Mintha ezer éve lett volna
Valamit néztem tegnap a Google Streetview-n és döbbenetes volt látni, hogy a 2012-ben felvett képeken talán minden tizedik házra ki volt függesztve az eladó tábla. (Ideje lenne már frissíteni, kedves Google, de ez egy másik történet.)
Belegondoltam, hogy tényleg, 2010 és 2015 között a mi utcánkban is a házak harmada, ha éppen nem több eladó volt évekig, s a legtöbbön tábla sem volt kint, hogy eladó, csak tudtuk, hogy árulják. (Pedig Budaörsről beszélünk, az akkor is felkapott hely volt.)
A szomszéd házat öt évig árulták, mire el tudták adni a tervezett ár alig több, mint feléért. Nem csak az elképzelt árért nem volt vevő, hanem nagyjából semmilyen árért sem. Amelyik ház pedig valamiért kicsit is rossz volt (elhelyezkedés, keskeny telek, túl meredek feljáró, garázs hiánya, stb.), azt meg se nagyon nézték, mert minek, volt rengeteg másik eladó.
Mekkorát fordult a világ néhány év alatt. Ha most már nem is, de másfél-két éve még egymás kezéből tépték ki a vevők a kilincset, hogy ki vehet meg egy negyvenötéves panelt 35 millióért.
De érdemes megemlékezni arról, mit volt itt öt éve, hány évig kellett árulni egy-egy ingatlant, mire vevő lett rá. Furcsa volt így újra látni az akkori utcaképet a rengeteg eladó táblával.
Erősen lokációfüggő. A Dunántúlon, megyeszékhelyek környékén egyáltalán nem.
Kiszámoló: szintén “ezer éve” írtad, hogy miért nem fognak nőni az ingatlanárak (pl. a bankok majd rázúdítják a piacra a nem fizető devizahitelesek házait, stb.). Félre ne értsd, nem arra akarok fókuszálni, hogy tévedtél (tévedni ember dolog, de isteni érzés :-), hanem egyre inkább úgy látom, hogy bármilyen jövőképet alá lehet támasztani logikus és hihető érvekkel.
Az ingatlanpiacrol az a velemenyem, hogy nagyon asszimetrikus. A tozsden elkepzelhetetlen, hogy az eladok “kitartsak az arat” (ez a shortolas, ha a piac mar lejjebb jar, mas kolcsonveszi es eladja helyetted, nem tudod kitartani), vagy hogy egy bizonyos papirbol evekig egyetlen elado darab se legyen. Emelett aranyaiban alig epulnek uj lakasok, ami van, azt se tartjak karban, a mesterek elmennek kulfoldre vagy epitik a stadiont. A gagyi mukincskent ertekelodik fel.
Raadasul egy jo lakas megszerzesehez tudas es tapasztalat kell, az ingatlanos csak ellenfel. Akinek nincs lakasa, sokkal nehezebb megvennie az elsot, mint egy mar tulajdonosnak a masodikat, akinek mar van hat, annak meg meg sokkal konnyebb megvenni a hetediket.
Ez igy hatalmas win-nek hangzik, de a jelenlegi ingatlanarak mellett meg igy sem tunik jo deal-nek lakast venni, gyakorlatilag sehol. Es nem is latom, hogy a jovoben mikor, vagy miert mozdulnanak lentebb az ingatlanarak.
Mit gondoltok, merre fele fog mozdulni az ingatlanpiac? Van realitasa, hogy csokkenjenek a kovetkezo 5 evben, es lehessen ujra ertelmesebb aron lakast venni?
De hát ugye akkor kevésbé függnének az emberek a rezsim kegyeitől. Ez pedig veszélyes!
Van a csatornán még 2 viszonylag friss videó, amik szintén jók ebben a témában.
Ti nem látjátok rizikófaktornak azt, hogy 2022-től (egy esetleges váltás után) jelentős ingatlanadót kapnak a nyakukba? Azt el tudom képzelni (és merem remélni), hogy az első, életvitelszerűen lakott ingatlan mentesül, de a többi 3-4%-os kulcsot is viselhet. Egy pillanatra elgondolkodtam azon, hogy a három gyerek miatt (előrehozva jó 10 évvel az ő szükségleteiket) beszállunk egy kis lakásba, de ez a lehetőség engem nagyon visszatart. Hosszútávú bérbeadással jó ha 3-4% hozamot el lehet érni, és ez nullázódhat.
nekem is tetszett, tök normálisan magyarázza el a dolgokat.
Esetleg meg lehetne kérni egy vendégcikkre, neki is önreklám lenne valahol 🙂
A legjobb eset, ha valaki örököl jó helyen lévő házat és épít/felújít. Mert ott legalább tudja, mire lehet számítani és megvan egy alaphangulat. Ennél egy fokkal nehezebb, de még mindig jó, ha telket örököl jó helyen.
Jelenleg jó helyen telken venni is nehéz.
Én pl. úgy jártam, h mikor kinéztem a házunkat, akkor ez egy nem annyira terhelt hely volt. Aha, közben a városközpont közlekedésén jelentősen változtattak és mire beköltöztünk már nem olyan nyugis a sok egérutas autós miatt. Cserében legalább a tömegközlekedés ok és amint jó idő van, leteszem a kocsit, biciklivel a gyerekek sulijai 10 perc.
25 éve havi 15e volt a bérleti díj. Most helyfüggően 100-130e. Nem azok jártak jobban, akik 25 évig bérleti díjat fizettek, hanem, akik 25 éve megvették 1,5 milláért a lakást. (Akkor pl. volt 200e első lakáshoz vissza nem térítendő támogatás is…)
Komolyra fordítva a szót, arra lennék kíváncsi hogy ezek akik kitartják az ingatlant ezek benne laknak vagy ki van adva nekik ? Mert nem mindegy ! Ha ki van adva akkor dolgozik neki az ingatlan, így érthető ha csak nagyon drágán válik meg tőle. Tehát valójában nem is annyira akarja eladni. Ha benne lakik akkor szerintem csak álmodozik arról hogy eladja és meggazdagszik 🙂 Ez olyan mint amikor a parasztember vesz egy autót, osztán megtetszik a szomszédnak és ajánl érte többet mint amennyiért a parasztembör vette. Az eladja hogy milyen jó üzletet csinál. Csak osztán kiderül hogy már nem tud venni annyiért sem olyat mint amennyit kapott érte, mert közben fel mentek az árak 🙂
Pedig a kormány pont a több generációs lakásokat/házakat preferálja mint régen!
Csak nem jöttek rá mint ezen ingatlanok tulajdonosai sem hogy a világ óriásit változott.
Az alapból kihagyják a vasat, kókány megoldások mindenhol, de a birka magyar viszi ezeket a roncs épületeket, mert el kell cseszni a CSOK-ot. Ezeknek a droidoknak az megvan, hogy jó eséllyel 20 évig kell szopniuk, mire visszafizetik a hitelt, közben nem lehetnek betegek és nem is jöhet tragédia? Mellette a kókányolt házakban már 10 év múlva hatalmas gondok lesznek, akkor ott állnak majd egy fele annyit sem érő ingatlannal, továbbra is egy fillér nélkül, és rájuk dől az épület.
És ebben nem a politika által elcseszett lakáspolitika a hibás, hanem az emberek kapzsisága.
A mi házunkat egy kertvárosi részen szerintem 45+ millióért a qtya nem venné meg itt, az ingatlan.com-on leszűrve méret és egyéb paraméterek alapján 75 milliós árak jelentek meg Diósdra szűrve csak épp napelem, normális szigetelés és nyílászárók, melléképület, valamint normális kert nélkül.
Egy kicsit irigyellek titeket, hogy ilyen házakat akárcsak még nézegettek is.
1.: Még én sem találkoztam olyan ingatlanossal, amelyik bármit hozzátett volna az eladáshoz, csak a markát tartotta (volna a 800.000-1mFt-os jutalékért. Ezek a huncutok azért nem adják meg a pontos címet, mert hát akkor én közvetlenül fel tudnám keresni az eladót, őt megkerülve. Pedig szintén csak gmaps-en akarnám megnézni, merre néznek az ablakok, milyen közel van a főút (zaja), stb. Persze telefonban elmondják, hogy csendes az ingatlan, még ha nem is az. De mégis mire számít, hogy ha már kimentem megnézni a zajos lakást, akkor megveszem “ha már úgyis ott vagyok”? Csak hogy ne üres kézzel menjek el???
Rendszer szinten próbálnak összejátszani arra, hogy ha a balek már megnézett (a helyszínre odautazva) sok-sok lakást, akkor egy idő után megunja, és bármit megvesz bármennyiért. De ennyire hülyének nézik a vevőket??? (Igen.)
A másik az Üllői út, csendes környék. Mondom, hogy befelé néz az ablak? Nem, az Üllői útra. Akkor mitől csendes környék? Mert kevés a roma.
Sokan leírták, hogy az eladó ingatlanok egy jelentős része “rossz”. Ezeket nem lehet eladni, ezért örökre a piacon maradnak. Az új hirdetésekben vannak csak és kizárólag “jó” ingatlanok. De ha “fent” van a piac, akkor ezeket gyakorlatilag azonnal el lehet adni.
Szomszéd telket utóbbi években kétszer adták el, pár éve 17M-ért, amire 10 évet várt az első eladó. A második tulaj nemrégen adta el 35M-ért (hirdetési ár), pár hónap alatt. Sajnos egyik sem épített rá semmit eddig. Érden kezdenek elfogyni a telkek. Ami üresen áll, annak oka van.
xavv: Itt a környékemen 20-25 millát ér egy panel, állapottól függően – szerintem. Az elmúlt években hetente 2-3 új hirdetés került fel és úgy tünt el is keltek az ingatlanok pár héten belül.
Most hirdetnek 3-4-et 1 éve. 26-28 milláért.. a kutyának se kell..
Nekem eléggé úgy tűnik, hogy csúcson vannak a lakásárak, kb. befektetésnek se éri meg 25milláért, mert kb. 100-120-ért lehet kiadni. És akkor most jött a korona is, ami betett az albérletpiacnak..
És én most nem azt jövendelem, hogy innen megindulnak a lakásárak a lejtőn, mert ott a babaváró meg a csok, de nem lepődnék meg ha 5 év múlva is 20-25 millát érne itt egy panel mint most..
Másik esetben az ingatlanos hajtotta volna csak a vásárlást; biztos vevők voltunk, de a kivitelezőnek voltak érdekes ötletei (feketén adjuk oda a vételár egy részét). A csúcs, hogy végül a kivitelező lépett vissza, mert túl kekec vagyok (2 évvel később adta el, az egyik következő házát is ennyi ideje árulja).
A házunkat meg annak köszönhetem, hogy a kivitelezője épp berágott az ingatlanosokra fél év próbálkozás után és inkább maga hirdette.
Nem látom a kiutat. Mi Csepelen szeretnénk venni, de itt megnehezíti a helyzetet, hogy ikerházakat nem engednek építeni bizonyos telekméret alatt.
A 18. és 17. kerületeket nézegetjük még, mert ott elég sok új építésű ikerház épül,de 65-80 között mozognak.
Pl. 18. kerület almáskert, ahol gyönyörű új házak vannak, 80 milla egy ikerház, pedig még földes út van csak és nincs is csatornázva.
Ma véletlenül Kecskeméti ingatlanokat kezdtem el nézegetni és nagyon meglepődtem, hogy nagyobb házak vagy ikerházakat több 10 millával olcsóbban adnak,mint Pesten. Gyönyörű házakat lehet venni újonnan vagy szinte újonnan 50-80 között. Pesten meg 80-ért 18. kerületben, ugyanaz 22-ben 100-120.
Vicc.
Off: Valaki mondja már meg hogyan lehetséges, hogy amit felvettünk babavárót a cibnél és egyből MÁP+ba
Őrület mi van covid ellenére az ingatlanpiacon.
Házakat nézek egy ideje, nem sürgős, mert viszonylag nagy és újszerű lakásban lakunk, ami szerencsére tehermentes.
Háznál 75-80 millió a limit, mert max a 10 milliós támogatott hitelnél és 10 milliós babavárón felül (2 gyereket tervezünk, ebből egy már van) többet hitelt nem akarok bevállalni. A multis “manager” fizuba beleferne ennek a többszöröse is, de annyit egy ház se ér, hogy valaha aggódjak a törlesztésért.
És nincsen értelmes ház. 15-25 éves ránézésre jó állapotú ház vagy normális ikerház 79 millióért 1-2 hónap alatt elkel. Döbbenet. Archív hirdetésben megtaláltam egy házat, 2014-ben 40,5 milliós irányára volt. Gyakorlatilag 6 év alatt duplázott. Döbbenet…
Kínomban megnéztem a telkeket is (600-1000nm között. Semmi. Nulla. Ami elfogadható, az 30 millió és felette.
Diósd a kompromisszum. Olcsóbb, mint Budaörs, de jobb, mint Érd. Itt is bányásztak mészkövet, de azt a területet pont a veszély miatt nem engedik beépíteni. (Egyébként Törökbálint Anna hegy is ugyanebben a cipőben jár, de oda sem lehet építkezni. Budatéténybe lehet.)
Nekünk erre a család, itt a gyerekek iskolája és a többi, ezért nem pálya a 18. kerület. Az én munkámmal egyébként lakhatnánk Gyöngyösön is vagy egy mátrai faluban. Majd ha a gyerekek leérettségiztek…
Volt olyan, hogy C30-as beton rendeléskor mintát akartunk venni a helyszínen, és visszament a mixer a telephelyre, mert véletlenül rosszat küldtek. Ühüm…
Komplett sorházak esetèn az alap 60 centi, C15-ös beton. Vasalás mutatóban.
Gépészet ugyan ez. Leggagyibb gázkazán, 2-3 évet elmegy, aztán már mindegy. Török, átcimkézett hőszivattyú mint prémium rendszer reklámozva. Villanyszerelesben 400 Ft-os kismegszakító, ehhez török fi relé. Kb életveszély.
Van kivétel, de ritka és meg kell találni.
A telek/eladó ingatlan árak is röhejesek.Hónapok óta nézek én is nagyobb felújítandó lakást/házat saját részre(BP vagy Balatonfured)de az eladok által kívánt összegek annyira elszálltak(700-900eft/m2?! és nem top kerületekben),hogy úgy döntöttem,inkább veszek egy telket és epitek magamnak,olcsobban jovok ki.Persze a telek árak is az egekben,amit több ingatlanos azzal magyarázott nekem,hogy a jó lokációt úgyis lesz,aki megveszi magasabb áron is.
Egy családos ismerősöm lecserélte a 8.kerületi albérletét a XVIII-ra, mert ott kapott munkát.
Ha csak 40.000.-Ft-ot számolsz arra, hogy nem kell naponta ingáznia a 8.kerületből, az évi félmillió Ft. Ehhez számold hozzá a napi plusz két órát (!!) amit a kislányával tölthet.
Persze nem azt mondom, hogy az albérlet jobb, mint a saját lakás.
A legjobb, ha saját lakásod van és mobilis maradsz.
Az emberek többsége olyan kerületben vesz lakást, amilyen helyen felnőtt vagy amit ismer.
De dolgozni elmegy másik helyre akár pár tízezer Ft pluszért is.
Pont ezért. Az egész környék (nem csak Budakeszi) ott akar bejutni Budapestre és erre van egy kétszer egysávos út, ami mindig be van dugulva. Még buszsáv sincs, ha tömegközlekednél inkább.
B verzió Budaörs felé hatalmasat kerülni, de az is egy halálút, keskeny, rossz minőségű és zsúfolt.
Hol nincs csatornázva? 🙂
Itt lakom az almáskerttől 3 utcára, gyakorlatilag itt mászkáltak fel s alá a teherkocsik az utcánkban akkor is, amikor azt a részt csatornázták.
Imre egy csendes, nyugodt (szegényesebb) hely volt – Lőrinc a puccosabb – sajnos most ide is jött sok tapló – tisztelet a kivételnek – és ez meg is látszik rendesen a településen.
Kocsik (sok SUV) szétdobálva az utcákban, új házak olyan telekbeépítéssel, ami eccerűen hihetetlen, és elképesztő, nem is értem, hogy kik vesznek ilyen házakat, illetve hogy kaptak engedélyt (fekete/sötétkék-fehér kombó, sok kockával)
Az almáskerti részbe mentek akiknek több pénzük van, ott azért szépen megcsinálták jó pár házat, probléma, hogy az utat meg ami kell még, majd az ott lakóknak kell összedobni.
Széky Endre utca, Schaub Mihály utca ezek mind földes utcák. Ezeket csatornázták már?
Ha igen, akkor bocsi, de minket azért az is zavar, hogy bár baromi gyönyörű kecók vannak itt és szívesen laknánk ezen a részen, de ha nincs (ezek szerint van) csatorna, akkor szippantózni manapság már nem túl kényelmes és nem beszélve hogy mi lehet ott ilyenkor, amikor sok eső esik vagy hó,stb.
Meg kíváncsi lennék, hogy kb. egy-egy ilyen utcában mennyit kell várni hogy aszfaltozva legyen?2-3 évet ki lehet bírni, de 5+ évet nem szívesen várnék.
Csodás és drága házak, többnyire keskeny utcák, viszonylag sűrű buszjáratok.
Csak épp a a busz is abban a dugóban áll, amiben a kocsik. Jóóó nagy dugóban, merthogy a bevezető út egyben egy olyan közút, amin távolabbi városokból/településekből is jönnek.
Amikor mentünk nézelődni, nem volt dugó, de a fiam mondta, h anya, ide én tuti nem akarok költözni…
Számomra érthetetlen még, hogy megyeszékhelyen, nem is kertségből átminősített városrészben, hanem régóta szerves részben – nincs járda. Max. az egyik oldalt, de sokszor ott sem. Az út tulajdonképpen 1 sávos, csak mellé is lehet menni. És arrafelé kb. minden házban van min. 1 kocsi, amivel minden reggel indulnak…
A MAP+-os számítási hiba szerintem a ti készülékekben lesz.
Először is “valami 130 ezer Ft plusz”, ezt jó lenne pontosítani. Továbbá: hol vettetek? Államkincstártol vagy banktól? Kincstár ingyenes, bank díjat számol fel. A MAP+ az első évben félevente kamatozik, 0-6 hónapig évi 3,5%, 7-12 hónapig évi 4%. Nem lehet, hogy a vasarlastol még csak fél év telt el?
Nagyon-nagyon meglepődnék, ha a MAP+ nem számolna helyesen.
A házban van vagy 15 lakás. Egy sincs eladva azóta sem. Én most akkor nem ugyanabban a filmben vagyok?
Amit érzek, hogy 2020 nyara óta szerintem befagyott az ingatlan (bérleti és adásvételi) piac.
Ezen kívül egyértelmű véleményem, hogy 10+ éves svájci ittléttel totál túrárazottak a magyar lakások lőrés-FEHÉR MŰANYAG ablakokkal… Ez a herótom. Itt mindegyik valamirevaló lakásnak egy oldala üvegből van… (kis túlzással) Ilyen projekt miért nincs Mo-on? Ja, hogy akkor még drágábbak lennének a lakások? Na de gyekek: akkor már a svájci árazásnál vagyunk (vagy inkább afölött). Na, akkor ezek alapján döntse el mindenki, hogy mennyire érdemes Mo-on lakásba invesztálni ilyen árszinteken. És akkor a kettő közötti minőségi különbségről nem beszéltünk. Köszönöm a figyelmet.
Na erre mondom, hogy gyakorlatilag már mindegy, hogy Budakeszi vagy Gyömrő vagy Monor, az agglomeráció már elesett. Nem alternatíva 50 de inkább 70+ millióért házat venni BP mellett, hogy aztán a dugóban üljél reggel meg este órákon keresztül. Szerintem azok a “mini agglomerációk” működnek, amiket az Ipolytölgyes peldáján keresztül érzékeltettem. Ilyen számtalan van az országban. Kisvárosok vonzáskörzete. A házad is ötöd annyiból megvan mint Gyömrőn vagy Érden, és az idődet sem a dugóban töltöd vagy a tömött metrón. Igaz, autó nélkül bukik a sztori, egy autó árát hozzá kell adnod a házad árához, de még akkor is jobban jársz mint aki a tömegnyomort választja 5x annyiért.
Ha új építésben gondolkodtok, és építőipar a szakmátok, értem ezalatt hogy nem vágnak át ötpercenként az iparosok, akkor 350.000-400.000 + Áfa körül hoztok ki egy négyzetmétert. Kertes övezetben, 2-4 lakásban gondolkodva, tehát nem mélygarázzsal a VII kerületben. Ehhez kell adni a telekárat, és az excel kidobja, hogy megéri. Hogy miért nem épül több lakás? Lásd az első bekezdést.
Ha az állam továbbra is megcsinálja a lakásépítés konkurenciáját a hülye presztízsberuházásokkal, akkor ez alig fog változni.