Mennyit teszünk félre havonta?
Az Erste Bank kihozta a legfrissebb felmérését a megtakarítási hajlandóságról, amit a régió hét országában évente vizsgálnak.
Ebből megtudjuk, hogy a járvány miatt mindenhol nőtt azok aránya, akik szerint fontos megtakarítani, ez idehaza most 80%.
Idehaza nőtt a havi átlagos megtakarítás mértéke forintban, de sajnos euróban csökkent. 2020-ban a magyarok átlagosan 22,6 ezer forintot tettek félre, ez a negyedik helyre elég a vizsgált hét régiós országban. Egyébként ezzel az összeggel csak a megtakarítok kevesebb mint egyharmada elégedett. Bővebb infók és adatok a fenti linken.
Az a hires legyen 6 havi vesztartalek meg kb. azt jelenti, amihez csak akkor nyulsz, ha beut a krach, es elveszited a munkadat es azzal a beveteledet is. En ugy ertem, hogy ezen felul kell meg az ilyen varatlan dolgokra felretenni, mint pl. mosogep javitas.
Én kb. egy hónappal ezelőtt vásároltam állampapírt, és pont ezek a kérdések merültek fel bennem:
– 1 millió Ft-onként vettem én is, de mint kiderült, teljesen felesleges volt, mert az egység 1 Ft, és akárhány egységet feltörhetsz, a maradék kamatozik tovább. A végén is úgy látom a számlámon, mintha egyben vettem volna.
– Én egy nap alatt tudtam le az összes vásárlást, nem kell várnod közöttük.
– Nem tudom, csak vélemény: ha a vásárlás pillanatában 0,25% a büntetés, akkor annak arra a szériára ugyanannyinak kellene maradnia, ezzel a feltétellel vetted.
– Igen, jár a kamat, ha korábban visszautalod, a jegyzés után 24 nappal már pluszban jössz ki belőle.
– A visszautalás tudtommal ingyenes, de erősítse meg valaki. Sőt, a vásárlás is, ha nem beutalod, hanem bankkártyás vásárlást választasz.
– Csapda: simán elinflálják azt az éves 4,95%-ot a francba. De jobb, mint a bankszámla.
“Ha amellett valakinek 10 millió alatti megtakarítása van, még ha gyerekei vannak is, valamit rosszul csinál… Ahhoz, hogy ezt meg lehessen csinálni persze az igényeket nem szabad hagyni elszállni.”
Már ne haragudj, de ez egy kicsit erős kijelentés, mondhatnám olyan lázárjánosos… Így ismeretlenül is azt gondolom, hogy te még fiatal lehetsz ahhoz, hogy megalapozottan egy ilyen kijelentést tegyél. Gondolom se családod, se beteg, idős vagy elszegényedett szüleid, vagy bármi más olyan helyzetet nem éltél még meg, ami kicsit közelebb hozhatta volna a való világot neked.
Amúgy IT területen dolgozom, az általad említett fizetési tartományban.
A MÁP+ nem lekötés, hanem egy értékpapír, tehát így érdemes kezelni. Mivel 1 forintos a címlet, ezért egy hónapban veszel egymillió darabot, amiből akkor adsz el annyit, amennyit csak akarsz, kb amikor csak kell. Tehát ha 10000 Ft kell, eladsz annyit, amiből az jön ki. Ha egymilliónyit adsz el, akkor viszont 0,9975M-ót kapsz, nem 0,975-öt (a visszaváltás 0,25%, nem 2,5%, azaz 2500 Ft). Ráadásul évfordulón ingyen van.
Mivel a kibocsátási doksiban szerepel a visszaváltási árfolyam, egyoldalú szerződésváltoztatásnak minősülne a magasabb visszaváltás. Ez alapján nem valószínű, hogy megtörténik.
Kamat jár törtidőszakra is.
Saját számlára (nyilatkozni kell róla) ingyenes a kiutalás.
A csapda akkor van, ha elszáll az infla, de ez ellen lehet védekezni korai eladással PMÁP/P€MÁP vásárlással. Ott a visszaváltás kicsit drágább.
Mi számít megtakarításnak?
Anyámnak utalok minden hónapban 20 ezret.
Fiamnak utalok havonta 10 ezret.
Meglévő lakástakarék havi 5000.
Egészségpénztár havi 4000.
Magamnak, ha még marad, veszek egy 10 ezres autónyereményt.
Albérletben lakom, jó pénzért,
és mindezt, jó munkás fizetésből.
Boldog Karácsonyt.
Rinyálók miatt akik szerint milyen rossz itt minden, lehetne írás arról, hogy mennyit keresünk, mennyink van, mennyit teszünk félre, de nem a gazdagabb nyugatiakhoz mérten, hanem a világ összes országához. Van egy kalkulátor, de szerintem semennyire nem jó, és nem friss.
Kiegészítés:
A MÁP+ esetén az államkincstár visszavásárlási árfolyamot jegyez, ami 0,25%-al alacsonyabb, mint a “számolt” árfolyam.
Annyival jobb helyzet ennél, hogy:
– a kamatforduló előtt 2 napig nincs visszavásárlás,
– a kamatforduló után 5 napig pedig teljes áron vásárol vissza.
Az, hogy ezek a feltételek mennyire változékonyak, az arra vezethető vissza, hogy mennyire bízol a magyar államban. Esetleges államcsőd esetén bármi megtörténhet, ennél, sokkal rosszabb is.
Ahogy pl. jöhet olyan politikai fordulat is, hogy vegyünk el mindent a “gazdagoktól”. Volt már ilyen a történelemben.
Kellemes ünnepeket mindenkinek!
Miklósnak köszönjük az áldozatos munkáját, további sok erőt kívánok neki!
Ha lesz 1-2-3 gyereked, akkor elképzelhető, hogy máshogyan alakul a megtakarítási rátád akár 45-50 éves korodig is. Mennyit tudnál félretenni, ha lenne pl 2 kicsi gyereked, és egy feleséged, aki már csak a 30.000 Ft-os GYES-t kapja? Elférnétek négyen ott, ahol most laksz? Szívesen laknál albérletben, vagy inkább bevállalnál egy hitelt a biztosabb saját ingatlanért? Mennyi plusz költség lesz az iskolás gyerekeket etetni, ruházni, külön programokat finanszírozni? Támogatnád őket még 20 évvel később is főiskola/egyetem mellett, vagy elvárnád, hogy tanulás mellett dolgozzanak annyit, hogy teljesen önellátók legyenek?
Gyerekek oktatása: itt nem az a cél, hogy a BME-t elvégezze majd, és 600br-ért kavircoljon. Hanem nemzetközi iskola (havi 300e kb), utána külföldön egyetem, hogy HA van kedve és épp jön az aktuális komcsi/NER/egyéb magyar diktatúra, akkor probléma nélkül mehessen nyugatra. Sajnos itt ez a cél.
Ez a lakóautózás évekig azért megfelelő gondolkodás módot követel. Már nem úgy van, mint régen, hogy hávájdizsinapfény, elég sok lemondással jár. Nem tudom, hogy van-e tapasztalatod, de mielőtt elköltesz 15-20 milliót egy lakóautóra, bérelj ki egyet 2 hétre (20-25 ezer/nap + az apróságok).
8 m2-en fogsz élni, minden szűk lesz, ha kint egész nap esik az eső, akkor végképp. Nyugaton a városok központjából ki vagy tiltva, nem hogy nem alhatsz ott éjszaka, be sem hajthatsz. Sok helyen nem parkolhatsz le csak úgy, az ott lakók hamar rád hívják a rendőrt, aki kedvesen elirányít a város széli parkolóba, és örülhetsz, ha az nem fizetős, vagy nem a gettóban van.
Nem mondom, hogy biztosan rossz lesz, hiszen a káposztás tésztát is sokan szeretik. Különleges életforma, ami különleges beállítottságot igényel.
Emlékeim szerint Kiszámoló is kacérkodott vele, írt róla korábban.
Igen, szerencsések vagyunk, a 210-ből nem kellett 140-180-at albérletre költeni, így van mit megtakarítani.
Már csak annak szurkolok, hogy az ingatlanpiac ne inflálja el az egészet 3 év múlva a fenébe.
Ebben szerintem nincs igazad. Ha a tanulási szándék megvan, akkor szinte mindegy milyen iskolába jársz, márpedig akkor miért ne járnál itthon, lehetőleg államilag támogatottra? Havi 300ezerért külföldi iskola 4 év alatt egy vagyon, itthon még az MSC képzések is félévente kerülnek ennyibe. Nyugaton meg főleg nem az érdekli a munkáltatókat hogy honnan van a papírod, hanem hogy mit tudsz. A különbség amennyire én látom abban van az itthoni sulikban, hogy a “nívósabb” iskolákban belekényszerítenek a tanulásba (lásd: BME), a pongyolábbakban pedig át lehet evickélni kevesebb befektetett energiával is.
A legnagyobb nehézség eltalálni 17-18 évesen azt, hogy mi fog érdekelni a következő 5-10-20 évben…
A külföldi munkáról pedig csak annyit, hogy számtalan ismerősöm van kint, és bizony nincs kolbászból a kerítés… A sok euró igen sokba kerül a magyaroknak. Család, kapcsolatok, stb.
Nem azt mondom, hogy nem kell elmenni kikapcsolodni neha, de az emberek tobbsege nagysagrendekkel tobbet kolt mint amit megengedhetne maganak nem gondolva a rengeteg jovobeni celra mint pl gyermek tanittatasa, nyugdij, hazfelujitas stb mert “majd lesz valahogy” meg “ki tudja mi lesz akkor” meg a kedvencem “ki tudja megerjuk-e” (???!) Es ha megerik, akkor mehetnek majd a gyerekhez penzt koldulni mert allami nyugdijbol kicsit nehez lesz majd megelni.
Teljes szemleletvaltozsra lenne szukseg, mert addig sajnos ugyanaz a kor fog ismetlodni, pazarlas, hitelfelveves, takaron tul valo nyujtozkodas, stresszeles, mentalis es fizikai betegsegek, rossz eletszinvonal stb
De most az ev vegen van egy kis szabad idom, amit arra is hasznalok, hogy cloud-ban (aws, azure) felhuzzam egy kicsit a tudasomat. Es ez nem keves plusz penzt jelenthet a jovoben.
Mivel mostansag esetenkent palyazgatok a fejvadaszok unszolasara (IT, 20+ ev tapasztalattal a hatam mogott, azaz boven a senior kategoriaban focizok), igy van egy keves ralatasom, hogy 2020-ban mennyit akarnak adni a cegek.
Ha magyar tulajdonu cegrol van szo, amelyik dontoen a magyar piacra dolgozik, akkor a magyar piac bolhapocs merete miatt kb. brutto 1,1M korul jottek az ajanlatok. A mult heten jott egy nemzetkozi cegtol ajanlat brutto 1,2M HUF penzzel (bar itt volt meg a csomagban 1-2 uveggyongy, pl. medicover olcso csomag, kb. hasznalhatatlan cafeteria).
A netto 1 milliohoz min 1,5M brutto kell, ami nem teljesen elkepzelhetetlen, ha nagyon jo vagy es nagyon kellesz nekik, ok meg nagyon ketsegbeesettek, de az eleg meredek csusztatas, hogy egy ilyen ajanlat “nem ritka”
Tudom függ a jövedelemtől is!! Csak kíváncsi vagyok mit gondoltok.
Üdv: Jani
“A legnagyobb nehézség eltalálni 17-18 évesen azt, hogy mi fog érdekelni a következő 5-10-20 évben…”
Sokan így voltunk 17-18 évesen. Ezért is mennyire jó lenne, ha mondjuk nem látszat szintjén, hanem nagyon komolyan elkezdenének pályaorientációs tanácsokat/felméréseket csinálni az iskolákban úgy 16-18 éves kor között.
Egy elhibázott döntés nagyon megnehezítheti az életet és nem is várható el minden 18 éves gyerektől (mert akkor még inkább gyerek az ember, hiába lett jogilag felnőtt), hogy kristálytiszta céljai legyenek.
Persze ez utópia, az ellenkezőjét látom. Azzal pl, hogy jan 1-től kinyírják az OKJ-t, egy csomó embertől elveszik a lehetőséget, hogy módosítson az életpályáján egy másik szakmával mondjuk.
Véleményem szerint ez arról szól, hogy nehogy legyen végzettségük, kell az ember a szalagok mellé összeszerelni… Ha lesz egy OKJ burkoló papírja lelép, így nem tud.
Ezt párosul azzal, hogy mais valamelyik bankos oldalon szembe jött velem, hogy mekkora hiteleket tudnak intézni nyugdíjasnak. Ez csak megerősíti, hogy létező piac.
Na nekik sem a takarékoskodás miatt kell.
En palyaorientacio helyett vagy mellett jobban hiszek abban, ha a gyereket olyan skill-ekkel ruhazzak fel, hogy ha 25 evesen arra jon ra, hogy ugyved akar lenni, akkor kepes legyen megtanulni. Vagy ha programozo, cloud architect, esetleg agysebesz, akkor azt is. Egy olyan kepesseg csomagra gondolok, ami ha megvan, akkor akar 50 evesen is tudsz egy karriervaltast csinalni.
Ehhez leginkabb egy bizonyos alapmuveltseg, tajekozottsag, kivancsisag kell, 1 vagy 2 idegen nyelv ismerete, de a leginkabb az, hogy az illeto tudjon tanulni.
Szerintem havi 100.000 ft mar felrerakasnak szamit, az alatt bohockodas/hobbi. Kiegeszites: 1M feletti megtakaritassal van ertelme foglalkozni a dologgal komolyabban.
én ismerek baráti körömben angolul beszélő mérnök végzettségű emereket: sales-est, beszerzőt és projekt managert is. mindannyian 1 M bruttó felett keresnek budapesten multinál.
Itt milyen korosztályról beszélünk ha szabad kérdezni, illetve te hány éves vagy? Most töltöttem be a 26-t és br1m felett még nem ismertem meg kollégát mérnöki vonalon leszámítva a területvezetőket.Saját ajánlataim sem mentek eddig br 750 fölé.
Hány éves tapasztalatra adnak projekt managernak 1m +-t? Amcsi cég vagy német?
U.i.: Természetesen mi is hitel nélkül szeretünk élni és rajta is vagyunk a kipörgetésén, de ezt egy ilyen blogon nem hiszem, hogy ki kell emelnem 🙂 (idén is 2x törlesztettem elő x összeggel)
“Az eddigiek közül számomra az a legtutibb aki félretesz havi 400-430 ezret, de azért van hitele is biztos ami biztos….. ”
Ez szerintem nem elképzelhetetlen. Illetve mi a baj a hitellel? Az csak bukó lehet? Mindenképpen rossz? Mert mi van akkor, ha valaki tegyük fel, felvesz 11M hitelt 10 évre befixálva, amit úgy törleszt, hogy 1/3-ot a banknak, 2/3-ot meg 6 LTP-re, és 4 év után kiszáll befizetett saját 10,5 millióval. Inflációval és jelenértékkel nem is számoltam. Úgy, hogy ezt a pénzt esetleg egy olyan budapesti ingatlanba tette, látva a trendeket, aminek az utóbbi 4 évben egy “kicsit” emelkedett az értéke. Esetleg még el is tud mellette raki havi 200-500. Ebben mi a nem “tuti”? Igen, kell hozzá egy jó fizu. Meg más is. Valóban. De nem lehetetlen történet. 🙂
ez most komoly?
Sok diploma nem mérnöki és nem br500 a kezdőbér.
Viszont 20 év munka után elégé más az életminősége a diplomások zömének. És sehol sincs már az egyetem 3-6 évnyi fáradtsága az emlékekben.
A család az, ami kérdés lehet, ill. az idegi kimerültség miatt a diplomás nőknél nagyobb az esély a szülés utáni depresszióra.
20 év távlatából az is kb. mindegy, hogy 25 évesen vagy 30 évesen házasodnak/jön az első gyerek. Legfeljebb később is válnak.
Az ismeretségi körömben a diplomásoknál van több gyerek, ebbe az is belefér, hogy pl. a tesóm egyáltalán nem akar. Azaz szabálytalanabb családok – mert az elvárásoknak kevésbé dőlnek be.
Összességében nagyon elszomorít, amiket itt írtok. Nagyon fontos, hogy legyen megtakarítás – de a pénz maga nem az élet.
Pesten például kereshetnék bármilyen jól, ha még negyven körül is a vidéki szüleimhez kellene utaznom Karácsonyra, hogy ne magányosan teljen az ünnep.
Számomra sekélyes azoknak a gondolkodása, akik (félretett) pénzben mérik a boldogságot. A boldogsághoz havi 20000 Ft megtakarítás is elég, hiszen pont azt jelenti, marad még, miután mindent megvettem, amire szükségem van.
Köszi szépen a hozzászollást!
A párommal eddig kb 800 ezret tudtunk félre tenni. (minden hónapban más összeg. mikor picitt több mikor picit kevesebb)Tavaly vettünk Lakást meg autót!
Idén és jövőre szeretnénk teljesen felújjitani a lakást, plusz remélem lassan (2021-ben) apa leszek!
A következő 2 évben lehet nem fogunk tudni félre tenni (a felújítás miatt) Utána pedig ha egyedül dolgozom(gyermek születése miatt) remélem hogy 1 fizuból így is meg lesz a 100 ezer félre rakva havonta! Ha anyuka is vissza megy dolgozni szerintünk tartható lesz a kb 4-500 ezer havonta.
Móricka: Nekünk most kb 1 általad említett panel lakás árának picivel a 2 harmadánál több van félre téve! (ezt az utóbbi 2,5 évben hoztuk össze! Nincs diplomám! A német nagyon jól megy. Szálloda szakon végeztem a párom szakács cukrász és ingázunk ausztriába! Igaz most kuli munkát végzünk..folyt köv
Szóval kulimunkát végzünk (párom szobalány, de remélem hamarosan ismét a szakmáiban dogozik majd, feltéve ha nem jön a gyerkőc:) )mert ugye az új munkahelyen legalul kezdi az ember. Nem igazán szeretjük csinálni de amíg mi úgy érezzük hogy jól megfizetnek addig nem panaszkodunk!
Üdv: Jani
Pl. ha valakinek tőzsdén bent figyel egy csinosabb összeg (nem is kell túl nagy összegnek lennie), az értékpapír portfólió egyenleg akár egy napi elmozdulása is gyakran kinullázza/letriplázza/veszteségessé teszi/stb. (mi hogy alakul…) az adott hónapját, ha csak a fizetéséből maradt összeget nézzük. Ha meg belevesszük a megtakarításait, amiben tőzsdei instrumentumok is szerepelnek, melyik napon kell számot vetnie a havi megtakarítás tekintetében? Ingatlanvagyon értéknövekedése/értékcsökkenése képbe jön? Ott még borzalmasabb meghatározni, adott hónapban mennyit keresett/vesztett az ember, mivel egy konkrét adás-vétel során manifesztálódik a konkrét vételár.
Első körben mérnökként 5 év tapasztalattal 1M fizetés megvan (bp). Se nem rossz, se nem jó, manapság ez reális. Kereséskor a cégek többsége rábólint.
Kezdőfizetés 5 éve volt 450 az első munkahelyen. Ma elkérnék 600 felett kezdésnek és megadnák.
Ez a realitás, villamosmérnökként legalábbis.
Cserében lehet home office, válságálló a munka, nincs kötelező túlóra, az egész bejelentett, nem mész tönkre fizikálisan, koszos sem leszel… Szerintem ezért megérte tanulni.
A főleg elméleti, de legalábbis számítógépen űzhető szakmák esetében, az iskola szerepe elég kicsi manapság. Amit ott tanítanak, az amúgyis alapozás és háttér, és aki a végzés utáni mondjuk 3-5 évvel még mindig az ottani 3-5 évből él, az nem csoda, ha nem keres 1M-t.
Az egyetem után heti 40 órában a szakmádon belül a saját részterületeddel foglalkozol 3-5 évig. Ennyi idő alatt nem tanulsz annyit az adott részterületről, hogy az egyetemi általános képzést messze lepipáld?
Az önképzés és a saját projektek már egyetem alatt is iszonyat különbséget adnak, utána 1-2 év és a szakadékban a “melyik egyetem” egy porszem.
Meg kit érdekel, hogy valaki a 4324. vagy a 6654. egyetemre jár? Amikor a #1, #2…#10 egyetemek legjobb kurzusai ingyen/olcsón elérhetőek az interneten?
Amúgy a legjobb mérnök, akkor is az, amelyik magától tanul folyamatosan, ott meg mindegy, hogy bme vagy bármi más, mert 1: van ezeknél jobb anyag a neten, 2: az önképzés+tapasztalat-hoz képest az egyetem kb semmivé zsugorodik.
szerintem keverednek a fejedben bizonyos fogalmak.
az adott idoszaki megtakaritasod az, amit abban az idoszakban elert teljesitmenyedbol (munkaber, osztalek, stb) felreraksz – ez pedig noveli a vagyonod.
a vagyonelemeid ertekvaltozasa nem szamit megtakaritasnak, foleg akkor ha ezeket nem is realizalod. a realizalt hozambol pedig csak az szamit megtakaritasnak, amit felreraksz/ujrabefektetsz.
*a tevedes jogat fenntartom
Abban igazad van, hogy a tapasztalat többet számít, mint az iskola… csak nem mindegy, hol indul a pályafutásod. BME-s diplomával sok jobb cégnél lehet kezdeni, míg pl. egy nyíregyházival nem hiszem. Hallgatói versenyeken is látszik, hogy mely műszaki egyetemek a legjobbak.