látod újabb androidos telefonoknál, hogy melyik program mennyi adatot használt. Kattints a programra és pipáld ki a “Háttéradatok korlátozása” lehetőséget, hogy ne küldjön és fogadjon ész nélkül adatokat a program. Ugyanezt tedd meg a Play áruháznál is és tiltsd le az automatikus frissítését minden programnak.
– Tegyél fel még egy böngészőt a telefonodra, amelyiket mobilnettel használsz csak. Itt kapcsold ki a képeket. Egy index.hu főoldal képek nélkül is élvezhető, csak éppen huszadannyi adatforgalmat generál. Az Opera Mini jó lehet második böngészőnek.
– Ha nem idegenkedsz a technikai megoldásoktól és a telefonod sem garanciális már, könnyen root-olhatod is azt. Ez nem egy nagy wasistdas, de ha még a telefon menüjébe sem mersz belépni, nehogy elronts valamit, akkor inkább ne csináld. Ha mégis megteszed, egy tűzfallal te magad tudod szabályozni, melyik program érheti el a netet és mikor (soha, mindig, csak wifi esetén.) Így nem ér az a meglepetés, hogy a programok a háttérben elhasználták a havi keretedet, mielőtt még te használni tudtad volna.
Ennyi bevezető után nézzük, hogyan tudod fillérekből megúszni a mobilnetet.
Két lehetőséged van: a beszélgetésre is használt kártyád mellé kérsz kiegészítő net csomagot aranyáron, vagy külön kártyát használsz kizárólag mobilnetre.
A második eshetőséghez vagy az kell, hogy az okostelefonodba teszed a netkártyát (úgyis ezen böngészel, telefonálsz VOIP-on keresztül, stb.) és az a kártya, amin téged hívnak, egy 3.000 forintos butamobilba kerül. Ezt már úgyis csak hívásfogadásra fogod használni.
Alternatív lehetőség a kétkártyás mobil vétele, ilyen telefont már nagy cégek is kínálnak, mint például a Samsung.
Következő lépés, hogy mi a fontos? Legyen minél olcsóbb, vagy inkább egyszerűbb? Elég a minimális pár megabájt, vagy azért többre vágysz?
Először nézzük az olcsó lehetőségeket.
Azt használjuk ki, hogy az aranyáron mért internet-hozzáférést az új kártyákhoz beetető jelleggel az első pár hónapban szinte ingyen adják az eldobható feltöltőkártyás előfizetésekhez is.
A legolcsóbb lehetőség egyike a Telenor Klikk szolgáltatása, amely 100 MB netet ad, az első három hónapban ingyen. Veszel egy Telenor SIM kártyát bármelyik hiperben 300 Ft-ért (Vigyázz, a Telenor üzletekben ez sokkal drágább!), aktiválod a kártya után a Klikk netszolgáltatást is és máris van havi 100 MB-od, száz forintért havonta. Sajnos ez közvetlen telefonálásra nem alkalmas, csak Call Back hívásokra.
Másik nyerő lehetőség a Lidl-ben kapható Blue Mobile kártya. Az ezer forintos kártyán (néha akcióban olcsóbb) aktiválhatod a netet, két hónapig 90 Ft-ért, 133 MB/hó. VOIP hívására alkalmas! Túlforgalmazás lehetséges, hónap végéig lassítás mellett.
Sőt, most akcióban minden aktivált kártyához hat hónapig ingyen jár 15 MB.
Így már 500 Ft a mobilnet költsége havonta, de tudsz telefonálni közvetlenül is, sőt még 4 hónapig kapsz 15 MB-ot, ami havi mintegy 35 perc netes beszélgetésre elég, ha másra nem használod.
Elég havi 10 MB, hogy tudd használni a Call Back funkciót? Válaszd a Tesco Mobile-t, ott minden hónapban kapsz 10 MB-ot ingyen, ha aktív a kártyád. Emlékeim szerint az új kártya ezer forint és egy évig aktív. Utána minimum 3.500 forinttal kellene feltölteni, az már nem éri meg a net miatt.
Amire figyelj, hogy egy-egy szolgáltatónál általában csak évi két előfizetést vehetsz. Ezért ha ebből kifutottál, szét kell nézni a családban, kinek nincs még ilyen eldobható előfizetése.
Nem akarsz ezzel játszani? Válaszd a szintén feltöltőkártyás Telenor Mobilinternetet Itt minden megabájt 5 Ft-ba kerül, de nincs havidíj. Így egy perc VOIP beszélgetéshez durván két forintért kapsz internetet. (VOIP hívásra alkalmas). Egyetlen hátulütője, hogy félévente-évente fel kell tölteni az egyenleget, hasonlóan a többi feltöltőkártyához, egyébként az egyenleged elvész. De hát csak elhasználsz ennyi adatot fél év alatt.
Szeretnél egyébként is internetezni útközben?
Ha van Digi előfizető a családban, havi 1.500 Ft-ért kapsz 1 GB internetet, részletek itt.
További tipp az olvasóktól: Töltsd fel a feltöltőkártyádat 5.000 Ft-tal a Vodafone PercNet csomagjában 1 GB internetért, de ne letelefonáld az egyenlegedet, hanem költsd el mondjuk vonatjegy vásárlására. A Telenornál ugyanilyen módon 3.000 Ft feltöltéséért 150 MB net jár. Így is ingyen van a net. Annyiszor feltöltöd a meglévő kártyát, ahányszor kell a net, csak éppen levásárlod a keretet és nem letelefonálod.
Amint látod, egy kis utánajárással már tényleg bárhol telefonálhatsz 2-3 forintos percdíjakkal.
Hogy miként tudod elkerülni a roaming díjat külföldön tartózkodva virtuális telefonszám használatával, arról majd hamarosan írni fogok.
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
en vagyok hulye hogy ez eddig nem jutott eszembe, megyek beallok a sarokba es verem a fejem a falba 😀
koszonom a tippet…
szoval van egy ketSIMes telefonom, es hasznaltam is mar az ingyenes klikket, de az valahogy nem jutott eszembe hogy vegyek egy ures kartyat haromhavonta 😀
delutan megyek is teXoba, es veszek egyet, hatalmas koszi 🙂
Ha itt is lenne 8-10 euróért korlátlan csomag internettel, senki nem bohóckodna VOIP-pal, meg eldobható SIM kártyák vételével.
bluemobile.hu/mobilinternet.html
a fenti linken, ha a megrendelésre kattintunk, akkor az ügyintézés menüpontba belépve a normál havidíjakat ajánlja fel, pedig vadiúj SIM.
Én biztos egy sznob hülye vagyok, de pár ezer Ft belefér havonta, hogy normálisan telefonáljak és ne cserélgessem a sim kártyát, mint egy tini.
Amúgy 1GB bővítőcsomag 1530 Ft, 3 GB meg 2090 Ft a T-nél.
Az
t-mobile.hu/lakossagi/mobil_szelessav/hasznos/limit_bovites
És korlátozva sincs.
Tényleg no offense.
Szerintem elakadtál valahol az olvasásban még az elején. Használhatja az infókat tini, szegény és gazdag.
Egyébként bár én is lehetnék úr egy 10 ezres előfizetéssel és egy 250 ezres iphonenal, valahogy lehúzásnak és pénzkidobásnak érezném.
Egyébként a tanácsot kérők örülnek, amikor a cég telefonszámlája a tizedére csökken.
Bár jó az előfizum – ezer hála a blognak!!! – jó lenne még lejjebb faragni…
Windows phone-nal is telefonáltam sokat.
Ha elégedetlen lennék nem tenném. Az esetek zömében jó a hangminőség, de bizony elő-előfordul, hogy a másik fél panaszkodik. Ez egy fontos partner esetében nem megengedhető, így cégeknek szerintem nem alternatíva.
Otthon és a munkahelyemen (ahol van Wifi-m) használom magánbeszélgetésre, de utcán, kocsiban, vagy ha fontos partnert hívok, akkor nem sajnálom az 50 forint/perc köröli költséget. Meg kell védenem Mónit, mert én is túlzásnak érzem azért a párszáz forintért, amit spórolnék a dual SIM-et, a kártya feltöltögetést és a callbackezést.
Én mobilneten is mindig használom és alig-alig van vele gond. Mondjuk Budán és Budaörsön, előfordulhat, hogy máshol rosszabb a net minősége.
Egyébként Móni azt írta, hogy a kártyacserélgetés a tiniknek való, elfelejtett tovább olvasni, hogy végigvettem mindent a kártyacserélgetéstől az 1 GB-ig.
Mellesleg a cikk arról szól, hogyan szerezhetsz olcsó mobilnetet az olcsó VOIP hívás mellé. Nyilván nem pálya előfizetni egy 4.000 Ft-os netet azért, hogy a mobilhíváson spórolj.
dual simes telefonban szinte musthave, az eddig masodikkent benne levo nemet SIM kartya ugysem kell egy darabig
Magánszemélyeknek, magánhívásokhoz persze tökéletes, de abból meg nincs olyan sok, hogy számottevő legyen a költsége.
1. Ahogy Kiszámoló is védekezett, elég széles skálán ajánlott különböző megoldásokat, tehát mindenki választhat belőle magának/cégének. Sőt, mindig ott van a nulladik opció: nem változtatunk semmit, csináljuk úgy ahogy eddig. Emellett is vannak érvek.
2. Szerencsére én soha (sem gyerekkoromban, sem felnőttként)nem voltam olyan helyzetben, hogy mai áron számított havi egy-két ezer forinton múljon a túlélésem. De sokan nem ilyen szerencsések és az a havi egy-két rugó, amit így meg tudnak takarítani igazi könnyebbség lehet számukra akár már havi szinten is, miközben hozzájutnak egy olyan szolgáltatáshoz, amit mások teljesen természetesnek vesznek és nem is nézik mennyit költenek rá. Éves szinten viszont 10-20 ropiról beszélünk, ami már elég jól hangzik.
Jó összefoglalás, de a “kis utánajárást” próbálom értelmezni.
Nekem kis utánajárás az lenne, ha a cikked olvastán megnézném, hogy a vodánál mindez hogy megy.
Viszont mindazt az utánajárást, amit egy ilyen cikk megírása szerintem igényelhetett, nem nevezném “kis utánajárásnak”.
Ha szerinted mégis kis utánajárás, akkor le a kalappal a képességeid/teljesítőképességed előtt és köszi szépen.
Ha meg a kis utánajárásnál többe került neked, akkor is köszönjük szépen.
@kiszamolo: nem nagyon elegáns feltételezni, hogy nem olvasom végig (amúgy feedelem is a blogot, nagyjából minden posztot elolvasok, sőt a kommenteket is.). Szóval mindent végigolvasva, nekem az a kicsengés, hogy ez nem felnőtt, normális egzisztenciáknak való spórolás. Miért kell engem támadni, (2x is leírtad, hogy nem olvastam végig…), ha nem értünk egyet?:)
Amúgy még egy egészen más aspektus: az emberek meglepően nagy aránya nem hall teljesen jól, és viszonylag sokan elég rosszul értenek ilyen szintetizált beszédet, mint a telefon. Nekik a voip egy rémálom. 🙂
Másik kérdésem, hogy csak attól a szolgáltatótól vehetek mobilnetet, ahonnan a telefont vettem, vagy van átjárhatóság?
A voip fut rajta, de egyetlen telefonnak nem javasolnám. Inkább szánj rá egy kicsivel többet és ha tudsz, vegyél kétkártyásat. Ja és ha szolgáltatótól veszed, kártyafüggő lesz.
Nem olyan sokkal olcsóbbak ma már a szolgáltatók által forgalmazott készülékek, ha olcsó mobilnetes lehetőségeket akarsz kihasználni, akkor szerintem mindenképp kártyafüggetlen készüléket vegyél, mert lehet, hogy most pl. használod a posztban említett klikk-et néhányszor 3 hónapig, aztán a telenor gondol egyet és megszűnteti ezt a lehetőséget, akkor majd másik szolgáltatót akarsz használni, ne kelljen ezért telefont is cserélni. Tapasztalatom szerint max 10%-kal olcsóbb egy készülék egy alap csomagban a függetlenhez képest, 20-30 ezres árfekvésnél ez 2-3000 Ft, ennyit érdemes kifizetni a függetlenségért.
A mostani cikk után kipróbáltam a callback funkciót, ezzel tökéletes a hang. Szóval nálam ez lesz a nyerő ha nincs wifi, még így is olcsó.
Egy baj van, hogy azt a 10 dollárt szinte lehetetlen lebeszélni. (Olyan sokáig tart.) 🙂
Szolgáltatói VOIP korlátozásra használj VPN szoftvert a telefonodon. Iphone: Onavo VPN, a többin nem tudom, utána kel nézni. Amióta fent van, a szolgáltató nem tudja mit csinálok a nettel.
Második adat kártya: Telekomnál vigyázni kell a sávos díjazással. Ha átugrasz egy-két megával egy sávot, többe kerülhet, mint egy giga bővítő akár a kártyás csomagodhoz.
Androidra nekem a Hideninja VPN vált be, valami egyszeri 5 dollár volt, de van ingyenes verziója is.
play.google.com/store/apps/details?id=com.cryptninja.vpn
Nekem fél évig érvényes a SIM, ha addig nem töltöd akkor deaktiválódik fél év múlva meg gondolom újból kiadják a számot.
Igen, elég egy újat venni elvileg.
@kiszamolo: A Call back funkciót, hogy kell használni? Én mindig magamat hívtam még csak fel 😀 hiába jelölöm, hogy kit hívnék.
Lehet ám, hogy neki van beállítva, hogy 3-4 csengés után, ha nem felel, bontsa a vonalat.
Egy időben a Pannon idegtépően mindenkinek ezt állította be, azóta ez javult.
Próbálj meg mást hívni, olyat, aki melletted áll és próbáld ki.
Nekem eddig nem volt vele bajom.
Havi 8GB adatforgalom kevesebb mint havi 4000-ért (12 GB 5000 alatt)
Ez alig nagyobb mint egy gyufásdoboz, minden internetes feladatot kielégít (VOIP, internet a laptopon vagy tableten keresztül…) Ha nem akar az ember nagy számban filmeket letölteni az otthoni routert is helyettesítheti, egyidejűleg több internetes eszközt is tud kezelni.
Internet a kocsiban, internet a nyaralás közben stb stb
Még egy kérdés. Azt látom, hogy a Blumobile-nál a 133 MB-os net az első két hónapban 90Ft, majd utána 990Ft. Viszont a Domino NetPlusz M-nél 990Ft-ért már 500MB-ot adnak és első hónap 190Ft. Akkor az nem éri meg jobban? (Már ha VPN megoldja a T-Mobile VOIP tiltást.)
De ki kell próbálni.
Domino NetPlusz M 1790Ft, amit néztél 990Ft az meglévő havi internet bővítésére van.