Így fosztják ki a bankszámládat

2012-04-20
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Egyre nagyobb számban esnek emberek áldozatul bankkártyás-bankszámlás csalásoknak, ezért szeretnék néhány ismert trükköt bemutatni, hogy ti elkerülhessétek ezeket a csapdákat.

Szeretném kiemelni, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, ha csak a csalások felét szeretném bemutatni, az is egy könyvet ölelne fel. Két bejegyzésbe vettem a mondanivalómat, mert még így is túl hosszú lett.

Íme az első rész, ami az online csalásokkal foglalkozik:

E-mailben érkező csalások

Gyakoriak a bankok nevében kiküldött hamisított e-mailek, ahol valamilyen problémára, lejáró jelszóra, vagy bármi egyébre hivatkozva kérik, hogy keresd fel a bank oldalát és lépj be. Ehhez mindjárt egy linket is mellékelnek, amire kattintva megnyílik a banki oldalhoz megtévesztésig hasonló oldal, ahol gyanútlanul megadjuk az adatainkat és a jelszavainkat is.

Ki is próbálhatjuk, hogyan működnek ezek a linkek. Ha erre a linkre kattintasz: kiszamolo.hu akkor az origo címlapja fog bejönni, mert nem oda mutat a mögöttes link, mint a neve sejteti. Ha akarnám, az is megoldható lenne, hogy egy futó pillantás erejéig a címsor mezőben is az eredeti címhez hasonló cím fogadjon (na persze nem az origonál... 🙂 ). E-mail címet hamisítani meg már a hétéves gyerekek is tudnak.

Megoldás: Soha nem kattintunk e-mailben érkező linkre, hanem kézzel nyitjuk meg a bankunk oldalát. Ha a banktól egy rendhagyó e-mailt kapunk, először hívjuk fel a bankot, hogy valóban ők írtak-e. A bankok soha nem kérnek téged e-mailben semmi olyanra, amihez bármilyen jelszavad megadására van szükség.

Update: egy nap sem telt el és éppen az OTP ügyfeleit bombázzák ilyen levelekkel. Részletek itt.

Rosszindulatú programok:

Rengeteg trójainak hívott kártékony program kering az interneten, amelyek egyre nagyobb számban a jelszavainkra és a bankszámláinkra utaznak. A keylogger programok minden billentyűleütést naplóznak és elküldenek a készítőjének, aki egy ilyen jelentést fog kapni:

Használt program: internet explorer kitöltve: www.xxxbank.hu ablak: felhasználónév kitöltve: Jozsika77 ablak: jelszó kitöltve: Marika99

Ugyanígy ellopja a paypal bejelentkezésedet, a postafiókod jelszavát, az internetes vásárláskor a megadott kártyaadataidat, mindent.

Megoldás: kizárólag megbízható gépről jelentkezünk be az internetbankba és nagyjából bárhová máshová is. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a saját gépünk biztonságos-e, kérjünk meg egy hozzáértőt, hogy tegye rendbe a gépünket és lássa el a szükséges védelemmel.

Nyitott internetkapcsolat:

Kényelmes dolog a nem lezárt wifit használni, de tudjunk róla, hogy bárki látja, amit forgalmazunk. Tele a net olyan programokkal, amivel nyitott wifi kapcsolaton keresztül a másik forgalmát ellophatjuk. Ezért éttermekben, kocsmákban még a facebook oldalunkra sem lépünk be, nemhogy az internetbankba. Otthon pedig lezárjuk a wifit, de nem WPA meg WEP-pel, amit pár perc alatt feltörnek (a kínai wifi-s termékhez alapból mellékelik a cd-t, amivel fel lehet törni a szomszéd titkosítását, én is ilyet kaptam, amikor Kínából rendeltem.), hanem a biztonságosabb WPA2-öt használjuk. Ha nem értünk hozzá, szintén kérjünk segítséget.

Hogy mennyire egyszerű rácsatlakozni a gépedre egy McDonald's-ben, olvasd el itt.

Rosszindulatú oldalak:

Egyre nagyobb divat az internetes vásárlás és az ezzel való visszaélés is. Amikor interneten vásárlunk, minden olyan adatot meg kell adnunk, ami elég a bűnözőknek, hogy visszaéljenek a kapott információval. Az adatokat felhasználva másodpercek alatt lemeríthetik a számlánkat.

Megoldás: Először is csak ismert oldalon vásárlunk és ott is csak akkor, ha meggyőződtünk, hogy tényleg a valódi oldalon vagyunk és nem egy utánzaton csak. Ne használjunk internetes vásárlásra olyan bankszámlát, amin sok pénzt tartunk. Váltsunk ki egy alacsony költségű számlát és azon csak annyi pénzt tartsunk, ami elég a vásárlásra. Több bank kínál webkártyát is. Az internetes vásárlásról itt írtam.

Telefonos megkeresés:

Felhívnak a bankból ellenőrzés céljából, hogy mi vásároltunk-e egymillió forintért Miaimiban az elmúlt percben. Erre kiver a hideg veríték, mert persze hogy nem. Hogy bebizonyítsuk, hogy a kártyát nem adtuk ki a kezünkből, kérik, hogy diktáljuk be a kártya számát, lejáratát és a hátulján lévő CVV kódot. Megköszönik, hogy bizonyítottuk, hogy nem lopták el a kártyánkat és ígérik, hogy törlik a tranzakciót.

Nos, éppen ebben a pillanatban lopták el a kártyánkat, ugyanis minden adatot megadtunk, ami ahhoz kell, hogy interneten üresre szívják a kártyánk.

Megoldás: a bank SOHA nem kéri el se a PIN-kódunkat, se a kártyán megtalálható CVV kódot. A bank ha azonosítani akar, az anyánk nevét kérdezi és a levelezési címünket. Ha hasonló hívást kapunk, kérjünk egy telefonszámot, ahol visszahívhatjuk őket. Ha ilyet nem kapunk, azonnal hívjuk a rendőröket, hogy nyomozzák le a telefonszámot, amiről telefonáltak.

A következő rész tartalmából: kártyaklónozás, CVV kód ellopása, buherált ATM automaták és társaik.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram