Lottómilliárdok: áldás vagy átok?

2013-06-25
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ki nem ábrándozott még a milliárdos lottónyereményeket hallva, hogy milyen jó lenne, ha ő nyerné meg a pénzt. Gondolatban elköltötte, vett egy szép házat és egy drága autót, beutazta a világot és a maradékból élt boldogan élete végéig.

A valóság azonban nem ilyen rózsaszín. Rengeteg kutatás és felmérés készült a lottónyertesekről és bizony elég nagy részüknél semmit nem oldott meg a hirtelen jött pénz, sőt sokan átkozzák a napot, amikor megnyerték a főnyereményt.

Az Egyesült Államokban a nyertesek egyharmada bankcsődöt jelent a nyeremény utáni öt éven belül. Egy másik, kanadai felmérés szerint a hirtelen nagy összeghez jutó személyek 70%-a hét éven belül elveszíti az így szerzett vagyont.

Első pillanatra ez elég hihetetlennek tűnik, pedig így van. Nézzük meg, milyen okok állnak a háttérben.

- Az átlagos lottózó alacsony iskolai végzettségű, általában rosszul fizetett munkás, aki egész életében keményen dolgozott, mégsem vitte semmire. (Orvosok és ügyvédek maximum sokmilliárdos főnyeremény esetén vesznek egy-egy szelvényt.) Ennek megfelelően általában a legkisebb pénzügyi bölcsességgel sem rendelkezik, viszont ha nyer, elkapja a gépszíj, hogy gyorsan kárpótolja magát mindazért, amiről azt gondolja, hogy eddig kimaradt az életéből. Ezért aztán általában elképesztő iramú költekezésbe kezd a nyeremény átvétele után.

A legtöbben túlbecsülik a nyereményüket, messze a nyeremény határai felett kezdenek el költekezni, azt gondolják magukról, hogy ők most már milliomosok és úgy is akarnak élni, miközben pár százmillió forintot villámgyorsan felemészt a milliomos életmód. (Illetve az, amit annak gondolnak a nyertesek.) A költekezés közben elfelejtik azt, hogy ez az összeg nem pótlódik soha. Egy ötszázmilliós házat és egy 30 milliós autót (vagy mindjárt többet) nem elég megvenni, azt fenn is kell tudni tartani éveken-évtizedeken át.

- A pénz, szemben az általános vélekedéssel egyáltalán nem megoldja a problémákat, hanem gyakran súlyosbítja azokat. Ugyanis a legtöbb probléma az ember életében nem anyagi természetű. A nyeremény miatt érzett kezdeti eufória után aki előtte depressziós volt, utána is az lesz, aki előtte életvidám volt, utána is az marad. A házasságban lévő gondokat is előhozza és felnagyítja a hirtelen jött nyeremény. Aki szerencsejáték, alkohol, pornó, vagy drogfüggő, az a nyeremény hatására még inkább rabja lesz az eddigi függőségének. Rengeteg lottómilliárdos bukta el a pénzét szerencsejátékokon, vagy került börtönbe drog miatt.

Egyébként a szegénység a legtöbb ember életében nem maga a probléma, hanem csak az eredménye egy életmódnak, mentális és lelki beállítottságnak. Ezért sem segít ezen semmit a pénz.

- Megjelennek a pénzszagra érkező keselyűk és hiénák, először a rokonságból, majd a csalók is megérkeznek hamarosan. A nyertes pedig nem tud nemet mondani nekik, ezért nagyon gyorsan elolvad a nyeremény nagy része.

- A nyertes vállalkozásba kezd, megvalósítja régi álmát és boltot nyit vagy éttermet. Mindössze annyi a probléma, hogy attól még, hogy tőkéd lett egy vállalkozáshoz, továbbra sem értesz hozzá semmit. Nem tudod, hol kellene beszerezni az árut, hirdetni a tevékenységedet, hogyan kell embereket felvenni és alkalmazni őket és a többi és a többi. Éppen ezért a legtöbb ilyen vállalkozás gyászos kudarcba fullad, de addig is újabb milliókat-tízmilliókat rabol el a nyereményből.

Egy lottónyertes életét itt olvashatod el angolul. Van benne minden, luxus életmód, válás, teljes anyagi csőd. Mondhatni a teljesen tipikus nyertes sors.

Mit kell tenned, ha nyertél és nem szeretnéd gyarapítani a tönkrement lottómilliomosok széles táborát?

- Higgadj le és 4-5 hónapig ne csinálj semmit. A legtöbb rossz döntést a nyertesek az első pár hónapban hozzák. Fűnek-fának adakoznak és ész nélkül költekeznek. Ezért ne hozz semmi nagy horderejű döntést az első hónapokban. Ne vegyél ingatlant és ne fektesd be a pénzt nem pénzügyi termékekbe, mint például a sógorod autómosója. Ne adj a pénzből senkinek, se ajándékba, se kölcsön.

A legjobb volna, ha az első hónapokban eltitkolnád a nyereményt a rokonok előtt is. Sokat könnyítene az életeden. (Egy jó cikk a rokonokkal való pénzügyi kapcsolatokról a lottónyereményektől függetlenül is itt található)

- Kérj pénzügyi tanácsot egy hozzáértőtől vagy mindjárt többtől. Nem csak arról, hogy hová fektesd be a pénzed, hanem arról is, hogyan csinálj költségvetést, hogyan oszd be a pénzed. Bizony, meg kell tervezned a pénzügyeidet akkor is, ha nyertél egy talicska pénzt.

Ki kell számolni, mennyit kell eltenned és milyen ütemben kell a félretett pénzt felhasználni. Le kell ülni, meg kell tervezni, milyen házat vehetsz meg, azt mennyibe kerül fenntartani, milyen autót vásárolj és mennyit költhetsz el havonta, mennyit adakozhatsz el és mennyivel támogathatod a rokonságot, hogy nyugdíjas korodra is maradjon a pénzből.

Az így elkészített költségvetéshez ragaszkodnod kell. Vehetsz jachtot, lovastanyát, vagy akármit, de csak abban az esetben, ha a terv szerint belefér a költségvetésedbe. Adakozni is például csak ezen terv alapján lehet. A tanácsadóval együtt kiszámoltok egy összeget, amit ilyen célra fordíthatsz évente és annál többet nem adhatsz. Oszd be bölcsen az éves keretet, akárhányan is találnak meg, hogy adjál nekik pénzt.

Ez a költségvetés fog attól megőrizni, hogy két-három év alatt elégesd a teljes nyereményedet, ahogy az átlagos lottónyertesek szokták csinálni.

- Kerüld a kockázatos befektetéseket. Tudok neked rémtörténeteket mesélni a praxisomból, hogyan lett az évszázad ingatlanbefektetése egy nem várt fordulat miatt 300 milliós bukó, plusz a bank vinné még az ügyfél rózsadombi házát és nyaralóját is. Ez veled is megtörténhet.

Ugyanígy a pénzügyi portfóliód egy meghatározó része legyen konzervatív, kiszámítható hozamú, amivel számolhatsz hosszú éveken át.

Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? Gyere el az Akadémiára, még van hely a júniusi turnusra. Részletek itt.

Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.

Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon.

Hozzászólások:

90 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Egyik rokonom nyert a lottón, még pár éve, és elég érdekesen jöttek össze a dolgok, az igazság az az, h általában a problémák akkor kezdődnek, amikor a rokonságnak elmondja az ember a hírt, ekkor jön a sok kölcsönadás, meg pénzszórás...

Szia!

És most milyen helyzetben van?

Egyébként egyszer-kétszer én is elgondolkodtam, mihez kezdenék nagy nyereménnyel (bár nem lottózom 🙂 ), és tényleg nagy dilemmát jelent az, hogy az ember elmondja-e a rokonoknak. Pl. nekem a legszűkebb családi körben is van, aki szerintem nem bírná ki, hogy ne kotyogja ki valakinek.

Kiprobalnam 🙂

Ezek jó tanácsok, de a legfontosabb kimaradt.
Minden tehetös ember ért a pénzügyekhez. A legtöbb ember nem ért hozzá, pénzügyi analfabéta. Ez még a US-ben is így van.

Tehát a lehiggadás idöszakát rá kell áldozni egy kis fejtágításra.
El kell menni egy közgáz egyetemre és el kell végezni egy évet vagy annak megfelelö tananyagot. Nyilván a szükségtelen dolgokat kihagyva.

Más:
Ha valaki vállalkozásba fog, akkor kezdje az alapoknál, vezessen el 2 évig egy gyorséttermet v. autószervízt v. ami tetszik neki. Ha megy, akkor megszerezte a tapasztalatot és mehet nagyban is. Ha nem megy, akkor meg nem bukott vele sokat.

"Minden tehetös ember ért a pénzügyekhez."
Aki úgy örökli a vagyon, az sem fog érteni hozzá.

"El kell menni egy közgáz egyetemre..."
Nem hiszem, hogy az ott megszerzett szaktudással majd az illető rögtön meg tudja mondani, hogy PMÁK-ot kell-e venni vagy részvényt.

"akkor kezdje az alapoknál"
Ha szó szerint az alapoknál kezdené, akkor pár hónapig hamburgersütő vagy ügyfeles is lehetne, mielőtt nekiállna főnökösködni egy gyorsétteremben vagy autószalonban.

Én biztosan nem kezdenék közvetlenül vállalkozásba, inkább diverzifikálva, de főleg biztonságos eszközökbe fektetném, és csak kamatokból élnék, persze amikor lehet, kevesebből, mint a reálkamatok, de mint tudjuk van olyan korszak, amikor az nincs. Viszont a lényeg, hogy rengeteg olyan dolog van az életben, amit szeretnék csinálni, nem nagyon magas a költsége, viszont dolgozóként nem tudom megtenni, de sok szabadidővel és csak éppen elegendő tőkebevétellel igen.

Egyébként ezt a gondolatot Voltaire is megfogalmazta a Candide-ban, hogy a szegényeket a kapott pénz még nagyobb nyomorba dönti.

Azt hittem, hogy ennel tobben jelentenek csodot, raadasul rovidebb idok alatt.

Ha ez a helyzet, akkor nem is olyan veszelyes dolog ez a lotto:)

Sokba kerül a menekülés!

Azt mondják pedig, akinek ád az úr, észt is ád hozzá. 😀
Be kell vezetni a 98%-os különadót a lottónyereményre és nincs rá gond.

Ezt a cikket inkább úgy fogjuk fel, hogy egy hirtelen jött örökségből származó pénzt hogyan kezeljünk, több értelme van, mint a lottón gondolkozni, hisz ott 1:44 millióhoz az esély. Szóval nagyon jó a cikk, hisz sokakat érhet egy nagyobb örökség, vagy bármilyen hirtelen jött nagyobb vagyon, amit ésszerűen kell kezelni.

Az ötöslottón, és a telitalálatnak.

Számtalan egyéb nyereményjáték létezik. (Meg az ötösön is vannak alacsonyabb találatok, ha elég régóta halmozódik / más nem nyer, az is lehet nagy a nyertes számára szokásos összegekhez képest.)

szerencsejatek.hu/otoslotto-jatek-reszletes

Mondjuk azt hiszem, a szerencsejáték egész témaköre megérne itt egy cikket, az is pénzről és (döntés)lélektanról szóló, jól kutatott téma.

Érdekes, én pl. el sem tudnám képzelni, hogy ne sürgősen tanácsadónál kezdjek. Akár már másnap.

Az eddig megszokott összegek 100-1000-stb.-szeresét kellene hirtelen kezelnem, még szép, hogy fogalmam sincs, ilyen tételeket hogyan érdemes mozgatni, befektetni, biztosítani, védeni, örökül hagyni, hogyan tudom megőrizni a jó kapcsolatot a barátokkal, rokonokkal, kivel nem szabad többet találkoznom stb.

(Az még érdekes kérdés, hány olyan tanácsadó lehet, akinek ilyen nagyságú vagyon kezelésére is kiterjed a tudása.)

foleg az olyan tanacsado lehet erdekes, aki a te erdekeidet is nezi, es nem csak az a celja, hogy jol lehuzzon ( a jutalekokon keresztul ) Ehez viszont kell egy minimalis tudas, hogy atlass a szitan.

A nem jutalékon keresztül lehúzó tanácsadót Németországban úgy hívják hogy Honorarberater. Kevés van belőlük, mivel náluk az elsődleges cél nem a jutalékszerzés. Egy dokumentumfilmben levezette az egyik ilyen tanácsadó, hogy ugyanazon teljesítménnyel dolgozó befektetési alap kezelési költségei és az általa javasolt termék esetében 20 000 euró befektetése esetén 10 éves futamidő alatt ca. 4000 eurót takarít meg az ügyfél. Ez természetesen pénzbe kerül. 150 euró/h. Én szívesebben kiadok akár egy összegben 4-500 eurót, ha azon 10 év alatt megtakarítok sokkal több pénzt. Ugye ez nálunk nem működne, mert mi rögtön azt gondolnánk, hogy majd utána is lehúz valamivel a tanácsadó, mivel ennek a kifejezésnek is negatív töltete van már itthon - külföldön is.

"ugyanazon teljesítménnyel dolgozó befektetési alap kezelési költségei és az általa javasolt termék esetében 20 000 euró befektetése esetén 10 éves futamidő alatt ca. 4000 eurót takarít meg az ügyfél"

Utólag marha könnyű kiszámolni, de a tanácsadás pillanatában hogyan lehetsz biztos benne, hogy tízéves időtávon ELŐRE mennyivel jobban fogsz járni? Lehet, hogy 150 euróért csak azt mondja, alap helyett vegyél ETF-et? 🙂

Igen, azt mondja, vegyél ETF-et, ne pedig alapba fektess, ami lehúz éves szinten kezelési költségekkel és az elején a belépési költségekkel. Nekem az ETF mint eszköz teljesen új, nem hallottam róla előtte - szerintem az ide betérők nagyobbik része sem. De őszintén, láttál már bankot aki ETF-et akart a reklámjaiban rádsózni, vagy bármelyik közvetítő iroda alkalmazottja neked eladni? Én nem, és nem is fogsz.

Akkor jöhet a 150 euró 🙂 Ha ez tényleg ilyen könnyű, akkor elmegyek tanácsadónak 🙂

A viccet félretéve, egy befektetésekkel, részvényekkel, befektetési alapokkal foglalkozó internetes fórummal többre mész, mint a reklámokkal, a legtöbb tanácsadóval és közvetítővel.

"Az Egyesült Államokban a nyertesek egyharmada bankcsődöt jelent a nyeremény utáni öt éven belül."

Kedves Kiszámoló! Itt, meg a sportolós cikkben azt emlegeted, hogy "bankcsőd". Ez a "bankruptcy" szó szerinti fordítása, ha jól sejtem. De a "bankcsőd" a magyar szóhasználatban nem azt jelenti, hogy a bank megy csődbe? A vállalatok csődbe mennek (ők sem bankcsődbe). Ha magánszemélyről beszélünk, az pedig magáncsőd (pedig bankcsőd).

Korrektúra: "Ha magánszemélyről beszélünk, az pedig magáncsőd (NEM pedig bankcsőd)."

Tönkrement 🙂

magyar, kifejező és tényleg azt jelenti...

Azt hiszem, hogy írnék egy bakancslistát. 🙂 Ez viszont jó alapot adhat arra, hogy jobban megismerjem a Világot, az utazgatás az tuti lenne. 😀
Szerencsére a rokonság kicsi, nem kell rájuk költeni. De tuti, hogy nem kezdenék vállalkozni! Inkább a kamatokból élnék meg.
Rosszul gondolkodom kedves Kiszámoló? 🙂

"Szerencsére a rokonság kicsi"

Legalábbis amíg nem tudják meg, hogy milliárdokat nyertél. Mert akkor aztán mégis kiderül milyen nagy a rokonságod. 🙂

Én 25 ezer forintért megkérdezném Kiszámolót, mit csináljak a 2 milliárddal. 🙂

OK. 🙂

Nem pont ehhez a kommenthez, csak a poszthoz, asszem a Parkinson törvényében olvastam, hogy az igazán nagyszabású pénzügyekhez kétfajta ember ért: akinek nagy vagyona van, és akinek egy fillérje sincs.

OFF:

Esetleg tervezel majd még "Ha nem keresel eleget" témájú bejegyzéseket írni? De már az is jó lenne, ha leírnád, hogy te hogyan látod a magyarországi helyzetet, milyen képzéseket érdemes elvégezni, és mi az, amit hanyagolni kell inkább.

Megvehetnéd Kiszámolót kilóra. 🙂

Tavaly nyáron voltam, nagyon hasznosnak éreztem. 🙂

Nem a lottónyereményre kell alapozni, ez nagyon kevesek szerencséje, a világ leggazdagabb emberei nem így szerezték vagyonukat. Jó befektetési stratégiát kell alkalmazni, az üzlet is ilyen, jól kell vállalkozni, aztán gazdálkodni a pénztőkével.

Ismerek olyat, aki úgy képez komoly tőkét, h aktívan kereskedik a tőkepiacokon, havi 30-40%-os hozamot ér el, sztem ennek nagyobb a realitása, mint az 5-ös v 6-os lottónak, csak ugye ezt nem lehet évtizedeken keresztül csinálni, hisz előbb-utóbb meg kell őrizni a tőkét, tehát a biztos megkeresett pénzt kockázatmentes eszközbe kell fektetni, pl állampapírba.

"aktívan kereskedik a tőkepiacokon, havi 30-40%-os hozamot ér el"
Pár éve még azt mondtam volna, hogy hú, bakker, de menő! Manapság már viszont azzal kezdeném, hogy mekkora kockázatvállalással?

Biztos, hogy a pénz nem megoldja a problémákat, hanem gyakran súlyosbítja azokat? Sok problémát költséggé lehet konvertálni, bizonyos mértékig lehet rajta venni egészséget (magánklinika), szépséget (plasztikai sebészet), észt (tanácsadók, pl. Kiszámoló Akadémia :-o), erőt (háromajtós szekrény külsejű testőrök), nyugalmat (nem kell veszekedni, melyik csekket fizessük be hó végén). A szegény ember flúgos, a gazdag excentrikus...

A "bizonyos mérték" a kulcsszó. No és mit várhatunk egy pénzügyi analfabétától, aki hirtelen megveheti magának mindazt, amit életében szeretett volna, de tudta, hogy sohasem kaphatja meg? Legkevésbé önmérsékletet. 🙁

"nyugalmat (nem kell veszekedni, melyik csekket fizessük be hó végén)"

Ez nem biztos. Pont erről volt szó a cikkben, hogy akkor most a tigrisek kajáját, vagy a kastély fűtését. Addigra már más fog "csekknek" számítani, mint amikre most gondolsz.

A lottónyereményre is csak a szegények vágynak ők veszik nyakló nélkül a szelvényeket. Huszonéves koromban átlag keresetem volt, én is ábrándoztam arról, ha megnyerném mennyi mindent vennék, autókat, házakat mittomén még mennyi marhaságot. Mára több mint a 10x-esét viszem haza az átlagbérnek és ez a pénz tökéletesen elég mindenre. Ezzel megtudom/megtudtam valósítani az álmaimat és mindent amit akartam és még nem vagyok 40 sem. Nem is vágyom ekkora nyereményre, igaz nem is vettem az elmúlt 10 évben egy lottót sem.

Valamelyik pénzügyi könyvben olvastam, hogy a lottó a "szegények adója". Régebben egy rövid ideig én is lottóztam, össze is írtam a kiadásaimat/bevételeimet, ami alapján hamar rájöttem, hogy ez nekem nem buli. 🙂
Egyébként azt soha nem értettem, hogy miért nem lehet a hatalmas nyereményeket inkább kisebb 1-10 milliós összegekre feldarabolni és így több játékosnak juttatni belőle? Azért ekkora összeggel bárki jobban tud gazdálkodni és biztos nem menne tönkre az egész élete.

Logikusan, utánaszámolva én is így gondolnám, de a hatalmas összegű főnyeremény az, ami vonzza a tömegeket. Ahogy halmozódik a főnyeremény, úgy nő hétről hétre a játékosok száma, és a lottoszelvényekre költött összeg. Az emberek a reklámban hallják a nagy számot, és nem számolnak utána, hogy mennyi a játék várható nyeresége (mennyit osztanak ki a befolyt pénzből), vagy éppen a nyerés valószínűsége. A főnyeremény összege meggyőzi őket, pedig a nyerés egy 0 valószínűségű (de nem lehetetlen) esemény.

Miért lenne 0 valószínűségű? A nyerőszámokat nem a valós számok teljes halmazából sorsolják, s az emberiség (és ezért a lottójátékosok halmaza) is diszkrét egyedekből áll. 🙂

nagyon egyszerű, amikor rekord összegű nyeremény van, akkor sokkal több szelvényt vesznek a zemberek.
a lottó nem jótékonysági intézmény, hogy minél többen nyerjenek, hanem profitorientált vállalkozás, így nekik akkor jó, ha "minél több hülye adózik" 🙂

egyébként sok év után tavaly nyáron hirtelen felindulásból vettem egy szelvényt, lett is egyből egy hármasom a hatoslottón, amivel visszanyertem a szelvény árának kb. kétszeresét, na gondoltam, 100%-os hozam 1 hét alatt, gyorsan ki is szállok, realizáltam, nem forgattam tovább 🙂

Re: Unintelligencia
A tehetös emberek mind értenek a pénzügyekhez, mert ha nem, akkor rövid távon nem lesznek tehetös emberek. A cikk pont erröl szól.

A közgáz egyetem elsö éve szükséges a pénzügyek kezeléséhez. Meg kell érteni az alapokat. Van, aki ezt már az anyatejjel magába szívja, pl. a tehetös emberek gyerekei, de a többségnek ezt tanulnia kell.
Egy kiszámoló tanfolyam sem rossz, de azért a közgázt nem hagynám ki.

Ha valaki elmegy burger turner-nek, akkor attól még nem fogja megtanulni, hogy hogyam kell vezetni a gyorséttermet. A fönöknek kell lenni.
Ügyvezetö igazgatónak - annak minden terhével. Javaslom mindenkinek, hogy próbálja ki egyszer, aztán a többség visítva fog menekülni vissza beosztottnak...

"A tehetös emberek mind értenek a pénzügyekhez..."
Ez nem alapvető feltétel. Az is megoldás, ha keres olyan szakember(eke)t, akiben megbízik és akik értenek az efféle dolgokhoz.

"A közgáz egyetem elsö éve szükséges a pénzügyek kezeléséhez"
Szerintem meg nem. Szépen is néznék ki, ha tényleg kéne hozzá 🙂 Biztos, hogy sokra megy az ember azzal mikro- meg makroökonómiával, gazdaságtörténettel, szemináriumokkal, stb.?
Betegség esetén sem kell elvégezni az orvosi egyetemet.

"attól még nem fogja megtanulni, hogy hogyam kell vezetni a gyorséttermet"
Nem, de ha egyből főnök lesz, szakmai ismeretek nélkül, úgy át tudják verni a beosztottjai, hogy öröm lesz nézni.

Ráadásul ami hasznosítható is személyesen, azt sem az első évben kapják, mivel mint minden képzésnél, az általános elméletből indul a konkrétabb dolgok felé.

"A közgáz egyetem elsö éve szükséges a pénzügyek kezeléséhez. Meg kell érteni az alapokat. Van, aki ezt már az anyatejjel magába szívja, pl. a tehetös emberek gyerekei, de a többségnek ezt tanulnia kell.
Egy kiszámoló tanfolyam sem rossz, de azért a közgázt nem hagynám ki."

Szerintem meg semmi összefüggés a közgáz egyetem meg a személyes pénzügyek között, mert utóbbi inkább józan paraszti ész kérdése, ami tárgyi információ kell, annak meg utána lehet nézni, ehhez felesleges a közgázos marhaságokat bemagolni. Ezt azon tapasztalatom alapján mondom, hogy ismerőseim körében semmivel sem jobbak a saját pénzügyeikben a közgáz végzettségűek, sőt a műszaki végzettségűekhez képest általában rosszabbak, valamint azon tapasztalatom alapján is, hogy levelezőn volt szerencsém belekóstolni egy közgáz mesterképzésbe.

"A fool and his money are soon parted"

Már megvolt, //kiszamolo.hu/gondolatok-es-idezetek-a-penzrol/

Jó cikk volt, ennek örömére lementem kisemberbe és elszórtam úgy 1500 forintot 7-es 6-os 5-ös lottókra 🙂

A tehetös ember mindig ért a pénzügyekhez. A pénzügyi tanácsadód, ha nem rokon, a saját zsebére is fog dolgozni, ezért ha valaki 100% kukorék, akkor a pénzügyi tanácsadója fogja lenyúlni a pénzét.

Nekem elég nehéz megítélni, hogy hol lehet a szükséges pénzügyi tudást beszerezni, annó nekem 3 közgáz félévem volt, amiböl én nagyon sokat profitáltam. Ez egy mérnököknek szánt egyveleg volt nagyon sok közgáz területböl összevágva, amit pont arra találtak ki, hogy mindent megtanítsanak, amire egy mérnöknek szüksége van a közgázból.

Lehet, hogy pont erre a tananyagra lenne szükség, persze modernizált formában.

A gyakorlatot persze nem pótolja semmi. De az alapok is kellenek, azt sem tudja pótolni 100%-ban a gyakorlat.

Évek óta tudom mit kezdenék egy milliárdos nyeremény esetén.

Főállásom mellett egy egyszemélyes vállalkozást is viszek (kb. napi 3 órában).
A vállalkozás annyit hoz, mint a főállás, de nem merek váltani. Stabilitás ugyebár. A vállalkozásba fektetett dupla idő pedig nem jelentene dupla jövedelmet.

Ha tehát nyernék:
- nyereményről nem szólnék még a feleségemnek sem
- főállásban felmondanék
- vállalkozásnak kivennék egy szerény 20nm-es irodát

Új autót, ingatlant nem vennék. Legfeljebb ugyanolyan kategóriában, ha valamiért időszerű lesz. Nyaralni lehet többszor mennék, de nem drágább helyekre, mint most. Több időt tudnék fordítani a családra, hobbikra és természetesen a vállalkozásomra. Ami részben hobbim is, így imádom és a kifele mutatott "álcám" is megoldaná. Termésetesen a pénzt befektetném nagyjából 10 különböző terüeltre, különböző csatornákon.

Egy probléma van. Nem lottózom.

Tisztelt Kiszámoló!
Ezúton szeretnék bocsánatot kérni Tőled, mint szerzőtől és valamennyi olvasódtól azért, hogy a saját blogomban engedélyed nélkül és a forrást nem megjelölve felhasználtam az anyagod egyes mondatait. Sajnálom a történteket, az írást töröltem. Továbi jó munkát kívánok: Kriaszter Attila

A legnagyobb problémát valószínűleg az okozná, hogy néhány helyen egyszerűen nem lehetne titokban tartani a vagyonomat.

Értelemszerűen a bankban és azokon a helyeken ahol befektetek.

Továbbá könyvelőt is kerítenem kellene újat. Megbízhatót és olyat, akivel nincs egyéb kapcsolat.

Mielőtt valaki egy szemétláda önző állatnak gondolna:
Családom anyagi értelemben most is maximálisan támogatom. Mind a sajátom, mind a rokonságot. Saját (hitelmentes) házban lakunk, van saját autónk (Kia Ceed, hogy a kategóriát lássátok). Nagybátyáméknak is segítettem előtörleszteni.

Nem ezen a téren tudnék többet adni a családnak. Sokkal többet jelentene, hogy hasonló életszínvonal mellett tudnék velük sokkal több időt eltölteni.

Végrendelet természetesen egyből születne, plusz minden egyéb intézkedés arra az esetre ha valami történne velem. Hosszú levéllel arról, hogy mit és miért csináltam így.

Mondjuk a végrendeletet én alapból javaslom mindenkinek(, akinek van családja). 20 perc megírni, és sok bosszúságtól megkímélheti a családot adott esetben.

Sokat gondolkoztam ezen a témán én is - bár nagyon-nagyon ritkán lottózom. Valamikor a Kossuth Rádióban volt egy műsor pont ebben a témakörber, felkutattak és megszólaltattak több egykori "szerencsést".
Volt, aki 1 év alatt elbulizta az akkor 20 családi ház árát, volt aki motormúzeumot nyitott, volt pénze végre a ritkaságokra, de mivel nem értett hozzá, elvesztette az egészet...

Amúgy nagyon jó hogy tudom, mit kéne csinálni - de nem vagyok biztos benne hogyha oda jutok, tényleg azt fogom-e csinálni.

Szűk családi körben el merném mondani, de döntő hányadát befektetném - lehetőleg úgy hogy véletlenül se férjek hozzá adott ideig.
Életvitelemen nem változtatnék, munka nélkül nem birom sokáig. De biztos, hogy plusz biztonságérzetet adna - mégha sok eshetőségre már rendelkezem tartalékokkal.

Félek tőle, de azért megpróbálnám. De többre értékelem azt a pénzt amiért megdolgoztam.

OFFFFFF

portfolio.hu/vallalatok/penzugy/hozzanyul_az_eu_a_betetekhez_megallapodtak_a_bankszanalasarol.3.185863.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox

"Mit kell tenned, ha nyertél és nem szeretnéd gyarapítani a tönkrement lottómilliomosok széles táborát?"

Na most annak, hogy valaki nyerjen jelentős összeget, annak elég kicsi a valsége. Na most, hogy nyerjen is és még ezt a blogot is olvassa, annak meg még kisebb. Vagyis gyakorlati szempontból nem érzem túl hasznosnak a bejegyzést, érdekesnek érdekes.

Amúgy engem annyira megijesztett, hogy ha én nyernék egy nagyobb összeget (aminek ugye nincs sok esélye, pláne szelvény nélkül 🙂 ), szóval akkor gyorsan eljótékonykodnám az egészet, mielőtt jön a rokonság és kifoszt :).

Nem lehetne valami aktuálisabb témát boncolgatni? Ez mindössze talán egy-két embert érint. Sokaknak a napi megélhetés a gond.

Vannak régebbi "olyan" témájú bejegyzések, amit írsz. Vagy mire gondoltál?

Én ha nyernék egy nagyobb összeget először lapítanék és és megvárnám míg lesz egy lényegesen kisebb nyeremény pl: nyerek 500 millát erről csak én tudok és később ha lesz egy kisebb nyeremény mondjuk 50 milla bejelenteném hogy nyertem így nem feltűnő,hogy veszek ezt azt de a rokonokat is le lehet rázni egy kisebb összeggel

t. moderator! csak teszteltem az oldalt, tetszik ez a gyors bejutas a forumba

Bocs, nem ide tartozik, de el tudja valaki magyarázni hogy a takarékszövezkezetekkel mit művel a kormány? Megköszönném.

1. Még a feleségemnek se szólnék a nyereményről
2. Végrendelet megírása
3. TBSZ számlára pakolás, tehát legalább 5 évig hozzá se férjek

és élném tovább a mindennapjaim, mint eddig...

Azért annyira nem bonyolult szerintem.

5 év múlva megírom, hogyan tovább.

Egy nagyon jó előadás ebben a témában:
pszeudo.hu/view.php?cid=419_lottokomedia

Azt mashol olvastam, (de a linkelt cikkbol is ez jott le), hogy a lottonyeres komoly lelki megrazkodtatas, es a kisember (pl. en) egyszeruen az eszet veszti.

Az "itt olvashatod el angolul" cikkben egyetemet vegzett, stabil elettel rendelkezo parrol van szo, akik nem honaprol honapra eltek, volt szakmajuk, munkajuk (karrier?), amibol aprankent mindent fel lehet epiteni. Nem voltak ostobak, csak a kepessegeik becsultek tul. A jellemhibaik felerosodtek, a rossz donteseik akkumulalodtak, vegul a valsag elvitte mindenuk.

Lehet, hogy testepitesz es jarsz harcmuveszetet tanulni, de meg tudod-e vedeni magad, ha harom huligan korbevesz? Az csak terepen derul ki.

En is azt gondolom, hogy aki tartosan gazdag, az ert a penzhez, bar ugye gazdagnak lenni nem az, mint gazdagnak latszani. A Fejedelem c. konyv XXIII. fejezetenek utolso bekezdese szepen leirja, miert kell ennek igy lennie.

Tisztelt Kiszamolo!
Egy korábbi témára szeretnék visszautalni, tehát a magas hozamú vállalati kötvényekre. Az én álláspontom az, hogy még hiteles is lehet egy ilyen vállalat, amennyiben nem a jegybanki alapkamat többszörösét ígéri éves hozamként, mivel mostanában már alig találni 6%-nál sokkal magasabb befektetési ajánlatot. A másik dolog pedig az, h érdemes lenne foglalkozni egy aktuális témával, a Richter részvény felaprózásával, továbbá tőzsdei befektetésekkel, elsősorban a magyar 4 legígéretesebb részvénnyel, az OTP-vel, MOL-lal, Richterrel és az Egissel.

Nos, ha én is hirtelen nagyobb vagyonhoz jutnék, bakancslistával kezdeném, aztán vennék egy szép, de egyáltalán nem drága házat. Vennék egy max 10-20milliós autót, de nem drágábbat. Összességében utazásra, házra, kocsira és egyéb ingóságra legfeljebb ötven-milliót kötelék. Van már egy kisebb vállalkozásom azt fejleszteném tovább, de ésszel. Lealkudva, jó áron telkeket, ingatlanokat vennék értékes helyeken, pl. Budapesten és környékén, mert úgy gondolom, hogy az biztos és jól kamatozó befektetés, legalábbis a banki kamatokhoz képest mindenképpen. Erre több-százmilliót is leköltenék, a többi megmaradt pénzt bankban hagynám és élnék vígan amíg meg nem halnék.
Kíváncsi vagyok a véleményekre! Hol a buktató a gondolatmenetemben?

Úgy érzem, hogy Te is úgy gondolkodsz, mit az átlag: a hamis biztonságérzet vezérel. Én nem tudok „kontroll csoportot” létrehozni(mert ugye előrefelé élünk, és csak a múltat tudjuk értékelni), így csak elméletben teszek fel kérdéseket. Miért veszel 10-20 millás autót úgy nekifutás nélkül, hogy feltűnj mások előtt? Miért pont Budapest és környékében gondolkodsz ingatlan terén több száz millióért(!?), miért nem Hévíz és környéke, teszem azt. Miért nem gondolkodsz állampapírban, részvényekben, miért nem spekulálsz például valami ritka földfém árának emelkedésére, miért nem veszel meg jó szimattal régi festményeket, pénzérméket, régiségeket, és adod el ezt pár év múlva többszöröséért.
Nem akarom elvenni Pityu végcsattanós adu ászát, de miért nem mész el mindenekelőtt egy hat alkalmas Kiszámoló Akadémiára 25 szép magyar ezresért?

Az autó esetében odaírtam, hogy max tízmilliós autót. Több-milliárd nyereménynél szerintem mindenki venne ennél drágább verdát is. Az ingatlan, illetve a telekvásárlás a legkevésbé lutrisabb, főleg frekventált környéken. Tudom... nincs atombiztos befektetés, egy időre éppen ez miatt maradnék távol egyéb befektetésektől. Gyerekként kegyetlen szegény körülmények között éltem, aztán közel tíz éve beindult, fellendült a vállalkozásom, de ugyanúgy megmaradtam az ésszel-költekezésnél, no de ha hirtelen milliárdos lennék akkor egy tízmilliós autó nem lenne buta pazarlás.

Azert ott is megvan a lutri...

Az ingatlan ugyanis viszi a penzt... amortizacio, rezsi... es nehany "jo" befektetes az kesobb csak a penzt viszi.

Persze lehet jol is csinalni, de konnyebb mondani mint tenyleg megtenni.

Amig nincs 20-30 milliod sajat erobol felreteve ( a hazad amiben laksz nem szamit, es az autod sem ) addig valoszinubb, hogy buknal vele.
Bar ezt szerintem itt kar bizonygatni:)

Ne haragudj, de csak úgy példának okáért, tisztában vagy vele, hogy egy-egy ingatlan vásárlása esetén mennyi illetéket kell fizetni? És akkor ez csak az állam, az egyre bújtatott önkormányzati ingatlanadókról már nem is beszélek.

Például értesz-e eléggé a budapesti és környéki ingatlanokhoz?

(Ha nem, akkor lehet, hogy felhagyott bányákkal, szeméttelepekkel fognak lehúzni nagyon-nagyon ígéretes befektetési telek címén. :-))

Fegyelem kérdése, hogy mi lesz. Velem nem hiszem, hogy túl sok minden különleges történne. Amikor először duplázódott meg a fizetésem, akkor azt gondoltam, hogy ezzel egyenes arányban fognak nőni a kiadásaim is, de aztán pár hónap alatt kiderült, hogy csak a megtakarításaim nőttek (és a stressz szint csökkent).

Olvasgatom most a Millionaire next doort, és abban találtam egy ide vágó részt:

A férj adott 8 millió dollárnyi részvénypakkot a feleségnek. Erre a feleség annyit mondott, hogy "értékelem, de tényleg", és folytatta a 25-50 centes kedvezményre jogosító kuponok kivagdosását az újságból.

(Vajon ilyen nőt hol lehet találni? :))

"Vajon ilyen nőt hol lehet találni? :)"

A Kiszámoló blogon megeshet.
(volt már próbálkozás, //kiszamolo.hu/elteszek-havi-szazezret-ugyes-vagyok/#comment-8406
sőt:
//kiszamolo.hu/elteszek-havi-szazezret-ugyes-vagyok/#comment-8412 :-))

Ezt most találtam. Beszédes: borsonline.hu/20130709_evi_350_milliot_herdalt_el_a_lottonyertes?utm_source=delmagyar.hu&utm_medium=rssfeed&utm_campaign=contentbox

Van egy régi városi legenda egy 98 éves fazonról, aki megnyerte a lottót, majd rögtön másnap - a lottónyereménytől függetlenül - meghalt. A történet mondanivalója elméletileg az lenne, hogy akármilyen balszerencséd van, ennyire balszerencsés soha nem lehetsz. De szerintem, ha valaha élt ez az ember, akkor a legszerencsésebb lottónyertesek egyike volt.

Hanem aztán az örökösei... 😀

Mi ez, felkapta a világsajtó a témát? Az Origo is összefoglalót közölt, épp most... 🙂

origo.hu/nagyvilag/20130725-csodbe-ment-lottonyertesek.html

Ma este 23:20-tól az RTL Klubon Házon kívül, vagy holnaptól visszanézhető a rtlklub.hu/most/musorok/hazon_kivul oldalon.

Az előzetes alapján vidám hangvételű riport lesz egy arcát vállaló magyar lottómilliomosról ("csak" 630 millióról van szó). 4 hónap alatt sikerült részben teljesen felesleges dolgokra elverni a nyeremény felét, és az élethelyzet (új barátok, építkezések, fogadott ügyvéd, sofőr) előrevetíti, hogy még az év vége előtt sikerülni fog kinulláznia a nyereményt.

"a szegénység a legtöbb ember életében nem maga a probléma, hanem csak az eredménye egy életmódnak, mentális és lelki beállítottságnak"

ez Manhattanből nézve biztos így van, a valóság ezzel szemben az, hogy a világon a szegénység a legtöbb ember életében származásilag determinált

@smartdrive :

Sajnos a szarmazas az a viselkedesmintakat determinalja ( kb 70-80%ban), vagyis jelen esetben az altalad cafolt kijelentes is igaz, es a te kijelentesed is.

Ha nem igy lenne, akkor kb 1-2 generacio alatt jelennenek meg a csaladokban a milliomosok veletlenszeruen.

Ha nem hiszed, akkor keres statisztikakat a szegenyebb emberek szokasairol ( cigi, alkohol, TV, de meg hosszasan lehetne sorolni ), es lathatova valik a kulonbseg

"Mindent megkapunk. aminek elfogadására felkészülünk" - nekem ez a régi mondás jutott eszembe eről a posztról.

Ha nem élsz nagylábon a lottó nyereményt akkor elveri más. PL:Buda Cash, Questor stb...... Mind-mind lop és csal!
Hiába fekteted be mindegyik pancser elveszti vagy ellopja a pénzed!
Legalább te éled fel akkor. Igaz okosan kell csinálni, nem egyszerre az egészet.

@laszlo :

igazad van, igy lehet garantalni azt, hogy az ember hamar(nehany ev) ujra szegeny lehessen:)

Amugy ha lasan eled fel, akkor is "tarolni" kell valahol, es ha senkiben se bizol, akkor a tarolas is problemas... Azt talan nem kell reszletezni, hogy ha otthon tarolod, az miert nem tokeletes megoldas nehanyszaz millional:)

@janos82
Ha már van pár száz millióm,akkor veszek egy széfet itthonra.
De nem bíznám a pénzem ezekle a kóklerekre. Azok csak csődbe tesznek.

@laszlo
Nem jó ötlet. Ha el akarják tőled venni a zsét, akkor vagy önként kinyittatják veled, vagy addig kínoznak, amíg megteszed... Ilyen a világ, sajnos.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram