Zárd le a múlt évet és tervezd meg a következőt

2014-01-03
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ha nem szembesítjük magunkat az elkövetett hibákkal, az elszalasztott lehetőségekkel és a rossz döntések következményeivel, akkor arra kárhoztatjuk magunkat, hogy újra elkövessük azokat.

Ha nem örülünk az elért eredményeknek, nem vagyunk hálásak az átvett áldásoknak, nem szembesülünk azzal, hogy milyen sokat teljesítettünk az elmúlt évben, megfosztjuk magunkat az örömtől és a siker érzésétől.

Ha nem tervezzük meg a következő évet, akkor megint csak ad hoc jelleggel fogjuk megélni a napjainkat, ami a sikertelenség és az elszalasztott lehetőségek legbiztosabb receptje. "Aki maga sem tudja, merre akar hajózni, annak egyetlen szél sem lesz soha kedvező." (Seneca)

Ezért az év eleje remek alkalom, hogy átnézzük a tavalyi évünket és előre megtervezzük az előttünk állót.

Ehhez találtam egy remek kis munkafüzetet, ami sokat segíthet ebben. Ha szeretnéd kiegészíteni, átírni, bővíteni, azt is nyugodtan megteheted.

Itt tudjátok kinyomtatni a füzetet.

Hozzászólások:

29 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Vélemény? Van 🙂 Miklós, ez nekem tetszik. Nagyon jó ötlet volt, szerintem elszórakozom vele egyik este. Épp a napokban álltam neki összegezni az elmúlt évünket, persze, csak sebtiben, fejben, aztán rá is jöttem rögtön, hogy nem lesz ez elég, túl sok minden történt.

Egyébként most olvastam, hogy az egyén boldogsága 50%-ban genetikusan meghatározott és otthonról hozott, 10%-a a körülmények által determinált (magánélet, anyagi helyzet, munkakörülmények stb.) és 40% a saját hozzáállásunkon múlik. Ami rengeteg. Ok, ez nem szigorúan pénzügyi dolog, de elég sok mindennek az alapja, pl. ennek a füzetnek is.

osztom a fenti véleményt. Az első kommentet is:-)

Mostanában nagyon rámennek az emberek az ilyen öntréningezős gyakorlatokra.
Valahogy a munkahelyre kéne átültetni az ilyen gyakorlatokat. Pl. a Google-nél rájöttek arra, hogy ha az ember 26 percet alszik, sokkal nagyobb teljesítményre képes, létre is hozták az alvószobákat 😀
A tv-ben csíptem el egy műsort, ott azt mondták, hogy a sikernek igen furcsa kulcsmozdulatai vannak.
A legtöbb sikeres ember megbukott pályája elején, akár többször is. A bukás jót tesz. Nem szabad semmit sem elkapkodni, tehát ha nem csinálsz semmit, sikeres leszel, csak ki kell várni a megfelelő pillanatot. Ki a sikeresebb, aki egész nap robotol, vagy aki nem? Persze hogy az, aki nem robotol, hanem helyette saját magával - önképzés - foglalkozik.

A japánok persze megint meghülyültek, most az a divat náluk, hogy pelenkát hordanak, hogy ne wc-zéssel teljen el az értékse munkaidő...

"
Ok, ez nem szigorúan pénzügyi dolog, de elég sok mindennek az alapja
"

Igazából de. Mert amilyen a hozzáállásod az nagyjából determinálja azt is, hogy milyen munkát milyen szinten tudsz elvégezni -> mennyi pénzt keresel.

@tgwh
"Pl. a Google-nél rájöttek arra, hogy ha az ember 26 percet alszik, sokkal nagyobb teljesítményre képes, létre is hozták az alvószobákat :D"

Én meg jól ismerem magamat, és nagyon jól tudom, hogy csak 26 percre nappal eleve nem tudok elaludni, ha sikerül, akkor meg utána jóval fáradtabb leszek, mint előtte. Ezért mikor először meghallottam ezt, egyből arra gondoltam, hogy megint egy "általános igazságot" akarnak ráhúzni az emberekre, holott ennél sokkal többfélék vagyunk.

Ez az összegzés/tervezés nagyon jó ötlet. És egy kis pszichológia: a kimondott, megfogalmazott gondolatoknak teremtő erejük van. Az "agykontrollos" módszerek is úgy működnek, hogy vizualizáljuk a gondolatokat, célokat kell megfogalmazni, pozitív üzeneteket alkotni. És működik!

Én váltott műszakban vagyok. 10 perc alvás a szünetben életmentő tud lenni.

Na, milyen jó, hogy magyarul is terjednek már az ilyesmik (és tényleg elég általánosak a megfogalmazások ahhoz, hogy mindenki életéhez illeszteni lehessen).

Csak hogy kötözködhessek, néhány ilyen év után meg el kell tudni engedni az ilyen füzetet, és rájönni, hogy
- nem kell mindig pont egyforma időtartamokra tervezni (csak 1 érv: egy év soknak tűnik, mégis van, ami nem fejezhető be a végéig),
- kötetlenül is lehet önreflektív naplót írni, sőt, ha már megszoktad, akkor úgy a legjobb.
🙂

Én csak képzeletben töltöttem ki a papírt, mondván úgyis elveszne más papírok közt, de így is meglepő következtetésekre jutottam, köszi érte 🙂
A megnyugtató az volt, hogy a következtetések és gondolatok többsége havi rendszerességgel vissza-visszaköszön, komolyabb döntést (akár befektetés akár bármi más) pedig ennél hirtelenebb módon ugyebár nem hozunk.

Késve bár de BUÉK, és csatlakozom a blog hasznosságát emlegetők népes nyájához 🙂

Kiszámoló, te még egyszer híres leszel. Pár év és a tv-ben fogsz szerepelni, az tuti. Nagyon jók az írásaid, és bár ez egy pénzügyi oldal, szinte mindig szélesebb megközelítésből is tárgyalod a különböző témákat, mint pl ebben a munkafüzetben: megbocsátás, külső elvárások elengedése stb...
Gratula az oldalhoz!

Hékás, elloptad a témát, én is olvasok Tanárblogot és mi is ki akartuk írni a Bezzegre....

Kicsit off, bocsi
Az offtopichoz miért nem lehet hozzászólni? Úgy elmeséltem volna, hogy biztosan mind csórók, mert én már jártam úgy, hogy kilopták a lámpámból az elemet annyi idő alatt, amíg beszaladtam a boltba joghurtért... Azóta van nálam egy teljes lámpakészlet meg egy teljes elemkészlet ilyen esetekre. És tényleg varjújelmezben járnak a kivilágítatlan bicikliúton. De ezek szerint valahogy rávettek téged a bringázásra, ha még most is.

Nagyon illetlen dolog fájlokat linkelni.
Inkább 2014.lathatatlanegyetem.hu/

Költségvetés kezelő programokról/telefonos applikációkról nem lesz szó az oldalon? Az is hasznos lenne így év elején szerintem.

@schmidt

Kiszámolós blogbejegyzések, amiknek a hozzászólásaiban sokféle szoftverajánlást találsz:

* kiszamolo.hu/az-elso-ora-az-akademian/ (2012. április)

* kiszamolo.hu/tartsd-kezben-a-penzugyeidet/ (2013. január)

Nem kiszámolós blogbejegyzés, aminek szintén:

szegenygazdagok.blog.hu/2008/10/15/penzugyeink_nyomon_kovetese (ez sokkal régebbi, 2008. őszi)

Koszi ezt a pdf-et, nagyon jo! (Munkatarsaimmal is megosztanam... Csak lusta vagyok leforditani nekik! :S Pedig jo lenne, ha nem lennek az!)
Jovo hetvegen ki is toltom. Remelem talalok sokmindent, aminek orulhetek!

schmidt
A minap volt szo az YNAB-rol.
Ezen a vonalon elindulva kerestem ra a Google-on a "Personal Finance App" kifejezesre. Sokmindent dob, ott kezdek majd keresgelni, ha lesz egy kis idom.

Tetszik ez a Seneca idezet.
Bevallom, azon gondolkodom, meg tudom-e forditani oly modon, hogy barmilyen szel jo legyen. Marmint... talan megprobalok az iden arra menni, amerre a szel fuj, had vigyen, es orulok, hogy vilagot latok... nem jo otlet?

@Tomi: van angolul is: 2014-english.lathatatlanegyetem.hu/files/2014_year_planning_workbook.pdf

OFF
Szia Kiszámoló! Írtam egy hsz-t a bitcoinhoz, (//kiszamolo.hu/mi-a-velemenyem-a-bitcoinrol/) nem került ki és a moderációra várakozásból is eltűnt.
Nem releváns? Vagy technikai hiba?

@Kiszamolo
Bocs, csak eltűnt a moderációra várakozásból, ezért gondoltam... 8)

Én általában a Parlament TV-t nézem, ott szokott a Miklós sűrűn előfordulni 🙂

@cabala
Néhány héttel ezelőtt szerepelt a Gazdálkodj okosan!-ban (TV2) is.
Általában nézem, de azt az adást meg is tartottam, elég jó összefoglaló volt a pénzügyekkel, és a magyar pénzügyi hozzáállással kapcsolatban. Persze aránylag kevés új információval annak aki olvassa a blogot, vagy volt az akadémián.:) De később még jó lehet.

A cikkben szereplő link már nem jó. Ez működik: yearcompass.com/

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram